Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczyste otwarcie Teatru Szekspirowskiego. Jak powstawał budynek? WIDEO

Grażyna Antoniewicz, MK
Budynek Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku
Budynek Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku Karolina Misztal
Już w piątek wielkie wydarzenie dla gdańskiej kultury- oficjalne otwarcie Teatru Szekspirowskiego. Budowa rozpoczęła się w marcu 2011 roku, ale plany budowy były już dużo wcześniej.

Budowa siedziby Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zaczęła się w marcu 2011 roku. Ceremonia dla mieszkańców Trójmiasta i turystów odbędzie się ponad trzy lata później, 19 września, o godz. 21.30. - Prawie dokładnie w tym samym miejscu mieścił się budynek powstałej w 1635 roku nowej Szkoły Fechtunku - mówi prof. Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Zobacz też: Gdański Teatr Szekspirowski. Zobacz, jak wygląda w środku! [ZDJĘCIA]

Gdańskim teatrem interesują się brytyjskie media. Program o obiekcie pojawił się m.in. w BBC News: O Gdańskim Teatrze Szekspirowskim napisał też brytyjski tygodnik "The Stage News". Historia teatru, a przede wszystkim idea jego budowy rozpoczęła się, gdy profesor Jerzy Limon znalazł dokumenty świadczące o tym, że na początku XVII w., w okresie największego rozkwitu Gdańska, w obrębie miejskich murów wzniesiono drewniany budynek, wzorowany na londyńskim teatrze Fortune - drugiej po The Globe scenie elżbietańskiej.

Obiekt (jak już pisaliśmy) nosił nazwę Szkoły Fechtunku. Obok przedstawień teatralnych odbywały się tam popisy wędrownych kuglarzy i akrobatów, walki zwierząt, zawody szermiercze. Miejsce to, wielokrotnie przebudowywane, przetrwało prawdopodobnie dwa stulecia. Hipotezy prof. Limona znalazły potwierdzenie w badaniach archeologicznych.

Ślady obecności budynku zostały też utrwalone na rycinach Petera Willera - nadwornego malarza Władysława IV. Zafascynowany tym odkryciem profesor Limon w 1991 roku doprowadził do utworzenia Fundacji Theatrum Gedanense, która za główny cel postawiła sobie budowę Teatru Szekspirowskiego. Idea polegała nie na wiernej rekonstrukcji historycznego obiektu widocznego na rycinie Willera, lecz na "rekonstrukcji" ducha miejsca, w którym obok Anglików, występowały też zespoły teatralne z różnych krajów.

W 2004 roku ogłoszono międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt budynku teatru. Zwyciężył włoski architekt Renato Rizzi. Marzenie prof. Limona powoli zaczęło się urzeczywistniać, gdy GTS wygrał konkurs na dofinansowanie inwestycji z funduszy europejskich, ogłoszony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto