Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze Gdańska: jesteśmy gotowi na organizację szczytu klimatycznego ONZ

MP
Najczystsze powietrze w kraju, na który mają m.in. wpływ liczne działania władz, zaplecze infrastrukturalne i doświadczenie w organizacji wielkich wydarzeń - to argumenty Gdańska w wyścigu o organizację szczytu klimatycznego ONZ w grudniu przyszłego roku.

Ankieta wśród mieszkańców i drugi Panel Obywatelski, tym razem dotyczący jakości powietrza - to najnowsze działania władz Gdańska, które chcą pokazać, że to na Pomorzu powinien odbyć się szczyt klimatyczny ONZ w grudniu 2018 roku.

Polsce organizacja szczytu przypadnie po raz trzeci. Do tej pory odbył się on w Poznaniu (2008 r.) i Warszawie (2013 r.). Obecnie trwa proces zgłaszania miast do przyszłorocznej edycji. Oprócz Gdańska, który zgłosił akces w grudniu, chęć organizacji szczytu wyrażają także na razie Katowice. Dziś w Europejskim Centrum Solidarności prezydent Paweł Adamowicz oraz przedstawiciele fundacji Agencja Monitoringu Regionalnego Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej, GPEC i Elektrociepłowni EDF, przekonywali, że Gdańsk jako aglomeracja z najczystszym powietrzem w Polsce, jest idealnym miejscem do organizacji szczytu. Naszym atutem jest także zaplecze infrastrukturalne i doświadczenie związane chociażby z EURO 2012.

Na konferencji zaprezentowano m.in. wyniki internetowej ankiety jaką w ostatnich dniach przeprowadzono na stronie internetowej miasta. Wypowiedziało się w niej 944 osoby. Aż ponad 60 proc. z nich powiedziało , że w Gdańsku występuje zanieczyszczenie powietrza, ale ponad 70 proc. z nich stwierdza tak na podstawie własnych obserwacji, a nie np. prowadzonego na bieżąco monitoringu wspomnianej fundacji ARMAAG.

Dyrektor tej instytucji Krystyna Szymańska, podkreślała, że z „prawdziwym” smogiem, czyli przekroczeniem ostatniego, trzeciego poziomu zanieczyszczeń (tzw. alarmowania), mieliśmy w aglomeracji Trójmiejskiej do czynienia w 2006 r.

Poprawie świadomości w kwestii stanu powietrza ma pomóc drugi Panel Obywatelski, który ruszy na przełomie marca i kwietnia i otwarte konsultacje dla mieszkańców w terminie 6-19 marca.

Do udziału w tym panelu zaproszonych zostanie 56 osób, z uwzględnieniem kryteriów demograficznych, takich jak dzielnica, płeć, grupa wiekowa i poziom wykształcenia. Kandydaci do panelu wyłaniani są losowo wśród mieszkańców Gdańska. W pierwszej połowie marca otrzymają oni list z zaproszeniem do udziału w konsultacjach. Kluczową rolę w panelu obywatelskim odgrywają wystąpienia ekspertów i ekspertek, którzy zostaną zaproszeni zarówno z Gdańska, jak i z innych miast w Polsce. Zaproszenia do udziału w panelu zostaną wysłane do losowo wyłonionej grupy jeszcze w tym tygodniu.

– To będzie drugi panel obywatelski, który staje się ważnym element partycypacji społecznej w naszym mieście. Uważnie słuchamy mieszkańców i wspólnie z nimi chcemy wypracować priorytety dotyczące skutecznej poprawy jakości powietrza w aglomeracji na najbliższe lata – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Choć mieszkańcy Gdańska nie muszą martwić się o jakość powietrza, co jest skutkiem naszych konsekwentnych działań. Na bieżąco mierzymy poziom zanieczyszczeń, promujemy ekologiczne źródła ciepła i zachęcamy do przyłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Edukujemy i namawiamy do zmiany nawyków cieplnych. Oczywiście, dogodne położenie Gdańska ma znaczenie, ale bez przemyślanych działań nie mielibyśmy takich efektów – dodaje prezydent.

Przypominamy, że decyzję o tym gdzie szczyt klimatyczny zostanie zorganizowany ONZ podejmie w grudniu br. Szacowany koszt organizacji imprezy to 15-20 mln zł. Do tej kwoty władzom Gdańska musiałby się dołożyć rząd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto