Projekt wiatrakowca stworzyli Kamil Antkowiak i znany fotograf i paralotniarz Kacper Kowalski. Nagrodą w konkursie jest 25 tys. złotych.

Wiatrakowiec to najprościej mówiąc połączenie samolotu z helikopterem. Jednak jak mówi jego twórca jest to znacznie ciekawszy i przyjemniejszy sposób na latanie niż tradycyjne metody.

- Wiatrakowiec nie przeciąga się i nie wpada w korkociąg jak klasyczny samolot, a lot z małą prędkością to nie problem. Różni się także od helikoptera tym, że silnik nie jest połączony z wirnikiem, lecz ze śmigłem. Tak więc w przypadku awarii nie spowalnia on wirnika - tłumaczy zwycięzca konkursu, Kamil Antkowiak. - To oraz inne jego cechy powoduje, że wiatrakowiec może latać niżej, wolniej i bezpieczniej niż tradycyjny samolot czy śmigłowiec, co pozytywnie wpływa na jego walory użytkowe - dodaje Kamil.

Jego firma działa w branży lotniczej od ponad 10 lat zajmując się głównie szkoleniami lotniczymi oraz sprzedażą i produkcją sprzętu latającego. Teraz jednak za sprawą zwycięskiego konkursowego biznesplanu chce we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku i Politechniką Gdańską przygotować do produkcji i certyfikacji nowy rodzaj ultralekkiego wiatrakowca.

- Analizowałem rynek i okazuje się, że oferowane wiatrakowce mają istotne braki. Pominięto zasady ergonomii, a projektanci drugorzędnie traktowali formę wizualną produktów, wygodę pilota i pasażera - mówi Kamil Antkowiak. - Obecnych wiatrakowców nie da się w prosty sposób zaadaptować do indywidualnych potrzeb poszczególnych klientów i nie są one przystosowane dla pilotów niepełnosprawnych. Chcemy to zmienić.

Wiatrakowiec ma wyróżniać się przede wszystkim modułową budową, co pozwoli w prosty i tani sposób dostosowywać go do potrzeb każdej osoby, także niepełnosprawnej. Twórcy chcą połączyć nowoczesne technologie i współczesne wzornictwo, aby powstał prototyp wiatrakowca, który spełni ich oczekiwania i pokaże, że wybór właśnie ich na zwycięzców konkursu był dobrą decyzją.

Byłą to już 9. edycja konkursu "Gdyński Biznesplan". Wzięło w nim udział 807 osób, które zgłosiły 704 biznesplany. Jedynie 17 dostało się do finału w którym zwyciężył Kamil Antkowiak. W nagrodę otrzymał on 25 tys. złotych, notebooka z opłaconym rocznym dostępem do Internetu, urządzenie wielofunkcyjne oraz roczne prowadzenie konta firmowego za darmo.

Kolejne miejsca zajęli: Mateusz Kuszner, Aleksander Lech, Łukasz Miądowicz, Bartosz Reichel i Przemysław Majewski za biznesplan spółki AROUND, która chce stworzyć aplikacje wirtualnej rzeczywistości urozmaicającą formy prezentacji różnych produktów oraz Zbigniew Wymysłowski za projekt mebli (także automatycznych) dla osób niepełnosprawnych.

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię:

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

dziki (gość)

@Ola. Tak to on. Ale tak naprawdę to brawo dla pana Kamila. Super pomysł. Jak się uda to jego wiatrakowce kupią na całym świecie. Rewelacja i tyle! Życze powodzenia