Noga z gazu! Strefa Tempo 30 Noga z gazu! Strefa Tempo 30

Noga z gazu! Strefa Tempo 30. (© Przemek Świderski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Obecnie Strefy Tempo 30 obowiązują na 40 proc. gdańskich ulic. W tym roku władze chcą dokończyć proces wprowadzania Stref Tempo 30. Docelowo, objętych nią będzie do 65 proc. ulic w Gdańsku.

Pierwsze Strefy Tempo 30 w Śródmieściu Gdańska wprowadzone zostały w 2010 roku. Z biegiem lat, często na wniosek samych mieszkańców, pojawiały się one na kolejnych ulicach w niemal wszystkich dzielnicach miasta. W tym roku proces ten ma zostać zakończony, a statystyki pokazują, że cała akcja zdecydowanie poprawiła bezpieczeństwo ruchu.

Od 2009 roku liczba wypadków na gdańskich ulicach zmniejszyła się o ponad 1/4, natomiast liczba rannych i zabitych o odpowiednio ponad 30 i 60 proc.


Ponad połowa ofiar śmiertelnych to piesi, najczęściej w wieku powyżej 60 lat, dlatego powiększanie obszaru Stref Tempo 30 jest tak istotne. Warto też zauważyć, że znacznie poprawiły one także poziom bezpieczeństwa rowerzystów. Przez ostatnie pięć lat doszło w Gdańsku tylko do jednego takiego zdarzenia z udziałem cyklisty, mimo, że w tym okresie udział rowerzystów w ruchu wzrósł aż o 140 proc.

Obecnie Strefy Tempo 30 obowiązują na 40 proc. gdańskich ulic.

W tym roku wprowadzone zostaną w nowy częściach m.in. Wrzeszcza i Oliwy. Tam gdzie będzie - oprócz ograniczenia prędkości - wprowadzone zostaną także skrzyżowania równorzędne.

Chociaż proces wyznaczania stref w tym roku się zakończy, to Gdański Zarząd Dróg i Zieleni w przyszłości czeka i tak sporo pracy w poprawianiu ich jakości. Po styczniowym ataku zimy w wielu miejscach, chociażby przy ul. Garncarskiej w centrum, praktycznie niewidoczne są pasy wyznaczone na jezdni dla rowerzystów.

W niektórych strefach problemem jest też zbyt słabe oznakowanie, szczególnie gdy funkcjonują one wraz ze skrzyżowaniami równorzędnymi. Pierwszeństwo, nie stosując się do zasady „prawej ręki” wymuszają często kierowcy np. w rejonie ul. Wajdeloty we Wrzeszczu.

Strefy Tempo 30 w Trójmieście.Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!