Szopki, choinki, świeczniki, to dzieła młodzieży z Szymbarku

Szopki, choinki, świeczniki, to dzieła młodzieży z Szymbarku (© FOT. A.ZIELIŃSKA)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Pod okiem Bożeny Bielawy z Wieżycy Kolana już po raz kolejny powstawały świąteczne ozdoby i nietypowe szopki bożonarodzeniowe. Uczennice z szymbarskiego gimnazjum przez dwa dni wykonały kilka szopek, które 10 grudnia będzie można kupić na świątecznym kiermaszu zorganizowanym w ich szkole.

W domu pani Bożeny czuje się już świąteczną atmosferę przede wszystkim poprzez wystrój – wszędzie wkoło aniołków, Mikołajków, ręcznie malowanych bombek czy wykonanych z kory i szyszek choinek oraz szopek. Prace nad tymi ostatnimi nie należały do najłatwiejszych – mozolne klejenie kory w kształcie szopki, malowanie figurek, nadawanie ostatecznego wyglądu, łącznie z podświetleniem - to pracochłonne zajęcie, ale dające mnóstwo satysfakcji. W tym roku pod okiem pani Bożeny pracowały Julita Miąskowska, Kasia Młyńska, Angielika Brzozowska, Angelika Bednarek oraz Gracjan Bielawa. Przy okazji budowania szopek podpatrują pięknie wykonane szydełkiem aniołki, malowane ręcznie bombki, a poza artystycznymi działaniami gospodyni i organizatorka tych zajęć częstuje gromadkę kaszubską zupą z brukwi i opowiada o świątecznych tradycjach na Kaszubach
– Przygotowania do świąt to przyjemność – stwierdzają dziewczyny. – I przyjemnie jest też potem patrzeć jak wykonane własnoręcznie ozdoby podobają się innym.
– Takie przedświąteczne spotkania organizuję uczniom już od kilku lat – mówi Bożena Bielawa z Kolana. – Każdego roku jest to inna grupa. Razem przygotowujemy stroiki, choinki różnej wielkości, a w tym roku szopki bożonarodzeniowe. Wykonane tu małe dzieła sztuki sprzedawane są na kiermaszu świątecznym organizowanym w szkole. dzieci są dumne, gdy ich wyroby znajdują nabywców. A są one inne niż te sklepowe, gotowe, bo wykonane z tego, co daje natura - szyszek, kory, mchu, patyków. Jedynie podstawki pod świeczki wykonujemy z gipsu. Mam ogromną satysfakcję z tego, że mogę podzielić się swoimi umiejętnościami z innymi – dodaje Bożena Bielawa. – Tym bardziej, gdy chcą z tego skorzystać młodzi.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!