Trójmiasto. Ile miasta wydają na zabawę sylwestrową?

Dlaczego nasze trzy miasta odpuszczają wielkie imprezy sylwestrowe, a nowego roku nie witają całonocną fiestą - sprawdził Jacek Wierciński

Na organizowane przez urzędy miast powitanie nowego roku najwięcej osób przychodzi między  godz
Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

Na organizowane przez urzędy miast powitanie nowego roku najwięcej osób przychodzi między godz. 22 a 0.15 (© fot. Grzegorz Mehring)

Będzie bez fajerwerków - chciałoby się powiedzieć, patrząc na plany organizowanych w sylwestra w Trójmieście imprez pod gołym niebem.
- Sztuczne ognie będą! - uspokajają urzędnicy. Przyznają jednak, że przygotowując powitanie nowego roku oglądają każdą złotówkę.

Zobacz, kto zagra na miejskim sylwestrze w Gdańsku i Gdyni

Trójmiasto (po raz kolejny) rezygnuje z zapraszania na sylwestrowe imprezy wielkich międzynarodowych gwiazd . Dla tłumów zagrają dobrze znani polscy wykonawcy. Urzędnicy przekonują jednak, że oszczędność to nie skutek kryzysu i cięć spowodowanych dużymi wydatkami na inwestycje, ale wynik "przyjętej strategii".

- W odróżnieniu od plenerowych koncertów urządzanych latem, jak choćby Cuda Wianki, nie mówiąc o festiwalu Open'er, zabawa pod gołym niebem 31 grudnia, tuż nad morzem, z reguły w mroźną noc, nie może trwać długo i musi być połączona z ruchem, by ludzie nie zamarzli. Nie może to być również koncert muzyki dla bardzo określonego odbiorcy o zdeklarowanym guście i upodobaniach muzycznych - tłumaczy wybór Czerwonych Gitar jako gwiazdy tegorocznego sylwestra Joanna Grajter z gdyńskiego magistratu. Przekonuje, że na zabawie miasto nie oszczędza, a nad Skwerem Kościuszki rozbłysną najpiękniejsze sztuczne ognie.

Organizacja dwugodzinnej (22.30-0.30) imprezy miejskiej kosztować będzie w tym roku w Gdyni 190 tys.
∨ Czytaj dalej

zł.
Dokładnie tyle samo na przywitanie nowego roku wydać zamierza Gdańsk, gdzie tegoroczną gwiazdą jest Sylwia Grzeszczak. Oprócz niej wystąpi zwycięzca drugiej edycji programu telewizyjnego "X Factor": Dawid Podsiadło z pianistą. Impreza potrwa od godz. 22 do ok. 0.30.

- Dodatkowe 60 tys. zł pochodzić będzie od sponsorów. Jeśli mamy oszczędzać na edukacji kulturalnej i w zamian zorganizować jedną spektakularną imprezę, bez wątpienia wybierzemy nasze cele statutowe - przekonuje Tomasz Maciuk ze Sceny Muzycznej GAK. - Wydarzenie jest szyte na miarę, to zdrowa kalkulacja zysków i strat. Z poprzednich lat wiemy, że tłumy przychodzą między godz. 22 a 0.15, więc organizacja imprezy na całą noc nie ma sensu.

Jeszcze bardziej metodycznie do sprawy podszedł Sopot, gdzie imprezy sylwestrowej magistrat nie organizuje w ogóle.
- Będą sztuczne ognie, ale tradycji organizowania koncertów plenerowych u nas nie ma. Duże imprezy odbywają się w Gdańsku i Gdyni, więc tam kierują się chętni, by się bawić pod gołym niebem - przekonuje Anna Dyksińska z sopockiego magistratu. Podkreśla, że miasto znalazło inną atrakcję. - U nas w sylwestra można pojeździć na łyżwach na molu.

By pojeździć między godz. 21 a 22, należy kupić bilet za 8 zł. Około 22.30 na lodowisku rozpoczyna się zabawa sylwestrowa. Potrwa do godz. 0.30. Wejściówka kosztuje 25 zł.

- To szansa na przyjemne spędzenie sylwestra dla tych, którzy niekoniecznie dobrze bawią się przy muzyce "dla wszystkich" i chcą niebanalnie spędzić ten wyjątkowy wieczór - zachęca Dyksińska.

Władze trzech miast nie ukrywają, że swoje imprezy traktują jak "dodatek" do zabaw organizowanych w klubach i prywatnych mieszkaniach. - Doświadczenie nauczyło nas, że ludzie chętnie przychodzą pobawić się pod gwiazdami, ale nie chcą spędzać na dworze całej nocy sylwestrowej - mówi Dariusz Wołodźko z gdańskiego magistratu.


Komentarze (9)

avatar
avatar
jan (gość)

bylem wczoraj w gdyni i swietnie sie bawiłem a czerwone gitary to klasyka Nie spodziewałem sie tego ale ludzi było bardzo duzo Impreza udana

avatar
Pani D. (gość) na wyborach dostaniecie za to 3 %

Co byś chciał, żebyśmy was nosili na rączkach?
Wy jołopy, wybory dopiero za dwa lata, teraz trzeba podreperować portfele.
Pan Prezydent boryka się z deficytem na poziomie 60 %, a wy g...żercy byście chcieli balu? Podatki wsiarze płacić i głosować co cztery lata, a nie tu się wymądrzać.

avatar
yeti (gość)

190 000 pln wyda Gdynia na sylwestra, którego koszt to max 100 000 Kiedy wreszcie zajmie się tymin układzikami NIK i inne służby. JEDEN WIELKI SKANDAL

avatar
Dno! (gość)

Przyznajcie się: "redaktorków" bierzecie z łapanki, prawda? Kto nie zdąży na ósemkę przy Trzech Krzyżach ten za karę ma napisać artykuł. Co to znaczy "na oszczędnie"? Może pan "redaktorek" chciał napisać: "Trójmiejski Sylwester na pod za w PO oszczędnie", tylko "redaktorkowi wydania wydało się, że to trochę za dużo. Wicie, rozumicie, że to tak się pisze, jak się wydaje...

avatar
lepszego roku 2013 (gość)

dowcip na koniec roku:)

Światowy kongres chirurgów.
Chirurg z Izraela mówi: "U nas medycyna jest tak zaawansowana, ze jesteśmy w stanie obciąć facetowi jaja, przeszczepić drugiemu i już po 6-ciu tygodniach będzie biegać w poszukiwaniu pracy".
Chirurg z Niemiec mówi na to: "Chwale bardzo za takie osiągnięcia, ale to i tak mało. U nas jesteśmy w stanie wyciąć komuś połowę mózgu, przeszczepić drugiej osobie i już po 4-ech tygodniach będzie latać w poszukiwaniu pracy".
Rosyjski chirurg włącza się: "Panowie! Niewątpliwie są to osiągnięcia, ale nie ma co ich równać z naszymi! Jesteśmy w stanie wyciąć polowe serca człowiekowi, przeszczepić drugiemu i już po 2-och tygodniach będzie biegać jak nowo narodzony w poszukiwaniu pracy".
Polski Chirurg na to: "Panowie, wasze badania i osiągnięcia są godne podziwu, ale jakaż to pomoc dla jednego człowieka? U nas w Polsce jak 5 lat temu zgarnęliśmy jednego faceta bez jaj, bez mózgu i bez serca. Zrobiliśmy z niego premiera i teraz... cały kraj szuka pracy!

avatar
na wyborach dostaniecie za to 3 % (gość)

PANI DYKSIŃSKA tą propozycją pani się kompromituje. Lepiej nic nie mówić niż opowiadać banialuki. Jazda na łyżwach na malutkim lodowisku jako impreza sylwestrowa dla mieszkańców Sopotu ??? Macie w głębokim poważaniu mieszkańców, to powinna pani powiedzieć bo to jest szczera prawda.

Wybierz kategorię