(© Andrzej Muszyński )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Urzędnicy z Gdańska i Gdyni ekspresowo budują nowe przedszkola, wykupują miejsca w placówkach prywatnych, walczą o środki unijne na przedszkolaki.

Od września trzeba zapewnić miejsca w przedszkolach wszystkim dzieciom od trzeciego do szóstego roku życia. To zadanie do łatwych nie należy, bo w ubiegłym roku w samym Gdańsku przy ogłaszaniu wstępnej listy przyjętych brakowało ponad tysiąc miejsc, w Gdyni kilkuset.


- Gdynia dotychczas wywiązywała się i zamierza wywiązywać z ustawowego obowiązku zapewnienia wszystkim dzieciom pięcio-, cztero- oraz od września 2017 r. także trzyletnim prawa do wychowania przedszkolnego - zapewnia wiceprezydent tego miasta Bartosz Bartoszewicz. - Przygotowujemy różne rozwiązania, w tym m.in. budowę nowych przedszkoli. Na dziś można mówić o 370 - 395 dodatkowych miejscach - są to trzy nowe przedszkola oraz dodatkowy oddział w jednym z już funkcjonujących - wylicza wiceprezydent.

Praca wre także w Gdańsku, gdzie wkrótce dostępne dla przedszkolaków będą nowe placówki przy ul. Dąbka i Damroki. Zaczęła się też budowa przy ul. Jabłoniowej oraz Kolorowej.

Nowe przedszkola w Gdańsku. Gdzie będą?Ale choć w teorii każdy przedszkolak powinien dostać się do przedszkola i urzędnicy przekonują, że zrobią wszystko, by tak się stało, to rodzice dzieci w tym wieku wcale nie mogą spać spokojnie. Nadal nie są znane podstawowe informacje na temat rekrutacji do tego typu placówek. Nie wiadomo, kiedy dokładnie zapisy w ogóle się rozpoczną. Mimo że zazwyczaj miało to miejsce już w marcu. - Nowe prawo oświatowe dopiero weszło w życie. Wciąż nie ma rozporządzeń wykonawczych, dlatego nie możemy na razie przeprowadzać rekrutacji. Do końca marca będzie dopiero znana sieć szkół i przedszkoli - tłumaczy Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska. - To m.in. dlatego tak bardzo zależało samorządom, by reformę edukacji przesunąć choćby o rok. Tak się nie stało i teraz widać efekty. Choć to nie nasza wina, to rodzice będą winić samorządy - dodaje.

Nowe przedszkole w Gdańsku Łostowicach. Wkrótce też żłobek [WIZUALIZACJE]Mniej nerwowości jest w Sopocie, bo tam już w ubiegłym roku udało się zapewnić miejsca w przedszkolach dla wszystkich dzieci. Tu znane są też terminy naboru.
- Rekrutacja do przedszkoli będzie od 1 do 31 marca. Miejsc powinno jak co roku wystarczyć dla wszystkich chętnych dzieci z Sopotu - informuje Magdalena Jachim, rzecznik prasowy sopockiego magistratu.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!