Wystawa Re:Miasto Wystawa Re:Miasto

(© Marta Bąk)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

60 kg foliowych siatek, 10 dni i kilku artystów - tyle trzeba aby powstała instalacja. Ale na zmianę sposobu myślenia o odpadkach często potrzeba wielu lat. Wystawa Re:Miasto próbuje ten proces przyśpieszyć.

Główną atrakcją wystawy Re:Miasto w halach wystawienniczych Amber Expo w Gdańsku jest, stworzona przez hiszpańską grupę artystów Basurama, instalacja przypominająca wielki dmuchany zamek.

Wielki dmuchany zamek.


- Nasza inspiracja brała się z materiału, z którym przyszło nam pracować - opowiada Monica Gutierrez, jedna z artystek odpowiedzialnych za instalację - zainspirowały nas kryształowe pałace, ponieważ plastik może być równie delikatny i kruchy co szkło. Chcemy pokazać przede wszystkim to, że recycling to nie to samo co re-using. Recycling jest procesem, z którego z jednego materiału powstaje nowy - taki sam, natomiast re-using wymaga użycia wyobraźni i użycia odpadków w zupełnie nowej formie. Daje im nowe życie i funkcje.

Grupa Basurama stworzyła wcześniej podobny projekt w Bangkoku. Tam jednak artyści używali różnego rodzaju odpadków i zwracali uwagę na to, jak można wykorzystać je zupełnie niekonwencjonalny sposób. - W Gdańsku mieliśmy do czynienia z przezroczystymi siatkami i chcieliśmy stworzyć coś, co będzie jednocześnie służyło rozrywce i rekreacji, będzie po prostu fajne, a z drugiej zwróci uwagę na problem ekologii i ponownego, twórczego wykorzystania tworzyw - mówi Monica z grupy Basurama.

Plac zabaw z opon.


Instalacja nie jest jedynym twórczym wykorzystaniem odpadków, jakie możemy obejrzeć na wystawie. Znajdują się tu także ciekawe rozwiązania wnętrzarskie, czy takie, które mogą zostać wprowadzone w mieście - jak chociażby plac zabaw zbudowany z opon i palet, czy kosze plażowe z części od starych pralek i palet. Podczas wystawy odbywają się warsztaty dla dzieci, uczące co ciekawego można zrobić z przedmiotów, które wydają nam się śmieciami oraz jak dbać o środowisko na co dzień.

Zobacz zdjęcia z wystawy Re:Miasto.


Wiadomości, Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!