Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warzywa, to jest to!

[email protected]
Najlepszą dietę dla serca stosują Włosi, Grecy, Hiszpanie. Na ich talerzach nie zobaczymy tłustej golonki, schabowego, szynki czy zawiesistej zupy. Dieta śródziemnomorska opiera się na spożywaniu tłuszczów roślinnych, ...

Najlepszą dietę dla serca stosują Włosi, Grecy, Hiszpanie. Na ich talerzach nie zobaczymy tłustej golonki, schabowego, szynki czy zawiesistej zupy.
Dieta śródziemnomorska opiera się na spożywaniu tłuszczów roślinnych, ryb, warzyw, owoców, produktów zbożowych. Stosujący taką dietę zjadają warzywa i owoce przynajmniej pięć razy dziennie. Ważne miejsce na ich talerzu zajmują węglowodany, rośliny strączkowe i takie produkty mleczne jak jogurty. W tej diecie chodzi o dostarczenie organizmowi wystarczającej ilości składników mineralnych, witamin, błonnika pokarmowego.


Oliwa zamiast smalcu

Mieszkańcy południa Europy zjadają – w przeciwieństwie do nas – tylko niewielką ilość tłuszczów zwierzęcych, które nie służą dobrze naszemu organizmowi. Grecy i Włosi wolą oliwę z oliwek czy ryby. Korzyści są ogromne, gdyż taki tłuszcz roślinny zapobiega miażdżycy, zaś tran rybi zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które mają właściwości przeciwkrzepliwe.


Brązowy ryż i kasze

Dieta śródziemnomorska nie oznacza, że mamy się objadać wyłącznie cytrusami czy nie spotykanymi w Polsce warzywami. Chodzi o to, by częściej sięgać po marchew, kapustę, rośliny strączkowe, a nawet ziemniaki. Warto sięgnąć także po mrożonki, które wbrew pozorom mają sporo wartości odżywczych. Na stole powinny się znaleźć grube kasze zbożowe, ciemny chleb, brązowy ryż, można pozwolić sobie także na makaron, np. spagetti. Margarynę warto zastąpić olejem rzepakowym, słonecznikowym czy sojowym.
Warto też zrezygnować z wieprzowiny na rzecz drobiu i cielęciny.

Zdrowy czosnek

Co ciekawe, ważnym dodatkiem w kuchni śródziemnomorskiej są cebula, czosnek, kapary, oliwki i przeróżne zioła. Na przekąskę powinny wystarczyć orzechy oraz bakalie – figi, rodzynki. Te są jednak mocno kaloryczne, więc trzeba je zjadać z umiarem. Polecane są także jogurty oraz chude sery. Jeśli ktoś ma problemy z sercem lepiej więc, żeby rozstał się ze schabowym, golonką, kiełbasami, tłustymi sosami. Pałaszując takie przysmaki możemy nie ustrzec się miażdżycy. Tymczasem dzięki stosowaniu diety śródziemnomorskiej można uchronić się przed chorobami krążenia, przed ryzykiem zawału serca, dzięki niej zahamujemy też miażdżycę.

Czy wiesz, że...

Badania przeprowadzone kilka lat temu przez lekarzy w Lyonie dowiodły, że wśród osób stosujących dietę śródziemnomorską śmiertelność z powodu chorób sercowo-naczyniowych spadła o ponad 70 proc., zaś z powodu zawału aż o 76 proc. Również średnia długość życia jest na południu Europy najdłuższa.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto