Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje z książką. Prawdziwe historie, które budzą szacunek i mrożą krew żyłach [konkurs rozwiązany]

opr.gp
Nie ma takich więzień, z których Polacy nie potrafiliby uciec. Dowód? Najnowsza książka Andrzeja Fedorowicza pt. „Słynne ucieczki Polaków”. Na ostatnie dni wakacji polecamy jeszcze: „Kobiety wywiadu” Przemysława Słowińskiego i „Sekretny dziennik lasu” Przemysława Barszcza, wszystkie wydane świeżutko przez Wydawnictwo Fronda.

* „Kobiety wywiadu” autorstwa Przemysława Słowińskiego.

Czy Coco Chanel była niebezpiecznym szpiegiem czy zwykłą kolaborantką? Na kim Ian Fleming, autor książki o przygodach Jamesa Bonda, wzorował postać Vesper Lynd, kobiecej bohaterki Casino Royale? Która z kobiet szpiegów stała się kilka lat temu celebrytką występującą na pokazach mody? Kim była kobieta szpieg o oszałamiających fiołkowych oczach? Czy Mata Hari zasługuje na miano naprawdę groźnego agenta? Kim była jedyna kobieta wśród cichociemnych – prawdopodobnie jedna z najdzielniejszych Polek XX wieku?

Kobiety wywiadu - bohaterki najnowszej książki Przemysława Słowińskiego. W ich gronie znajdowały się zarówno niezwykłe, dzielne patriotki walczące o wolność swoich narodów aż do ostatniej kropli krwi, jak i kolaborantki, zdeprawowane, żądne władzy i pieniędzy zdrajczynie, ale również zagubione, traktowane instrumentalnie kobiety.

Przemysław Słowiński urodził się w 1959 roku we Wrocławiu. Z wykształcenia prawnik, wykonywał wiele zawodów, m.in. malarza, górnika, barmana, agenta ubezpieczeniowego. Autor książek biograficznych, m.in.: „Kobiety despotów”, „Nikola Tesla – Władca piorunów”.

* „Sekretny dziennik lasu” autorstwa Przemysława Barszcza

Lasy zajmują 30 proc. terytorium Polski. W ciągu ostatnich 20 lat przybyło pół miliona hektarów drzewostanu. Ale - czy potrafimy to docenić i dobrze odczytujemy sygnały, które wysyła do nas natura z głębi leśnych ostępów? Przemysław Barszcz, leśnik, dziennikarz i pisarz, niestrudzony badacz ojczystej przyrody, zaprasza nas do największej sieci społecznościowej. Zajrzyjmy na blogi pisane przez drzewa, zwierzęta i ekosystemy i znajdźmy odpowiedź na pytania:
Co można odkryć w leśnym Archiwum X? Dlaczego las wymienia co roku baterie słoneczne na nowy model? Czy muchy mogą zapylać kwiaty? Który pustelnik uwielbia żywić się grzybami? Kogo terroryzują sikory?

Przemysław Barszcz - Leśnik i przyrodnik. Prezes Polskiej Fundacji Przyrodniczo-Leśnej. Autor licznych artykułów przyrodniczych i historycznych (m.in. tygodnik „Sieci”, „Mały Gość”, periodyki dla dzieci niewidomych: „Promyczek” oraz „Światełko”). Popularyzator polskiej (i nie tylko) przyrody. Z Indianami Warao pływał po delcie Orinoko.

* „Słynne ucieczki Polaków” autorstwa Andrzeja Fedorowicza

Uwięzieni a niepokonani. Uciekali z obozów czy więzień, skąd często nikt przed nimi nawet nie próbował uciekać. Aby dotrzeć do tych, którzy czekali na ich powrót, potrafili przejść przez wrogie kraje tysiące kilometrów. Statkiem, konno, samochodami, pociągami lub na własnych nogach. Tygodnie, miesiące, a czasem lata wędrówek pełnych śmiertelnych niebezpieczeństw. Tysiące kilometrów pokonanych w jednym celu - by udowodnić, że Polak nigdy nie będzie niewolnikiem.

W swojej najnowszej książce Andrzej Fedorowicz opisuje siedem niezwykłych ucieczek Polaków oraz spektakularną ewakuację polskiego złota. Czy to wiek osiemnasty czy dwudziesty, dalekie ostępy Syberii, twierdza Donżon, czy KL Auschwitz - bohaterów łączył polski gen wolności.

* Maurycy Beniowski - skradzionym okrętem z tajnymi aktami z Kamczatki do Europy.
* Ferdynand Ossendowski - z bolszewickiego piekła przez Mongolię i Chiny do Polski. Gotowy scenariusz hollywoodzkiego filmu. Książkową relację z wyprawy komuniści wyszukiwali w bibliotekach i palili na stosach.
* Jędrzej Giertych - brawurowa ucieczka jeńca ze ściśle strzeżonej twierdzy w Srebrnej Górze.
* Kazimierz Piechowski, Gienek Bendera, Józef Lempart i Stanisław Jaster. Fałszywe komando uciekające z obozu zagłady. Więźniowie przebrani w mundury SS wymykają się z Auschwitz - przy okazji wywożąc na zewnątrz słynny raport Pileckiego.
* Wielka ucieczka z Sobiboru - największa ucieczka z obozu śmierci w czasie II wojny światowej.
* Bronisław Szeremeta - z sowieckiego łagru przez dziką tajgę̨ do polskiej konspiracji we Lwowie.
* Wanda Pawłowska - miłość́ matki pokonała sowiecką bezpiekę̨.
* Ucieczka „złotego konwoju” - epicka opowieść o ewakuacji polskich zapasów złota we wrześniu 1939 r.

Bohaterami tych niezwykłych historii kierowały różne uczucia i motywacje. Wanda Pawłowska uciekła z Kazachstanu, bo tęskniła za synkiem. Maurycy Beniowski był dumnym polskim szlachcicem, któremu honor nie pozwalał pogodzić się z myślą o niewoli gdzieś na zapomnianym przez Boga i ludzi krańcu świata. Kazimierz Piechowski postanowił udowodnić, że można pokonać nieludzki system i uciec z miejsca, którego nazwa do dziś budzi grozę – Auschwitz. Wiara, miłość, determinacja i poczucie obowiązku napędzały tych, którzy ryzykując życiem, dokonali rzeczy, wydawałoby się – niemożliwych.

Ale aby plan się powiódł, potrzebna była też wiedza i inteligencja. Opisy przygotowań́ do ucieczek z twierdzy Srebrna Góra czy KL Auschwitz to gotowe scenariusze sensacyjnych filmów; trudno uwierzyć, że do tej pory takie nie powstały. Czasem oprócz sprytu potrzebna była też wola walki. Maurycy Beniowski i jego towarzysze zesłania, żydowscy więźniowie obozu śmierci w Sobiborze czy akowcy-jeńcy sowieckiej NKWD ze Skrobowa musieli wzniecić zbrojne bunty i odnieść zwycięstwa, zanim znów mogli zakosztować smaku wolności.

Każda z tych ucieczek była inna. Rufin Piotrowski samotnie pokonał pięć tysięcy kilometrów z Syberii. Bronisław Szeremeta i Ferdynand Ossendowski mogli liczyć na wsparcie jednego lub kilku towarzyszy. Wywiezienie z Polski we wrześniu 1939 roku ogromnego skarbu – wartych dziesiątki milionów dolarów zapasów złota – wymagało z kolei zakrojonej na wielką skalę, skoordynowanej akcji wielu osób.

A jednak wszystkie opisane zdarzenia coś łączy. To głęboka wiara, że bycia Polakiem nie da się pogodzić z biernym fatalizmem. Bohaterowie tej książki to zaledwie niewielka garstka spośród ogromnej rzeszy ludzi, którzy dla wolności gotowi byli na największe poświęcenie i ryzyko. Jednym się udało, innym nie, ale warto wiedzieć, że naszą historię pisali również słynni uciekinierzy.
Naprawdę, trzeba było mieć pecha, żeby dostać do pilnowania Polaka…

Andrzej Fedorowicz - dziennikarz-freelancer. Pasjonat historii techniki, wyjątkowych biografii i podróży. Historyczne dziennikarstwo śledcze to jego ulubione zajęcie. Publikował w czasopismach takich jak m.in. „Super Express”, „Focus”, „Polityka”, „Newsweek Historia”, „Uważam Rze Historia”, „Wsieci Historii”. Autor przewodnika po Wyspach Kanaryjskich (razem z Ireną Fedorowicz).

Konkurs został rozwiązany!

Laureatów naszego konkursu poinformowaliśmy e-mailem o sposobie odbioru książki.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto