Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trójmiasto: Większość szkół wyższych przyjmuje zapisy kandydatów od maja

Anna Mizera-Nowicka
Tomasz Hołod
Rekrutacja na trójmiejskie uczelnie ruszyła pełną parą. W środę poszukiwania 17 tysięcy nowych studentów rozpoczął Uniwersytet Gdański. Politechnika Gdańska maturzystów chętnych na studia techniczne rejestruje od 7 maja. Przyszli studenci Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu i Akademii Sztuk Pięknych muszą poczekać do czerwca.

- Uniwersytet Gdański planuje przyjęcie 17 tys. studentów pierwszego roku. Kandydaci mogą składać aplikacje na 43 kierunki studiów w zakresie prawie 200 specjalności - wylicza rzecznik prasowy UG Beata Czechowska-Derkacz. - Rekrutacja odbywa się przez internet. W ciągu pierwszych kilku godzin, od 8 do 14, w panelu rekrutacyjnym UG zarejestrowało się 467 osób - dodaje.

Na UG studentów przyciągnąć ma m.in. nowy kierunek - niemcoznawstwo. - To nowoczesny i interdyscyplinarny makrokierunek, uwzględniający zdobywanie wiedzy zarówno z zakresu historii, jak i filologii germańskiej - mówi rzecznik.

Czytaj również: Najbardziej oblegane kierunki studiów

W latach ubiegłych wśród studentów największą popularnością cieszyła się jednak filologia angielska, gdzie na jedno miejsce przypadało 13 kandydatów. Na drugim miejscu uplasowała się psychologia, a za nią pedagogika opiekuńczo-wychowawcza.

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się też Politechnika Gdańska, która w tym roku chce przyjąć ponad 5 tys. nowych żaków. - Nasza uczelnia oferuje 33 przyszłościowe kierunki na studiach stacjonarnych I stopnia, w tym dwa nowe - nanotechnologię oraz gospodarkę przestrzenną - zachęca Ewa Kuczkowska z biura prasowego PG.

A profesor, który patronuje jednemu z nich, przekonuje o jego atrakcyjności. - Istotą nanotechnologii jest sterowane tworzenie i stosowanie materiałów i struktur, urządzeń i systemów o nanometrowych wymiarach - tłumaczy prof. Wojciech Sadowski, opiekun kierunku. - Wszystko wskazuje na to, że nanotechnologia z dużym powodzeniem będzie wykorzystywana m.in. w elektronice , elektrotechnice, technologiach materiałowych, medycynie, w produkcji różnorodnych preparatów kosmetycznych - wylicza.

Najpopularniejszym kierunkiem na PG podczas ubiegłorocznej rekrutacji okazała się geodezja i kartografia. O jedno miejsce ubiegało się tam aż 10,5 osób.
Od 4 maja rekrutacja trwa też na Akademii Morskiej w Gdyni.

- Spodziewamy się, że podobnie jak w latach ubiegłych rekordy popularności będzie biła nawigacja. Do najpopularniejszych kierunków należy też zarządzanie - mówi rzecznik prasowy Akademii Morskiej Tomasz Degórski.

Przeczytaj koniecznie: Gdańsk: Chemiliada 2012 na początek Neptunaliów

Rejestrację kandydatów na studia od ponad tygodnia prowadzi też Gdański Uniwersytet Medyczny. Rok temu największą popularnością cieszył się kierunek lekarsko-dentystyczny, gdzie o jedno miejsce ubiegało się ponad 23 kandydatów. Popularny był też kierunek lekarski, dietetyka i analityka medyczna.

Czas na namyślenie się i zebranie potrzebnych dokumentów mają jeszcze maturzyści, którzy wybierają się na Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tam internetowa rejestracja kandydatów, która w tym roku rusza po raz pierwszy, rozpocznie się dopiero w czerwcu. Dokładne terminy wkrótce zostaną podane na stronie głównej uczelni. W tym roku zostanie również utrzymana forma "papierowa" rekrutacji.

W cierpliwość muszą się też uzbroić kandydaci na Akademię Wychowania Fizycznego i Sporu, gdzie rekrutacja rozpocznie się 4 czerwca.
Akademia Marynarki Wojennej wniosek o przyjęcie na studia przyjmowała tylko do 31 marca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto