Przeprowadzamy się do coraz większych mieszkań i domów m.in. dlatego, że w tych, które mamy, nie mieścimy się ze zgromadzonymi rzeczami.

Problem tkwi w organizacji przestrzeni, przeznaczonej na przechowywanie. Dobrze zaprojektowana szafa pomieści wszystkie skarby. Duża szafa, a nawet garderoba - okażą się za małe, jeśli nie będą miały w sposób przemyślny zaplanowanego i urządzonego wnętrza.

Trzeba zacząć Od porządków! Zajrzyj do szafy Kon Mari
Od ciebie zależy, jak przeprowadzisz proces ograniczania. Leo Babauty, popularyzator teorii minimalizmu (według której każdemu wystarczy w codziennym życiu 100 rzeczy), radzi zacząć od zmniejszenia zawartości szafy o... połowę.

Niemożliwe? Wyrzuć rzeczy, które są zbyt zniszczone, żeby nadawały się do naprawienia. Odłóż na bok ubrania, które są na ciebie: za małe, za duże, za krótkie, rzeczy nie w twoim stylu, buty, których od dawna nie nosisz. Jeżeli są w dobrym stanie - sprzedaj w sieci lub oddaj komuś.

Meteorologowie zapowiadają prawdziwą wiosnę - najcieplejsze rzeczy umieść więc w tych rejonach szafy, które są trudno dostępne. Sezonowa zamiana miejsc ułatwia życie. Trzeba jednak złożyć i spakować ubrania tak, by nie niszczyły się.

Kon Mari to z kolei Japonka, która kilka lat temu podbiła świat, ucząc wielkie gwiazdy i zwykłe gospodynie domowe... jak składać ubrania. W rzeczywistości - podobnie jak wspomniany Leo Babauty - Kon Mari mówi ludziom: uporządkujcie swoje życie. Bałagan to chaos, a więc najlepiej zacząć od szafy...

Po pomoc do fachowców
Czasami trzeba jednak zacząć po prostu od zaplanowania i kupienia nowej szafy. Jeżeli sami mamy z tym problemy - warto sięgnąć po narzędzia dostępne w internecie lub pomoc fachowców, np. z IKEA. Znana na całym świecie firma oferuje szafy w różnych rozmiarach i stylach. Można wybierać wśród wielu modeli, jednak warto pokusić się o to, by spersonalizować szafę, dostosowując ją do własnych potrzeb. Na bazie systemu PAX można to zrobić, korzystając z pomocy fachowców lub z umieszczonego na stronie www.ikea.com planera.

Na takie planowanie nie trzeba się wcześniej umawiać. Warto jednak przyjść z własnym pomysłem (rysunkiem) i obmiarem miejsca, gdzie chcemy ją wstawić. W systemie PAX szafy z drzwiami zawiasowymi i przesuwnymi różnią się głębokością. W przypadku tych pierwszych do wyboru mamy dwie głębokości - 37 i 60 cm, w drugim - 43 i 66 cm (w obu przypadkach wysokość 201 lub 236 cm).

O cenie decyduje wyposażenie: liczba półek, koszy, szuflad. Rezygnacja z bogatego programu nie oznacza utraty możliwości zagospodarowania przestrzeni. Tańsze są akcesoria do przechowywania ubrań i butów: pojemniki, pudełka, przegródki, zawieszane półki i pokrowce, specjalistyczne wieszaki (np. na paski, apaszki).

Transport i montaż
Szafy PAX różnią się od systemów zabudowy przede wszystkim tym, że są dostępne od ręki. Planujemy, wybieramy, zamawiamy transport - za jednym zamachem. Majsterkowicz może zaoszczędzić, montując mebel samodzielnie. Tym, którzy nie czują się na siłach zmierzyć z tym zadaniem, IKEA oferuje usługę montażu przez fachowców. Istotne jest również to, że szafy PAX mają 10 lat gwarancji.


Ład i porządek


Aby wszystko było łatwo dostępne, warto zainwestować w pojemniki i pudełka.
Ubrania ułożone w kostkę na półce - to się sprawdza w bieliźniarce. Ten system znały nasze babcie i prababcie. W ich czasach głębokie szafy służyły do wieszania odzienia na wieszakach, bieliznę trzymało się albo w komodach z szufladami, albo w płytkich szafach z półkami. Jeżeli masz miejsce na niezbyt dużą głęboką szafę i możliwość ustawienia drugiej, płytszej - wystarczą ci najprostsze z modeli. Posegregowane rzeczy są lepiej zabezpieczone i łatwiej dostępne. Buty przechowywane w specjalnych pudełkach nie niszczą się i nie trzeba na nie szafki. System pojemników pozwala uporządkować dodatki, drobne rzeczy, np. szale, skarpety, krawaty, paski, bieliznę.

Jak uporządkować szafę według wskazówek Kon Mari? Według niej, najlepszą metodą jest składanie ubrań: zajmują wtedy mniej przestrzeni. Każda rzecz powinna być złożona w równy i gładki prostokąt. Jego wysokość dopasowujemy do wysokości szuflady lub pojemnika, w którym będzie przechowywany. Chodzi o to, by można było ustawić złożoną w prostokąt rzecz pionowo.

Głęboka szafa kryje w swoich zakamarkach tajemnice...


O wiele łatwiej będzie ci znaleźć odzież, a przede wszystkim dodatki i drobiazgi, gdy zastosujesz wybrany system oświetleniowy. A jest z czego wybierać. Przegląd całej zawartości szafy umożliwia oświetlenie naszafkowe. Poszukiwania w jej wnętrzu ułatwiają listwy i lampy LED, montowane w głównej przestrzeni szafy, ale również w pojemnych szufladach.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że system wymaga zasilania elektrycznego: potrzebne jest gniazdko za szafą.

Planuj! Szafa powinna odzwierciedlać twój styl życia.


Jeśli jest zdominowany przez pracę - najwięcej miejsca przeznacz na ubrania „robocze”, a resztę na rzeczy wyjściowe, wieczorowe i sportowe.
Opracuj własny system. Wieszanie rzeczy według długości pozwala najlepiej wykorzystać przestrzeń. Można też wieszać ubrania kolorami, co ułatwia kompletowanie zestawów.
Zastanów się, co powiesić, a czego nie wieszać. Sukienki z dzianiny, wełniane swetry, powinny leżeć na półce, bo powieszone - zdeformują się.
Dobierz dobre wieszaki: inny do spódnic (z klamerkami), do spodni (z gąbką antypoślizgową). Ubrania lniane, z bawełny i koszule powinny wisieć na wieszakach drewnianych, dżinsy - na plastikowych (garbniki mogą je odbarwiać).

Dom i mieszkanie

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!