Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W sobotę odsłonięcie "Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny" w Gdańsku

MJN/SN
Istniejącą kompozycję wzbogacą miękko pnące się ku górze latorośle winnego krzewu w srebrnych, złoconych oprawach...



Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny - poświęcenie i odsłonięcie odbędzie się w sobotę, 16 grudnia 2017 r. (16.12.2017) w bazylice św. Brygidy w Gdańsku/zdjęcia z 2016 roku
Istniejącą kompozycję wzbogacą miękko pnące się ku górze latorośle winnego krzewu w srebrnych, złoconych oprawach... Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny - poświęcenie i odsłonięcie odbędzie się w sobotę, 16 grudnia 2017 r. (16.12.2017) w bazylice św. Brygidy w Gdańsku/zdjęcia z 2016 roku Karolina Misztal
Uroczystego odsłonięcia „Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny” dokona prezydent RP Andrzej Duda. Ołtarz poświęci - Nuncjusz Apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio.

Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny - odsłonięcie 16 grudnia 2017

Uroczyste osłonięcie i poświęcenie Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny w bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbędzie się w sobotę, 16 grudnia o godz. 16. na te uroczystość zaprasza Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź i ks. kan. Ludwik Kowalski. Uroczystego odsłonięcia „Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny” dokona prezydent RP Andrzej Duda. Ołtarz poświęci - Nuncjusz Apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio.

Projekt Bursztynowego Ołtarza w bazylice św. Brygidy

Tak o pomyśle stworzenia Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny w Gdańsku czytamy na stronie bazyliki św. Brygidy w Gdańsku:
Przez całe tysiąclecie trwania Państwa Polskiego szczyciło się ono dwoma bogactwami naturalnymi: solą i bursztynem. Dzisiaj sól jest substancją powszechnie wydobywaną w świecie, lecz bursztyn nadal nierozerwalnie wiąże się z imieniem naszego kraju Polscy bursztynnicy po wprowadzeniu gospodarki rynkowej osiągnęli prawie stu procentowy wzrost sprzedaży swych wyrobów na eksport, a nasza biżuteria srebrna zdobiona bursztynem zaspakaja obecnie 70 proc. potrzeb rynku światowego.

Rok 2002. Poszukiwania bursztynu na ołtarz dla kościoła św. Brygidy w Gdańsku



Na tle tego sukcesu gospodarczego zrodziła się w środowisku bursztynników inicjatywa udokumentowania swego potencjału twórczego i technologicznego dziełem klasy niezwykłej, które może powstać jedynie w miejscu nagromadzeń najpiękniejszych odmian bursztynu. Na dawnych bałtyckich plażach, zalegających pod osadami wiślanymi wokół ujścia królowej naszych rzek mamy odmiany złocistego bursztynu, przejrzystego lub prześwitującego. To one stanowiły odwieczny cel wędrówek kupców greckich, rzymskich arabskich słynnymi bursztynowymi szlakami.

Rok. 2004.Ołtarz św Brygidy a sprawa polska


Inicjatywę bursztynników wsparł ówczesny proboszcz św. Brygidy ks. Henryk Jankowski, proponując budowę nadstawy ołtarzowej w prezbiterium gdańskiego kościoła św. Brygidy. Artyści i historycy sztuki dostosowali projekt dzieła do zabytkowego charakteru świątyni Stoczniowcy i technicy różnych specjalności zrealizowali trwałą i harmonijną konstrukcję wielkiej, sięgającej sklepienia, nadstawy ołtarzowej i jej nowoczesne oświetlenie, pozwalające wydobyć cały urok bursztynowych witraży.
Śmiały projekt wielkiej kompozycji, mierzącej ponad 11 metrów wysokości, biegnącej półkolem długości 12 metrów został wkomponowany w architekturę świątyni. Jest autorstwa prof. Stanisława Radwańskiego rektora ASP w Gdańsku i bursztynnika Mariusza Drapikowskiego.Prof. Stanisław Radwański który stworzył także brązowe postaci dwóch wielkich współczesnych Polaków siedzące u stóp ołtarza: Papieża Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Centralnym elementem ołtarza jest obraz Matki Boskiej - Opiekunki Ludzi Pracy namalowany przez ks. Franciszka Znanieckiego po masakrze grudniowej z 1970 roku. Madonna i Dzieciątko otrzymały nowe bursztynowe korony, poświęcone przez Papieża 6 lipca 2001 r. i wspaniałą, głęboko rzeźbioną sukienkę z unikatowej odmiany białego bursztynu. Po obydwu stronach obrazu rozmieszczono figury Patronek Europy: św. Brygidy Szwedzkiej i św. Elżbiety Hesselblad. Pod sklepieniem zrywa się do lotu biały orzeł bursztynowy, symbol naszego kraju i narodu.

Istniejącą już kompozycję wzbogacą miękko pnące się ku górze latorośle winnego krzewu w srebrnych, złoconych oprawach o łącznej powierzchni 120 m2. Będzie to więc kompozycja wykonana w technice jubilerskiej i jubilerskiej precyzji, lecz w skali zupełnie w jubilerstwie niespotykanej. Nawet Bursztynowa Komnata, wykonana prostszą techniką naklejania bursztynowych elementów na drewniane plansze była o 30 proc. mniejszą. Technika budowy ołtarza w św. Brygidzie i stosowane do niej szlachetne metale pozwolą na nieograniczone w czasie trwanie dzieła i trwały powód do dumy dla wielu pokoleń Polaków.

Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny - koncert

W przeddzień poświęcenia Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny w Bazylice św. Brygidy odbędzie się koncert symfoniczny. Wystąpią: Łukasz Borowicz - dyrygent, Bomsori Kim - skrzypce (laureatka II nagrody 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego), Orkiestra Symfoniczna PFB. W programie: "Koncert skrzypcowy d-moll op. 22" H. Wieniawskiego, "Musique scintillante" K. Meyera i "Hymne papal" P. Mossa i "Sinfonia Sacra" A. Panufnika.
Piątek, 15 grudnia 2017, godz. 19, Gdańsk, bazylika św. Brygidy, Profesorska 17. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto