Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Gdański stworzył Akwarium Malawi. Nie tylko dla studentów

Monika Jankowska
Akwarium Malawi znajdziemy na Wydziale Biologii UG (Gdańsk, ul. Wita Stwosza 59). Ma służyć głównie studentom i naukowcom, ale każdy chętny może podejść i obejrzeć kolorowe ryby
Akwarium Malawi znajdziemy na Wydziale Biologii UG (Gdańsk, ul. Wita Stwosza 59). Ma służyć głównie studentom i naukowcom, ale każdy chętny może podejść i obejrzeć kolorowe ryby P. Rutkowski/UG
Uniwersytet Gdański zyskał właśnie nowych, kolorowych mieszkańców. Uczelnia chwali się, że właśnie zakończono prace nad Akwarium Malawi.

To imponujący zbiornik, który zawiera 7 tysięcy litrów wody! Akwarium powstało z inicjatywy Wydziału Biologii UG i będzie służyło obserwacjom i badaniom naukowym. Obejrzeć w nim można aż 360 ryb pielęgnicowatych będących przedstawicielami 15 gatunków.

Zbiornik odzwierciedla biotop afrykańskiego jeziora Malawi. Przypomnijmy, że jezioro jest trzecim największym w Afryce i dziewiątym na świecie zbiornikiem słodkowodnym, o maksymalnej głębokości 706 m i długości brzegu ok. 600 km. Leży na granicy trzech państw: Tanzanii, Mozambiku i Malawi. Z uwagi na skąpą roślinność, wody jeziora są bardzo przejrzyste, a temperatura w nim panująca wynosi 20 - 28 st. C. Obszar na południowym krańcu jeziora, od 1980 roku objęty jest ochroną w ramach Parku Narodowego Jeziora Malawi. Żyje tam wiele gatunków ryb występujących tylko na tym obszarze i będących kluczowym przykładem specjacji, czyli procesu biologicznego, w wyniku którego powstają nowe gatunki tych organizmów. Park wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

- Dzięki wszystkim tym aspektom Wydział Biologii UG wybrał właśnie ten akwen na model jeziora prezentowany w budynku uczelni. Obserwowanie ryb może służyć zarówno dyskusjom ekspertów i zainteresowanych, jak i w niedalekiej przyszłości pracom badawczym studentów - tłumaczy Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy UG.

Jak dodaje przedstawicielka uczelni, wiele gatunków pielęgnicowatych z jeziora Malawi to gatunki siostrzane. Ich budowa i zachowanie są bardzo zbliżone, ale aktywne płciowo samce różnią się ubarwieniem i układem plamek, a samice wybierają konsekwentnie partnerów określonego koloru.

Jakie ryby zadomowiły się w uczelnianym akwarium? Wśród mieszkańców zbiornika znajdziemy m.in. pyszczaka rdzawego - relatywnie łagodnego, ale na pewno nie nieśmiałego. Podobne usposobienie ma kolejny mieszkaniec - pyszczak yellow. To idealny współlokator dla innych pyszczaków. Ale w akwarium pływa też pyszczak szerszeń o zdecydowanie odmiennej naturze - agresywny i kłótliwy. Je żeli zaś chodzi o ubarwienie, to najbardziej intensywnymi kolorami mogą pochwalić się samce z rodzaju Aulonocara, nazwane także malawijskimi pawiami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto