Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trójmiasto: Rośnie liczba pijanych kierowców. Piłeś wieczorem? Rano nie jedź!

Daria Jankiewicz
Archiwum
Po trójmiejskich drogach jeździ coraz więcej pijanych kierowców. Policjanci zatrzymali prawie 400 kierowców prowadzących auto po pijaku w maju oraz w czerwcu. Policja ostrzega, że przez całe wakacje kierowcy mogą spodziewać się wzmożonych kontroli drogowych.

Rozmowa ze Zbigniewem Korytnickim z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku

Liczba zatrzymywanych nietrzeźwych kierowców rośnie czy maleje?
Niestety, z roku na rok nietrzeźwych kierowców przybywa. Wśród zatrzymanych przeważają mężczyźni. Nie można jednak generalizować, ponieważ wśród kierowców kobiet jest cały czas sporo mniej. Niepokojący jest fakt, że pijanych kierowców przybywa, mimo że prowadzimy coraz więcej kampanii informacyjnych, dzięki którym wzrasta ludzka świadomość. Cały czas poprawia się także skuteczność działań policji. Obecnie jesteśmy w posiadaniu takich urządzeń, dzięki którym zaledwie w ciągu kilkunastu minut możemy "przebadać" nawet kilkuset kierowców.

Prawie czterystu kierowców prowadzących auto po pijaku zatrzymali w maju oraz w czerwcu trójmiejscy policjanci

A jak to jest z wakacjami?
Okres wakacyjny to z reguły czas, kiedy liczba takich przypadków wyraźnie wzrasta. Tak jest i tym razem.

Załóżmy, że ktoś wypił kilka piw wieczorem. Czy drugiego dnia może usiąść za kierownicą?
Wiele osób zakłada, że skoro dobrze się czuje, może prowadzić. Psychomotoryka jest jednak inna. Jeśli wieczorem wypijemy dwa czy trzy piwka, rano prowadzić nie możemy. Po spożyciu pół litra alkoholu na wytrzeźwienie potrzeba około doby. Przestrzegałbym też przed zbytnim zawierzaniem urządzeniom do samodzielnego badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Może to być bardzo mylące. A trzeba pamiętać, że za jazdę w stanie nietrzeźwym, w najlepszym wypadku, grozi nam odebranie dokumentów na pół roku. Możemy nie mieć jednak tyle szczęścia.

***

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,18 promila. Kiedy waha się ona w przedziale 0,2-0,5 promila, mamy do czynienia z wykroczeniem, a powyżej 0,5 z przestępstwem. W jednym i drugim przypadku zatrzymywane jest prawo jazdy, a sprawa trafia do sądu. To sąd decyduje, kiedy dokumenty zostaną zwrócone. Przy wykroczeniu może to być okres od sześciu miesięcy do trzech lat, w przypadku przestępstwa od roku do 10 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto