(© Piotr Hukało)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Widmo klęsk żywiołowych skłania miasta do współpracy. Gdańsk i Sopot powalczą wspólnie o dofinansowanie unijne na rozbudowę systemów ostrzegawczych.

- W ostatnim okresie obserwujemy znaczące zmiany klimatyczne, które skutkują występowaniem w naszym rejonie coraz częstszych i przybierających na sile anomalii pogodowych, w tym katastrofalnych ulewnych deszczy, wiatrów, susz czy wyładowań atmosferycznych - mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. - Należy zauważyć, że gmina miasta Gdańsk sąsiaduje z gminą miasta Sopot, stąd powstałe zagrożenia na terenie jednej z nich znacząco mogą mieć wpływ na sytuację w sąsiedniej - dodaje.

Trzy wodowskazy, cztery stacje meteorologiczne i trzy syreny alarmowe - to sprzęt, jaki do końca tego roku zainstalowany zostanie w samym tylko Sopocie. W Gdańsku urządzeń pojawić ma się jeszcze więcej. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców, a także usprawnić informowanie i ostrzeganie ich przed zbliżającymi się klęskami żywiołowymi.


Po doświadczeniach związanych z podtopieniami podczas lipcowej powodzi modernizację i rozbudowę systemu gospodarowania wodami opadowymi planuje także Gdynia. Kończy się już budowa kanalizacji deszczowej w centrum miasta. Trwają przymiarki do uruchomienia kolejnych zbiorników retencyjnych. Powstanie ich w sumie pięć: jeden w Demptowie, drugi - na rzece Kaczej i trzy na potoku Wiczlińskim. Ich zadaniem będzie powstrzymanie ewentualnego nagłego spływu wody z górnego tarasu miasta i zapobieganie zalaniu zabudowań usytuowanych niżej

ZOBACZ TAKŻE:


* 2016 Zalany Gdańsk.Miasto całe w wodzie [ ZDJĘCIA, WIDEO]
* 2016 Gdynia po ulewie.Zalane hale targowe, nieczynna kolejka na Kamienną Górę [ZDJĘCIA]
*2016 Po ulewie w Sopocie wszystkie ulice są już przejezdne. Trwa sprzątanie plaż [ZDJĘCIA]Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!