Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trójmiasto. Wystarczy skręcieć grzejnik o jeden stopień, by dużo zaoszczędzić

(kk)
Warto regulować grzejnik, by w pokoju nie było za ciepło.
Warto regulować grzejnik, by w pokoju nie było za ciepło. archiwum DB
Jak wynika z badania TNS OBOP dla GPEC, 27 proc. mieszkańców Trójmiasta nie przykręca zaworów grzejnikowych na noc, a 28 proc. utrzymuje za wysoką temperaturę w pokoju dziennym. Tymczasem stałe obniżenie temperatury w mieszkaniu o jeden stopnień Celsjusza to oszczędność około 6 proc. ciepła.

- Warto pamiętać, że skutecznym i zarazem dobrym dla zdrowia sposobem na ekologiczne korzystanie z energii cieplnej jest obniżanie temperatury o 2-3 stopnie przed pójściem spać - mówi Adam Uszalewski, ekspert ds. technicznych GPEC.

Badanie wykazało, że z takiej możliwości korzysta 58 proc. mieszkańców Trójmiasta. 40 proc. badanych obniżenie temperatury zapewnia lepszy sen, 7 proc. ma świadomość, że to dobre dla zdrowia, a 11 proc. robi to z myślą o zmniejszeniu zużycia ciepła. Jednocześnie ponad jedna czwarta mieszkańców nie zmniejsza temperatury, gdyż obawia się przeziębienia albo lubi, kiedy rano jest ciepło w domu. Gdy ktoś bardziej odczuwa chłód w nocy, warto pomyśleć o obniżeniu temperatury chociaż o jeden stopień, czy użyciu dodatkowego przykrycia na kołdrę.

- Nawet mała zmiana może przynieść kilkuprocentową oszczędność ciepła - wyjaśnia Adam Uszalewski. - Dodatkowo warto pamiętać o przykręcaniu zaworów grzejnikowych, np. wychodząc do pracy.

Dobrze też regulować grzejnik tak, aby w czasie korzystania z pomieszczeń nie było w nich za ciepło. W pokoju dziennym temperatura powinna wynosić 20-21°C, co pozwala na zachowanie dobrego samopoczucia i jest jednocześnie ekonomiczne.

- Wyższe temperatury mogą powodować np. senność czy działać rozpraszająco oraz wysuszać powietrze - mówi Adam Uszalewski z GPEC. W łazience podczas kąpieli powinno być nieco cieplej - ok. 23°C. Jeśli w pomieszczeniach przebywają małe dzieci lub osoby starsze, temperatura może również być wyższa o kilka stopni.

Badania GPEC wykazały jednak, że duża część mieszkańców Trójmiasta decyduje się na wyższą niż zalecana temperaturę w swoich salonach: aż 17 proc. ma 24 st. C, a 11 proc. - 22-23 stopnie. Najcieplej w pokoju dziennym mają gdańszczanie, gdzie w salonie 24 lub nawet więcej stopni ma aż 21 proc. z nich.

Zobacz; Trójmiasto. Zaskakujące wyliczenia opłat za ciepło

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto