Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy bezradni wobec nieestetycznego wykopu

Redakcja
Urzędnicy są bezradni, a mieszkańców i turystów straszy...dziura.

Niezagospodarowany teren znajduje się pomiędzy ul. Mariacką a Św. Ducha. Kiedyś mieściły się tam ławy mięsne. Teraz jest pustka. W 2008 roku działkę o powierzchni niespełna tysiąc metrów, za około trzy miliony złotych, kupiła spółka Hotele Gdańskie, która jest właścicielem m.in. Hotelu Królewskiego.

W tym miejscu już dwukrotnie przeprowadzono prace archeologiczne, pierwszy raz w 2007 roku. Kilka miesięcy temu zakończyła się ich druga tura. Teren był gotowy pod zabudowę.

To miejsce szpeci wygląd Głównego Miasta. Niestety, urzędnicy nie mogą nic zrobić. W grudniu zeszłego roku przez kilka dni nie było ogrodzenia wokół terenu. Wykopy o głębokości kilku metrów stały się niebezpieczne dla przechodniów. Dopiero po interwencji miasta metalowy płot wrócił na swoje miejsce.

- Miasto mogłoby interweniować, ale pod warunkiem, że mieszkańcom zagrażałoby niebezpieczeństwo - mówi Andrzej Duch, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - A płot spełnia wszystkie wymagania - dodaje.

Płot spełnia wymagania, jednak nie jest gwarantem bezpieczeństwa. Niedawno do dziury po wykopaliskach wpadł mężczyzna. Dodatkowo, ziemia regularnie obsuwa się i przy okazji powiększa dziurę.

Idealnym rozwiązaniem byłoby "ozdobienie" ogrodzenia, tak jak w przypadku działki przy ul. Szerokiej, gdzie Inpro buduje Kwartał Kamienic. Tam wysoki płot zdobią zdjęcia Gdańska. Jest to proste i estetyczne.

- Oczywiście chcielibyśmy, by prawo zmieniło się tak, abyśmy mogli wpłynąć na inwestora, który w samym centrum stawia nieestetyczny płot - kontynuuje Duch. - Niestety, prawo jest takie, a nie inne.

Nie udało nam się skontaktować z właścicielami spółki Hotele Gdańskie, by poprosić o komentarz w tej sprawie.

Inwestor na wybudowanie inwestycji ma czas do października 2012 roku. W planach było wybudowanie centrum hotelowo-konferencyjnego oraz odbudowanie ław mięsnych wraz 51 straganami rzemieślniczymi.

Pierwsze wzmianki o ławach w tym miejscu sięgają XIV wieku. Obudowanie miejsca, w którym niegdyś handlowano nie tylko mięsem, byłoby wartościowe także ze względów historycznych.

Zobacz też:

Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto