Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tydzień Ukraiński w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

red.
mat. prasowe
Tydzień Ukraiński w Gdańsku jest kolejnym inspirującym spotkaniem ze współczesną europejską kulturą.Spektakle, koncerty, wystawy, przegląd filmów, warsztaty, rozmowy o sztuce i polityce oraz spotkanie z ukraińską kuchnią - to wydarzenia, na które zaprasza Gdański Teatr Szekspirowski .

W ramach cyklu Teatry Europy GTS zaprezentował już kulturę Wielkiej Brytanii, Flandrii, Gruzji, Rumunii i Niemiec. Tydzień Ukraiński jest kolejnym inspirującym spotkaniem ze współczesną europejską kulturą.

Tydzień Ukraiński 19 - 24 listopada 2016

Spektakle

Przegląd kultury ukraińskiej rozpocznie się dwoma spektaklami z Akademickiego Narodowego Teatru Dramatycznego im. Iwana Franki w Kijowie - „Eryk XIV” oraz „Dzienniki Majdanu”. „Eryk XIV” Augusta Strindberga wyreżyserowany został przez Stanisława Mojsiejewa, a w głównej roli zobaczymy Jewhena Nyszczuka (aktora teatralnego i filmowego oraz polityka, obecnego ministra kultury Ukrainy). Napisana w 1899 roku jest zaskakująco aktualna - szczególnie dziś. Jej podstawą jest epizod z okresu rządów szwedzkiego króla Eryka XIV, który przenosi widza w symboliczne miejsce poza czasem i przestrzenią. Osadzoną w szesnastowiecznej Szwecji akcję uwspółcześniają scenografia, kostiumy oraz zaczerpnięta z filmów Jima Jarmuscha muzyka. Kolejna propozycja, „Dzienniki Majdanu” w reżyserii Andrija Maja, to poruszający spektakl dokumentalny; ważny artystyczny głos w sprawie nieustającego konfliktu na Ukrainie. Natalia Vorożbyt, autorka „Zapisków z Majdanu” o tekście: „Przez trzy miesiące członkowie ruchu Nowy Dramat Ukraiński zbierali świadectwa i materiały o ludziach oraz wydarzeniach na Majdanie. Rozmawiali ze studentami bitymi w czasie pierwszej próby tłumienia manifestacji, Kozakami, tworzącymi służbę ochrony Majdanu, z chłopcami rzucającymi w Berkut koktajlami Mołotowa, z ich dziewczynami, które podawały im butelki z łatwopalną mieszanką, z przyjaciółmi poległych. Rozmawiali także z ludźmi, którzy nienawidzą Majdanu i uczestników rewolucji nazywają majdanutymi. Słuchali wreszcie siebie nawzajem. Sztuka nie ma zakończenia, tak jak nie ma na razie końca ukraińska walka o wolność i sprawiedliwość”.

Ciekawą ze względu na formę wyrazu propozycją będzie spektakl „Red” Teatru Beautiful Flowers z Charkowa. Sam teatr, instytucja pozarządowa, od momentu swojego powstania nie przestaje eksperymentować, co zaowocowało ich własnym rodzajem wypowiedzi scenicznej, pozbawionej słów, nazywanej przez jej twórców Funk Futurism. Spektakl „Red” porusza jeden z ponadczasowych tematów - miłość - opowiadany przez pryzmat historii trzech mężczyzn zniewolonych kobiecą siłą i pięknem. Podczas Tygodnia Ukraińskiego zaprezentowana zostanie również komedia „Stalkers” autorstwa Pavlo Arie, wyreżyserowana przez Stasa Jirkova, w której terytorium Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia staje się metaforą Ukrainy, której mieszkańcy marzą o Unii Europejskiej i NATO równie mocno, jak jeden z bohaterów marzy o McDonaldzie. Spektakl powstał jako koprodukcja Teatru Złote Wrota oraz Kijowskiego Akademickiego Teatru Młodego Widza.

Eksperymentalna opera

Niecodzienną propozycją na pograniczu muzyki i teatru będzie opera requiem „IYOV” w reżyserii Vlada Troitsky’ego, skomponowana przez Romana Grygoriva, Illię Razumeiko. Libretto opery jest współczesną interpretacją Księgi Hioba, która ukazuje historię bohatera - jego dumy, zwątpienia, poszukiwania sensu życia i śmierci, nadziei i żalu. Centralnym elementem przedstawienia jest fortepian, który zamienia się w prawdziwą orkiestrę.

Muzyka opery łączy w sobie minimalizm i awangardę, neoklasycyzm i muzykę rockową. Polifoniczne fragmenty chóralne i instrumentalne interludia przeplatają się z fragmentami, które wykorzystują pełny zakres ludzkiego głosu: śpiew klasyczny, jazzowy, tradycyjny, a nawet oddech, krzyk, szept i śpiew alikwotowy. Hiob od początku do końca trzyma widzów w napięciu, zapraszając na niezwykle emocjonalną muzyczną podróż.

Koncerty, wystawy, wykłady

Bogaty program Tygodnia Ukraińskiego zamknie koncert zespołu ONUKA - popularny na Ukrainie projekt muzyczny artystów Eugena Filatova i Naty Zhyzhchenko, będący połączeniem muzyki elektronicznej z tradycyjnymi instrumentami, jak m.in. flety, waltornia czy puzon. Spotkanie z kulturą Ukrainy to także prezentacja współczesnych sztuk wizualnych. Jej bohaterami będą artyści młodego pokolenia, którzy korzystają z różnorodnych form przekazu: Sergiy Petluk, grupa Zhuzhalka, Yurko Vovkogon, Oleksiy Konoshenko, Vladislav Krasnoschok, Konstantin Chernichkin, Vitaliy Fomenko, Andriy Lomakin oraz Elena Subach. Wystawa jest wizualnym odzwierciedleniem procesów socjalno-politycznych zachodzących na Ukrainie przez ostatnie kilka lat.

Program tygodnia dopełnią: prezentacja współczesnego kina ukraińskiego (w IKM) oraz debaty i wykłady w ramach „Kalejdoskopu Ukraińskiego”, którego gośćmi będą m.in.: Taras Woźniak, dr Iryna Starovojt i dr Oleksandr Bojczenko.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.teatrszekspirowski.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto