Wybory samorządowe 2018: Ponad 1200 osób dopisało się do rejestru wyborców w Gdańsku. Padł rekord

Wybory samorządowe 2018 w Gdańsku: Rekordowo dużo osób dopisało się do rejestru wyborców w Gdańsku. Czy przełoży się to na wzrost frekwencji? Okaże się w niedzielę.

Wybory samorządowe 2018 w Gdańsku. Kto może głosować w Gdańsku?

Już w niedzielę wybory samorządowe, podczas których wybierzemy władze lokalne. By wziąć w nich udział trzeba być zameldowanym w mieście, w którym się żyje lub dopisać się w nim do rejestru wyborców. W tym roku z tej drugiej możliwości skorzystało rekordowo dużo mieszkańców.

- Do dnia 17 października wyborców wpisanych na wniosek do rejestru wyborców od dnia zarządzenia wyborów było 1226- informuje Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. To prawie trzykrotnie więcej, niż przy poprzednich wyborach samorządowych w 2014 r. Wtedy z powodu wyborów do rejestru dopisało się zaledwie 260 osób.

Dopisanie do spisu wyborców wybory samorządowe 2018. Nie masz meldunku i chcesz głosować? Ostatni dzwonek! Dopisz się na EPUAP
Eksperci nie mają wątpliwości, że wzrost zainteresowania możliwością głosowania, wynika z ciekawej sytuacji politycznej w Gdańsku. Po raz pierwszy nie ma tu "pewniaka" na wygranego w wyborach prezydenckich. Paweł Adamowicz, Jarosław Wałęsa i Kacper Płażyński w sondażach ida niemal łeb w łeb. Po raz pierwszy też walka rozegra się między dwoma kandydatami związanymi z PO.

CZYTAJ TEŻ: Jak głosować: zasady głosowania, liczba kart do głosowania, jak postawić krzyżyk?

- Do rejestru wyborców można wpisać się przez cały rok. Wpisanie następuje w drodze decyzji administracyjnej po przeprowadzeniu postępowania. Urząd ma na to 3 dni, zatem wniosek o wpisanie do rejestru wyborców powinien być złożony najpóźniej do wtorku 16 października. Niemniej wnioski są cały czas przyjmowane i urzędnicy robią co mogą aby zweryfikować ich możliwie jak najwięcej. Od momentu zarządzenia wyborów chęć wpisania się do rejestru wyborców wyraziło ponad 3 tys. osób. Jest to liczba wniosków o wpisanie do rejestru wyborców. Z tego urzędnikom udało się pozytywnie rozpatrzyć i tym samym wpisać do rejestru wyborców 1226 osób, zaś około 60 wniosków zostało odrzuconych- mówi Jędrzej Sieliwończyk.

Do wniosku o wpisanie do rejestru wyborców należy dołączyć kserokopię ważnego dokumentu tożsamości oraz deklarację, w której wyborca wskazuje adres stałego zamieszkania. Wyborca "bezdomny" wskazuje adres, pod którym zazwyczaj przebywa, albo adres do korespondencji.

Wnioski o wpisanie do rejestru wyborców w Gdańsku przyjmowane są w Zespołach Obsługi Mieszkańców przy ul. Nowe Ogrody 8/12, Partyzantów 74 i Wilanowskiej .

Wpis do rejestru wyborców następuje w drodze decyzji Prezydenta Miasta. Przed wydaniem decyzji organ zobowiązany jest sprawdzić, czy wyborca zamieszkuje stale pod adresem wskazanym we wniosku. Ma na to 3 dni.

WIDEO: Zmiany w ordynacji wyborczej 2018

WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 NA POMORZU:

Wideo

  • Dziennik Bałtycki
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.