Wmurowano kamień węgielny pod gmach neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego

W kampusie Uniwersytetu Gdańskiego w Oliwie otwarty zostanie w końcu października przyszłego roku gmach neofilologii. W piątek na terenie kampusu odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę tego budynku.

Tak ma prezentować się nowy gmach neofilologii
Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

Tak ma prezentować się nowy gmach neofilologii (© materiały prasowe UG)

Zobacz także: Policja na uniwersytecie. Obcokrajowcy dostali ulotki

- Dla mnie, jako absolwenta UG, wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy gmach także jest bardzo ważnym momentem. Gdy patrzy się na rozwój uczelni, serce rośnie. Widać, że jest to uczelnia z wielkimi ambicjami - mówił obecny na uroczystości minister w Kancelarii Prezydenta Sławomir Nowak.

Uczestnicząca w ceremonii wmurowania kamienia wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel poinformowała, że jak dotąd Polska zagospodarowała wszystkie środki unijne przeznaczone na naukę w różnego typu programach unijnych.

-Świadczy to o wielkich potrzebach, ale też o wielkiej determinacji władz uczelni - powiedziała Wendel.

Jak podkreślił w czasie uroczystości rektor Uniwersytetu Gdańskiego, Bernard Lammek, w gmachu, który będzie miał prawie 16 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, znajdą się nowoczesne sale wykładowe, sale do tłumaczeń specjalistycznych i konferencyjnych, laboratorium językowe i sale komputerowe.

Dziekan Wydziału Filologicznego Andrzej Ceynowa zaznaczył, że w obiekcie będzie także sala teatralna, która - w razie potrzeby - może zamienić się w nowoczesną salę wykładową lub konferencyjną. Dziekan wyjaśnił, że uniwersytet będzie pierwszą uczelnią w Polsce północnej posiadającą tego typu wielofunkcyjną salę, wyposażoną tak, że będzie w niej można prowadzić międzynarodowe konferencje z udziałem dużej grupy tłumaczy.
∨ Czytaj dalejW czterokondygnacyjnym gmachu neofilologii będą się mieściły m.in.: Instytut Anglistyki, Instytut Filologii Germańskiej, Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej, Katedra Filologii Klasycznej, Katedra Filologii Romańskiej, Katedra Skandynawistyki oraz Katedra Slawistyki.

Przeczytaj także:Trójmiejskie uczelnie sprawdzą czy ich absolwenci mają pracę

Budowa obiektu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych ma zakończyć się w październiku przyszłego roku. Po jego otwarciu władze uczelni chcą uruchomić nowe kierunki i specjalności, w tym sinologię i niemcoznawstwo.

W ramach tej samej inwestycji, tuż obok gmachu neofilologii, powstanie ośmiopiętrowy gmach, w którym znajdzie się uczelniana administracja. Przetarg na budowę obu obiektów wygrała firma Polimex-Mostostal. Koszt całej inwestycji wynosi prawie 77 mln zł, z czego koszt prac związanych z budową budynku neofilologii to prawie 52 mln zł.

Budowa neofilologii została dofinansowana 23 mln zł z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Z kolei w budowie budynku administracji pomogło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Część kosztów będzie pokryta z budżetu uczelni.

Rozmowa z prof. dr. hab. Bernardem Lammkiem, rektorem Uniwersytetu GdańskiegoCodziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


Komentarze (2)

avatar
avatar
antypolitykierski (gość)

a po co w tekscie wypowiada sie Nowak S.? ekspert od architektury, szkolnictwa wyzszego, budownictwa uzytecznosci publicznej?!?
redaktor becwal ze nie wycial kampanii wyborczej! chyba ze ma uklad z kandydatem :]

avatar
leon (gość)

kupa niepołączonych ze sobą budynków, do tego ogrodzona topornym i koszmarnie drogim ogrodzeniem. obecnie stawia się na komunikację między wydziałami i integrację z miastem.

Wybierz kategorię