Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojna i miłość, czyli "Saga wikingów" już w kinach

Henryk Tronowicz
Epicka, zrealizowana z wielkim rozmachem, opowieść o czasach, gdy miarą człowieka była odwaga, a bieg historii wyznaczały topór i miecz. "Saga wikingów" to propozycja dla panów, ale i pań.

Wygnani z ojczyzny Wikingowie, pod wodzą nieustraszonego Asbjörna, wyruszają do Brytanii, by zrabowanym z klasztorów złotem wykupić swą wolność i powrót do kraju. Gdy ich podróż przerywa sztorm, który zatapia statek i wyrzuca rozbitków na szkockim wybrzeżu, jedyną szansą na przetrwanie za linią wroga staje się wyprawa do rządzonej przez Wikingów osady Danelaw.

Po drodze ludzie Asbjörna napadają na zbrojny konwój, a w ich ręce wpada piękna Lady Inghean, córka Dunchaida, króla Szkotów. Zrozpaczony władca wzywa na pomoc Wilcze Stado - oddział okrytych złą sławą najemników, którym przewodzi para bezlitosnych morderców Hjorr i Bovarr. Ich pogoń jest coraz bliżej, jednak do Wikingów dołącza niespodziewanie tajemniczy mnich Conall, który zna lokalizację Ścieżki Węża, zagubionego i cieszącego się złą sławą traktu wiodącego do miasta Danelaw.

Chociaż opowieść o Asbjör-nie i jego wojownikach to fikcja, jest w niej wiele podobieństw do prawdziwej historii wikingów. Prawdziwi wikingowie wylądowali u wybrzeży Szkocji 8 czerwca 793 roku. Po splądrowaniu chrześcijańskiego klasztoru, położonego na wyspie Lindisfarne, siali spustoszenie w północno-wschodniej części Wielkiej Brytanii. Aż do XII wieku byli prawdziwą zmorą dla całej Szkocji.

Wikingowie wywodzili się z ludu północy, z rejonów dzisiejszej Norwegii, Danii i Szwecji. Od IX wieku zawiązywali sojusze, by móc organizować łupieżczo-handlowe wyprawy do południowej i centralnej Europy, ale zakładali też nowe osady. Rozwinęli sieć handlową w Europie, a później w krajach Orientu i Ameryce. Istotny wpływ na oswojenie wojowników miała chrystianizacja.

Godzi się wspomnieć o Asgard, siedzibie bogów z dynastii Azów. Jest to ogromny zamek złożony z dwunastu hal przypisanych różnym bogom, zbudowany ze złota i szlachetnych kamieni, otoczony murami, których nikt nie pokona. Do dzisiaj nie wiadomo do końca skąd wzięła się nazwa "wikingowie". Jedni twierdzą, że pochodzi od słowa "wig" (port handlowy), inni, że jej źródła tkwią w staronordyckim słowie "viking", którym określano wojowników i żeglarzy.

"Saga Wikingów", reż. Claudio Fäh. Niemcy, RPA, Szwajcaria 2015 przygodowy. Wyst.: Tom Hopper, Ryan Kwanten. Dyst. Kino Świat

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto