Wyuczony - zatrudniony

Artykuł sponsorowany
Czy nauka musi być nudna? Niekoniecznie. Kilka amerykańskich college'ów przygotowało dość zaskakujące propozycje nowych kierunków studiów. Zatem, jeśli osoby chcą zgłębiać strategię kultowej gry komputerowej StarCraft mogą to uczynić zapisując się na odpowiedni kurs na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Podczas zajęć studenci oczywiście grają w StarCrafta, dyskutują o strategii i taktyce, a także o sztuce wojennej.

http://www.slaskie-innowacje.pl/

Zainteresowani fenomenem zombie w mediach mogą to zrobić wybierając Columbia College w Chicago. Na wykładach przeprowadzana jest analiza, w jaki sposób na przestrzeni lat zmieniał się wizerunek tych potworów w prasie, kinie i telewizji. Fanatykom "Star Treka" z pomocą przychodzi Georgetown University. Jego wykładowcy, stosując naukową nomenklaturę, zajmują się przybliżaniem filozofii gwiezdnych bohaterów. 

Jak się okazuje i polskie uczelnie mają się czym pochwalić. Na przykład SGGW w Warszawie otworzyła kierunek: nowoczesne metody prowadzenia stada bydła mlecznego. Absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w zakresie zarządzania krowami dającymi mleko oraz kursu praktycznego wykorzystania systemów elektronicznego zarządzania stadem. Dla osób posiadających dyplom magistra teologii Uniwersytet Śląski w Katowicach proponuje zarządzanie parafią. Wśród nowych kierunków pojawiła się na Uniwersytecie Gdańskim neurobiopsychologia. Ten innowacyjny, prawdopodobnie również w skali europejskiej kierunek, stwarza podobno szerokie możliwości wykorzystania zdobytej wiedzy w ogromnych obszarach zatrudnienia w charakterze psychologów, neuropsychologów, biologów między innymi jako ekspertów i doradców w wielu instytucjach.

Inną sprawą jest to, czy uzyskanie dyplomu ukończenia takich studiów pomoże absolwentom w znalezieniu pracy? Temat jest wciąż otwarty.

Jaka szkoła?
W Polsce każdego roku przeprowadzane są rankingi szkół wyższych i kierunków studiów. Oceniana jest jakość kształcenia, jak również perspektywa znalezienia pracy po ich ukończeniu. Tworzone są też zestawienia ilościowe pokazujące zainteresowanie maturzystów wybranymi kierunkami na poszczególnych uczelniach. Zatem atrakcyjność studiów nie musi być ściśle skorelowana z szansą zatrudnienia, bo atrakcyjność to też możliwość pogłębienia wiedzy w obszarze bliskim swoim zainteresowaniom. Jednak według Ewy Staniewicz, eksperta rynku pracy Business Centre Club, 70 procent Polaków kończy nie ten kierunek, co trzeba. Warto zatem solidnie zastanowić się nad wyborem studiów, by decyzja nie stała się największą porażką, bo przecież mimo wszystko, to od kierunku studiów zależy przebieg kariery zawodowej. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej maturzystów chce studiować w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej, Collegium Civitas czy na politechnikach, skoro wśród absolwentów tych szkół jest najmniej bezrobotnych.

Maturzyści pytani przez warszawską Uczelnię Vistula o najbardziej atrakcyjne kierunki studiów, wymienili techniczne, bo to one gwarantują znalezienie najlepszej pracy, podobnie zresztą jak studia medyczne oraz ekonomiczne. Jak wynika z badań, duża część respondentów decyzję o wyborze studiów podejmuje niemal w ostatniej chwili. Połowa uczniów nie wie jaki kierunek wybrać nawet na dwa miesiące przed maturą.

Co ciekawe, badanie wykazało, że zmienia się postrzeganie wyższych uczelni prywatnych. Choć państwowe szkoły pozostają wciąż uczelnią pierwszego wyboru, ich progi przekroczyć chce 67 proc. uczniów, to prywatne zyskują na atrakcyjności. Zdaniem maturzystów dysponują one nie tylko nowocześniejszą infrastrukturą niż uczelnie państwowe (tak uważa 70 proc. badanych), ale oferują podobny poziom nauczania.

Zdaniem pytanych maturzystów uczelnie prywatne są też bardziej zorientowane na współpracę z biznesem i realizację programów stażowych. Ponad połowa ankietowanych uważa, że szkoły prywatne zapewniają bogatszy program praktyk.
Niż demograficzny i rosnąca konkurencja sprawia, że uczelnie prywatne muszą bardziej zabiegać o studentów, dlatego w wielu aspektach już teraz są one lepsze od państwowych. My musimy nieustannie odpowiadać na pytanie: dla kogo kształcimy, bo większość naszych studentów pracuje i wymaga - studia mają wzbogacić ich kompetencje i pomóc im w znalezieniu lepszej pracy. Dlatego przykładamy ogromną wagę do współpracy z biznesem - mówi rektor Uczelni Vistula prof. Krzysztof Rybiński.

O wartości staży i praktyk przekonani są także sami maturzyści. Dla 91 proc. z nich atrakcyjność programów stażowych ma duże lub bardzo duże znaczenie przy wyborze szkoły.

Czynnikiem przyciągającym maturzystów jest też nowoczesny kampus. Infrastruktura i bogata oferta sportowa jest ważna lub bardzo ważna dla 76 proc. badanych. To dokładnie tyle samo wskazań, co miejsce uczelni w rankingach i więcej wskazań niż kompetencje kadry naukowej (68 proc.). Duże znaczenie dla przyszłych studentów ma też dogodna lokalizacja uczelni - wskazuje na nią aż 77 proc. maturzystów - informują autorzy badania. 55 proc. badanych docenia też międzynarodowe środowisko studiowania, więcej, bo aż 63 proc. maturzystów zwraca uwagę na możliwość studiowania w języku angielskim. Ponad 3/4 przyszłych studentów, wybierając uczelnię wyższą, bierze pod uwagę ofertę programów stypendialnych.
Zdaniem maturzystów uzyskanie dyplomu z wyróżnieniem i ukończenie renomowanej uczelni nie zwiększa szans absolwentów wyższych uczelni na znalezienie pracy. O wiele ważniejsza jest znajomość języków obcych oraz doświadczenie zawodowe zdobyte podczas studiów.

Jakie studia?
W II Rankingu Kierunków portalu ilezadyplom.info z 2011, w którym 15600 absolwentów szkół wyższych (to naprawdę ogromna liczba respondentów) odpowiedziało na specjalnie przygotowaną ankietę, zwyciężyły specjalności: inżynieria materiałowa, związane z maszynami (mechanika, automatyka i robotyka, elektrotechnika), z wznoszeniem budynków i budowli (budownictwo, inżynieria środowiska, geodezja i architektura) oraz z nowoczesnymi technologiami (elektronika i informatyka stosowana). Do grona zwycięzców można było też zaliczyć nowych księgowych, logistyków i absolwentów stomatologii oraz kosmetologii. Wszystkie wspomniane kierunki otrzymały ponad 80% ocen pozytywnych. 

W grupie kierunków dobrych - minimum 70% ocen pozytywnych – znalazły się: wychowanie fizyczne, górnictwo i metalurgia, pozostałe kierunki medyczne (lekarski, p

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto