Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tysiące nieważnych świadectw w Gdańsku!

Redakcja
Instytut Badań Edukacyjnych
Do naszej redakcji dotarły informacje o przynajmniej czterech gdańskich szkołach, które wystawiły swoim uczniom nieważne świadectwa. To ogromny problem szczególnie dla tych, którzy właśnie ukończyli swoją placówkę i biorą udział w rekrutacji. Komisje rekrutacyjne złych świadectw mogą nie przyjąć. Wiceprezydent zaapelował do dyrektorów szkół o jak najszybszą wymianę dokumentów.

"Czy to prawda, że wszystkie świadectwa wydawane w Gdańsku są nieważne?" - pytają na jednym z portali społecznościowym rodzice uczniów. Martwią się szczególnie ci, których pociechy właśnie biorą udział w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych czy wyższych.

- Dzwoniła do mnie mama jednego z moich uczniów. Była zdezorientowana i zła. Okazuje się, że syn chciał już w piątek złożyć papiery do wybranego przez siebie liceum i mu powiedzieli, że jego świadectwo jest nieważne. Szybko to sprawdziliśmy. Okazuje się, że wszystkie świadectwa wydane w naszej szkole nie mają wpisanych odpowiednich symboli. Ta zmiana weszła w życie od tego roku, a ktoś u nas to przegapił - przyznaje anonimowo nauczyciel z jednej z gdańskich szkół. - Podobno komisje rekrutacyjne nie robią problemów. Niby nawet przedłużą terminy rekrutacji. Ale tak czy inaczej zamieszanie jest, bo setki świadectw trzeba pozmieniać.

Zdenerwują się głównie ci, którzy zaplanowali, że w pierwszych dniach wakacji złożą do wymarzonych szkól dokumenty i od razu wyjada na wakacje. Wszystko wskazuje na to, że nie będą się mogli ruszyć z Gdańska, dopóki nie wymienią świadectw.

O problemach informują też władze Gdańsk. Wiceprezydent w tej sprawie wydał już apel do dyrektorów szkół:
- W związku z docierającymi do organu prowadzącego informacjami o możliwych sytuacjach wydania przez placówkę oświatową świadectwa szkolnego z nieaktualną treścią - której nadruk na czysty właściwy druk nie uwzględnia Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 stycznia 2017 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych – polecam wszystkim Państwu sprawdzenie wzorów w systemie - napisał Piotr Kowalczuk w liście do dyrektorów szkół. - W przypadku, gdyby okazało się, że popełniono błąd, przypominam, że obowiązkiem Dyrektora placówki jest dokonanie skutecznej wymiany tych dokumentów i dotarcie do każdego ucznia, któremu został wydany niewłaściwy dokument.

Wiceprezydent prosi też o "potraktowanie tej sytuacji szczególnie pilnie, gdyż np. uczniowie kończący szkołę ponadgimnazjalną składają już dokumenty na uczelnie wyższe". Tłumaczy też z czego mogły wynikać pomyłki... - Zdajemy sobie sprawę, że w ostatnich miesiącach przechodziliśmy wiele zmian w przepisach oraz bardzo intensywnie przygotowywaliśmy się do wdrożenia tzw. reformy systemu oświaty, zatem tego typu niedopatrzenie jest bardziej prawdopodobne, ale najważniejsze aby teraz zweryfikować dokumenty i ewentualnie szybko i sprawnie zadziałać - pisze.

Głos w sprawie zabrali także specjaliści z Instytutu Badań Edukacyjnych:

- Uczniowie odebrali świadectwa szkolne, na nich po raz pierwszy pojawił się napis PRK, a obok niego cyfra. To dość ważna informacja, która informuje na jakim poziomie są kwalifikacje posiadacza tego dokumentu. Wszystko ma związek z wprowadzeniem Polskiej Ramy Kwalifikacji. To jest narzędzie, które pozwala porównywać wiedzę i umiejętności. Tym samym uczeń, który żegna się z gimnazjum, znajdzie na swoim świadectwie napis „PRK II”. Ukończenie liceum czy technikum oznacza kwalifikacje na poziomie trzecim. Chyba, że uczeń zdał maturę, wtedy na jego świadectwie pojawi się napis „PRK IV” - tłumaczy Kamil Szwarbuła, rzecznik prasowy IBE.

"Reforma edukacji jest oparta na kłamstwie". "Za wasze błędy zapłacą dzieci" - politycy opozycji o reformie edukacji

(TVN/x-news)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto