Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gdańsku "książki" rozmawiały z czytelnikami [ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
Około setki osób odwiedziło 10 grudnia (czwartek) unikatową wypożyczalnię książek w Gdańsku: Żywą Bibliotekę. Przygotowano ją w Europejskim Centrum Solidarności, w ramach Tygodnia Praw Człowieka 2015. Czytelnicy przybywali grupowo – na przykład uczniowie szkól średnich, ale też indywidualnie. Organizatorzy zaproponowali gościom bardzo interesujące publikacje.

- Żywa Biblioteka jest miejscem, w którym osoby dyskryminowane, narażone na wykluczenie społeczne wcielają się w rolę Żywych Książek – powiedziała Katarzyna Błasińska – wiceprezes zarządu Fundacji Instytut Równowagi Społeczno-Ekonomicznej.

Każdy może przyjść do Żywej Biblioteki.

- Żywa Biblioteka nie koncentruje się na jednym temacie czy jednej mniejszości, ale dotyka problemu dyskryminacji w możliwie najszerszym kontekście. - podsumował też Jarosław Sikorski - koordynator Europe Direct w Gdańsku. - Dlatego Żywe Książki pochodzą z bardzo różnorodnych środowisk, mają zróżnicowany status społeczny, wyznanie, zawód, odcień koloru skóry, orientację seksualną, status materialny, wykształcenie, sprawność, wiek, poglądy, wygląd. Łączy ich wspólny cel: promowanie praw człowieka i akceptacji wobec inności poprzez przekazanie innym swojego doświadczenia. Każdy, kto chce poznać drugiego człowieka, dowiedzieć się więcej o jego sytuacji, poglądach, życiu – dodaje Jarosław Sikorski.

Zobacz też: Maraton pisania listów 2015. Akcja Amnesty International w Gdańsku [ZDJĘCIA]

Jest to także przestrzeń do weryfikacji własnych poglądów i stereotypów. Nie ma tutaj tematów tabu, listy przygotowanych pytań, publiczności ani moderatorów. Każdy Czytelnik i Czytelniczka ma 30 minut na prywatną rozmowę z wybraną Żywą Książką.

A co Żywe Książki na to? Spotkaliśmy się z Ukrainką Aleksandrą, z Rosjaninem Kostkiem i z Gejem Nikodemem. Z ich wypowiedzi wynika, że to wspaniały pomysł: zarówno dla Książek (Kostek już czwarty raz występuje w tej roli) jak i dla Czytelników. Obydwie strony mogą si ę lepiej poznać, dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy. Zrozumieć swe zachowanie, a także postępowanie innych ludzi. Idea Żywych Bibliotek powstała w Danii w 200. roku. Od tamtego czasu si,e rozwija. Niestety, idee tego programu bywają czasami wypaczane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto