Tak ma prezentować się nowy gmach neofilologii

Tak ma prezentować się nowy gmach neofilologii (© materiały prasowe UG)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W kampusie Uniwersytetu Gdańskiego w Oliwie otwarty zostanie w końcu października przyszłego roku gmach neofilologii. W piątek na terenie kampusu odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę tego budynku.

Zobacz także: Policja na uniwersytecie. Obcokrajowcy dostali ulotki

- Dla mnie, jako absolwenta UG, wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy gmach także jest bardzo ważnym momentem. Gdy patrzy się na rozwój uczelni, serce rośnie. Widać, że jest to uczelnia z wielkimi ambicjami - mówił obecny na uroczystości minister w Kancelarii Prezydenta Sławomir Nowak.

Uczestnicząca w ceremonii wmurowania kamienia wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel poinformowała, że jak dotąd Polska zagospodarowała wszystkie środki unijne przeznaczone na naukę w różnego typu programach unijnych.

-Świadczy to o wielkich potrzebach, ale też o wielkiej determinacji władz uczelni - powiedziała Wendel.

Jak podkreślił w czasie uroczystości rektor Uniwersytetu Gdańskiego, Bernard Lammek, w gmachu, który będzie miał prawie 16 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, znajdą się nowoczesne sale wykładowe, sale do tłumaczeń specjalistycznych i konferencyjnych, laboratorium językowe i sale komputerowe.

Dziekan Wydziału Filologicznego Andrzej Ceynowa zaznaczył, że w obiekcie będzie także sala teatralna, która - w razie potrzeby - może zamienić się w nowoczesną salę wykładową lub konferencyjną. Dziekan wyjaśnił, że uniwersytet będzie pierwszą uczelnią w Polsce północnej posiadającą tego typu wielofunkcyjną salę, wyposażoną tak, że będzie w niej można prowadzić międzynarodowe konferencje z udziałem dużej grupy tłumaczy.

W czterokondygnacyjnym gmachu neofilologii będą się mieściły m.in.: Instytut Anglistyki, Instytut Filologii Germańskiej, Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej, Katedra Filologii Klasycznej, Katedra Filologii Romańskiej, Katedra Skandynawistyki oraz Katedra Slawistyki.

Przeczytaj także:Trójmiejskie uczelnie sprawdzą czy ich absolwenci mają pracę

Budowa obiektu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych ma zakończyć się w październiku przyszłego roku. Po jego otwarciu władze uczelni chcą uruchomić nowe kierunki i specjalności, w tym sinologię i niemcoznawstwo.

W ramach tej samej inwestycji, tuż obok gmachu neofilologii, powstanie ośmiopiętrowy gmach, w którym znajdzie się uczelniana administracja. Przetarg na budowę obu obiektów wygrała firma Polimex-Mostostal. Koszt całej inwestycji wynosi prawie 77 mln zł, z czego koszt prac związanych z budową budynku neofilologii to prawie 52 mln zł.

Budowa neofilologii została dofinansowana 23 mln zł z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Z kolei w budowie budynku administracji pomogło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Część kosztów będzie pokryta z budżetu uczelni.

Rozmowa z prof. dr. hab. Bernardem Lammkiem, rektorem Uniwersytetu GdańskiegoCodziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

antypolitykierski (gość)

a po co w tekscie wypowiada sie Nowak S.? ekspert od architektury, szkolnictwa wyzszego, budownictwa uzytecznosci publicznej?!?
redaktor becwal ze nie wycial kampanii wyborczej! chyba ze ma uklad z kandydatem :]

leon (gość)

kupa niepołączonych ze sobą budynków, do tego ogrodzona topornym i koszmarnie drogim ogrodzeniem. obecnie stawia się na komunikację między wydziałami i integrację z miastem.