(© fot. mat. prasowe)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

"System" nawiązuje do makabrycznych dziejów niejakiego Andrieja Czikatiło, rosyjskiego seryjnego mordercy, nazywanego "wampirem z Rostowa".

Czikatiło był zbrodniarzem wyjątkowo okrutnym. W latach 1978 - 1990 uśmiercił 56 kobiet i dzieci. Ofiary gwałcił, a ich zwłoki bezcześcił. W roku 1992 został skazany na karę śmierci.

Twórcy filmu dzieje Czikatiły cofnęli o pół wieku. Kierowali się zamiarem odtworzenia ówczesnego klimatu komunistycznego terroru w Rosji. Bohaterem thrillera jest Leon Stiepanowicz Demidow, oficer sowieckich służb bezpieczeństwa. Prolog filmu rozgrywa się w latach wielkiego głodu zafundowanego Ukrainie przez Stalina. Młody Demidow traci rodziców. Mijają lata. W roku 1945 - Demidow zawiesza czerwony sztandar na ruinach Reich-stagu. Okryty sławą, pnie się po szczeblach kariery.

Właściwa akcja "Systemu" rozpoczyna się w roku 1953, niedługo przed śmiercią Stalina. Demidow pełni wzorowo służbę, ale rozkaz, by zadenuncjował własną żonę, burzy jego wiarę w komunistyczne ideały. Jego ideowy sceptycyzm pogłębia polecenie zatuszowania sprawy śmierci kilkuletniego chłopca będącego ofiarą seryjnego zabójcy. Gdy zaczynają ginąć dzieci kolejne, Demidow rozpoczyna śledztwo na własną rękę. Tego już jednak przełożeni płazem mu nie puszczą.

Filmowi nadano formę thrillera. Jest on ekranizacją głośnej powieci Toma Roba Smitha, która dała początek trylogii o Leonie Demidowie. W Polsce książka ukazała się kilka lat temu pt. "Ofiara 44". Wznowienie, tak samo jak film, nosi tytuł "System". Moskiewskie władze nie dopuściły "Systemu" na rosyjskie ekrany.

"System", reż. Daniel Espinosa. Czechy, Rumunia, USA, Wlk. Brytania 2015/thriller. Wyst. Tom Hardy, Gary Oldman, Agnieszka Grochowska. Dyst. Monolith

Rozrywka

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!