Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wspólne podwórko" w Gdańsku poprawia estetykę, integruje mieszkańców. Miasto nagradza najlepszych

Maciej Pietrzak
Podwórko Targ Rybny 10-Tobiasza - jedno z wyróżnionych w projekcie.
Podwórko Targ Rybny 10-Tobiasza - jedno z wyróżnionych w projekcie. P. Świderski
Trwa druga edycja programu ,,Wspólne Podwórko". Magistrat wyróżnił dzięsięć podwórek, które w 2014 roku przeszły największą odnowę.

Pniewskiego 4, Dmowskiego - Klonowa, Legionów 62, Związkowa 7, Sychty 3, Targ Rybny 10 -Tobiasza, Żuławska 5, Kartuska 16 - Wesoła, Waryńskiego-Miszewskiego, Tysiąclecia 23 - przemiany tych dziesięciu gdańskich podwórek zostały nagrodzone przez władze miasta.

Metamorfozy podsumowano niedawno na konferencji "Gdańskie Rewolucje Podwórkowe 2015". W sumie magistrat uhonorował za tę działalność kilkadziesiąt osób - członków rad dzielnic i zwykłych mieszkańców, którzy chcieli, by ich podwórka stały się bardziej przyjazne.

- Podwórka to szkoły obywatelskości, to właśnie podczas takich działań ujawniają się, ale też i kształtują obywatelskie postawy. Deklaruję, że będziemy kontynuować programy wspierające starania mieszkańców na rzecz poprawy swoich przestrzeni sąsiedzkich i poprawiać procedury, które wiążą się z ich zagospodarowaniem - mówił na spotkaniu prezydent Paweł Adamowicz.

Efekty podwórkowych przemian poprawiają nie tylko ich estetykę, ale przede wszystkim mają ważne znaczenie socjalizacyjne, integrujące społeczność sąsiedzką - podkreślali zgromadzeni na konferencji specjaliści z Gdańska, Warszawy i Lublina.

- Podwórko ma czytelne granice, nie jest anonimowe, jest zamieszkane. Wychowuje i uczy jednocześnie - mówił prof. Andrzej Baranowski z Politechniki Gdańskiej.

- Bardziej cenimy to, za co sami zapłacimy, co sami wypracowujemy, to, do czego sami się przyczynimy - podkreślał dr Marek Majchrzak ze Szkoły Głównej Handlowej.

W tym roku druga edycja programu gdańskiego magistratu ,,Wspólne Podwórko" rozpoczęła się 2 lutego. W jej ramach wspólnoty dzierżawiące od miasta podwórka mogą ubiegać się o wsparcie w ich zagospodarowaniu. W 2015 roku na ten cel władze miasta przeznaczyły pół miliona złotych. Wsparcie może wynieść do 90 proc. kosztów inwestycji. Gmina dofinansowuje zakup materiałów, wykonanie robót budowlanych i służy pomocą doradczą. Maksymalna wysokość wsparcia realizacyjnego wynieść może 50 tysięcy złotych. Wnioskodawcy zobowiązani są jednak wnieść wkład własny w wysokości 1 proc. szacowanych kosztów inwestycji. Do wniosku należy załączyć także odpowiednie dokumenty - prawomocną uchwałę Wspólnoty Mieszkaniowej lub właścicieli, koncepcję zagospodarowania podwórka i wstępny kosztorys.
Wyróżnieni za 2014 rok już zapowiadają, że będą składać wnioski do tegorocznej edycji programu. Wszyscy zainteresowani mają na to czas do 15 maja. Dokumenty należy złożyć w Gdańskim Zarządzie Nieruchomości Komunalnych.
- Musi być wizja i odwaga, by móc tę wizję realizować i przekonać resztę do podjęcia wspólnego wysiłku. Jesteśmy wdzięczni za wsparcie finansowe ze strony miasta, bez niego nie dokonalibyśmy zmian na naszym podwórku - mówiła na konferencji pani Marzena Konorska, sprawczyni rewolucji podwórkowej przy ul. Wita Stwosza 26A.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto