Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UM w Gdańsku zainaugurował Internetowy przewodnik dobrych praktych remontowych

Maciej Pietrzak
dobryremont.gdansk.pl
Gdański magistrat zainaugurował w środę na specjalnej konferencji internetowy przewodnik dobrych praktyk remontowych. Co to takiego?

Publikacja dostępna pod adresem **

http://dobryremont.gdansk.pl/

** zawiera zbiór podstawowej wiedzy dla każdego właściciela mieszkania lub domu, niebędącego specjalistą od architektury. Zawarte w niej informacje ułatwią podejmowanie decyzji dotyczących remontów, termomodernizacji, użycia kolorów i detali architektonicznych. W „Przewodniku” znajduje się także opis procedur wymaganych przed podjęciem remontu oraz kontakty do odpowiednich instytucji i urzędników. Wszystko to ma sprawić, że prowadzone w mieście remonty budynków mieszkalnych będą bardziej estetyczne i spójne.

Dolne Miasto będzie jak nowe. Prace przy rewitalizacji dzielnicy są wznowione po przerwie [ZDJĘCIA]

- Niestety w naszym systemie nauczania kwestii estetyki czy architektury praktycznie nie ma. Dlatego "Przewodnik" ma w dużej mierze cel edukacyjny - podkreślał na spotakniu Michał Szymański kierownik Referatu Estetyzacji Miasta.

Nowa strona przedstawia historyczne uwarunkowania zabudowy poszczególnych części Gdańska, pokazuje także zagraniczne przykłady spójności architektury miejskiej ze Skandynawii czy Niemiec. Cztery sekcje merytorczyne dotyczą kwestii: docieplania budynków, remontu dachów, wymiany stolarki okien i drzwi oraz kolorystyki i faktury elewacji.

- "Poradnik" w dużej mierze został stworzony na przeprowadzonej wcześniej na stronie urzędu miasta ankiecie, w której zebrano najczęściej zadawane przez mieszkańców pytania jak np. o to jaki rodzaj ocieplenia budynku jest najmniej kosztowny, czy jak zapobiec zielonym wykwitom na ścianach - mówiła architekt Agnieszka Lasota, z grupy "Zobaczyć na nowo", która wykonała stronę dla UM.

Strworzona za 26 tys. zł publikacja zawiera wiele interaktywnych wizualizacji. Dzięki nim można zobaczyć jak dany rodzaj budynku wyglądał by przy różnego rodzaju remontach. Jedno kliknięcie pozwala sprawdzić czy np. do zabytkowej kamienicy pasował by intensywny kolor elewacji albo plastikowe okna.

Urzędnicy podkreślają, że sami mieszkańcy coraz częściej sami dbają o estetyczną jakość prowadzonych remontów. Problem tkwi jednak gdzie indziej

- Największą przeszkodą jest złe prawo. Bardzo ograniczone są możliwości jego egzekwowania wobec tych, którzy niszczą spójny, estetyczny wygląd miasta - mówił Andrzej Duch, dyrektor Wydziału Urbanistyki, Archtektury i Ochrony Zabytków UM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto