Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa na Westerplatte na 1 września. W piątek staną pierwsze konstrukcje

Jarosław Zalesiński
Przywódcy państw, zaproszeni do Gdańska na uroczyste obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, zwiedzą na Westerplatte otwieraną w tym dniu plenerową wystawę, przypominającą trzystuletnią historię półwyspu.

Przywódcy państw, zaproszeni do Gdańska na uroczyste obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, zwiedzą na Westerplatte otwieraną w tym dniu plenerową wystawę, przypominającą trzystuletnią historię półwyspu. Na 21 specjalnych betonowych konstrukcjach po dwóch stronach umieszczane zostaną gabloty, ilustrujące cztery najważniejsze rozdziały historii Westerplatte. Betonowych nośników będzie w sumie 25, ale 4, zgodnie z koncepcją plastyczną wystawy, pozostaną puste.

Ilustracje zostały wybrane spośród ponad tysiąca zdjęć, map i rycin, wyszukanych przez zespół historyków powstającego w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej. Dzięki specjalnej technice umieszczaniu zdjęć na dwóch warstwach, oglądający będą mieli złudzenie przestrzenności pokazywanych panoram. Zwiedzający Westerplatte najpierw zapoznają się z XVIII-wieczne dzieje półwyspu, gdy Westerplatte służyło wojskom francuskim jako strategiczny punkt w walkach o Gdańsk. W wieku XIX, również przypominam w tej części wystawy, Westerplatte funkcjonowało jako modny kurort. Kolejne przygotowane moduły wracają do burzliwej historii dwudziestolecia wojennego. Będziemy mogli także obejrzeć polska Wojskową Składnicę Tranzytową od środka - warunki służby żołnierzy, ich rozrywki i codzienne zajęcia.

Najważniejsza część ekspozycji dotyczy obrony i zdobycia Westerplatte we wrześniu 1939 roku. - Niektóre z tych materiałów nie były nigdy pokazywane - wyjaśnia dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. - Pochodzą z archiwów niemieckich. Na jednej z fotografii możemy zobaczyć zrujnowane wnętrze nowych koszar, tuż po zajęciu przez wojska niemieckie. Takich zupełnie nieznanych Jedno unikatowych zdjęć udało się nam odszukać kilkanaście.

Ostatnia część wystawy to dzieje mitu Westerplatte i jego symbolicznego, a także propagandowego znaczenia po II wojnie. Jedno ze zdjęć przypomina wydarzenia 1971 roku, gdy do Gdańska zostały sprowadzone z Włoch zwłoki majora Henryka Sucharskiego. Wystawę zamyka wizyta Jana Pawła II na Westerplatte w czerwcu 1987 roku.

Dziś na obszarze dawnej składnicy wojskowej staną pierwsze betonowe moduły. Wcześniej teren został odpowiednio przygotowany, między innymi oczyszczony z niewybuchów.
Wystawę po tradycyjnych porannych uroczystościach na Westerplatte otworzy 1 września premier Donald Tusk. Po południu zwiedzą ją zaproszeni do Gdańska liderzy państw europejskich, między innymi kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Rosji Władimir Putin oraz prezydent Francji Nicollas Sarkozy. Od 2 września wystawę będą mogli obejrzeć odwiedzający Westerplatte turyści.

Niewykorzystane na wystawie, a odkryte w archiwach fotografie zostaną wykorzystane w przygotowywanym przez Muzeum II Wojny Światowej albumie. Wiosną 2010 roku plenerowa wystawa na Westerplatte zostanie uzupełniona o specjalną ścieżkę edukacyjną, która stanie się rodzajem przewodnik po terenach dawnej składnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wystawa na Westerplatte na 1 września. W piątek staną pierwsze konstrukcje - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto