(© Marcin Oliva Soto)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Opłaty za mandaty kartą płatniczą mają zostać wprowadzone do końca tego roku. Płatność kartą za mandaty ma usprawnić ich ściągalność.

O projekcie nowelizacji kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, który zakłada m.in. możliwość uiszczania mandatów kartą płatniczą, po raz pierwszy pisaliśmy pod koniec zeszłego roku.

W ostatnich tygodniach prace nad nowelą znacznie nabrały tempa, a we wtorek dyskutowano o niej na Radzie Ministrów. Jak zapowiedział szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, są duże szanse, że parlamentarzyści będą mogli zająć się uchwaleniem noweli jeszcze przed przerwą wakacyjną. Jeśli tak się stanie, pierwsze terminale mogłyby trafić do policjantów już latem.

Dynamiki prac nad nowelizacją dodało zaangażowanie resortu finansów i rozwoju oraz Krajowej Izby Obrachunkowej. Przekażą one policji terminale bezpłatnie w ramach realizacji programu upowszechniania transakcji bezgotówkowych w administracji publicznej.

Proces wyposażania mundurowych w terminale ma potrwać do końca tego roku. W pierwszej transzy policjanci otrzymać mają 2 tys. urządzeń, a docelowo ma z nich korzystać ok. 60 tys. funkcjonariuszy. Urządzenia ma dostać także blisko 700 pracowników Inspekcji Transportu Drogowego. Koszt jednego terminala to ok. 800 zł.

W ubiegłym roku pomorscy policjanci wystawili niemal 160 tys. mandatów za wykroczenia drogowe. Płatność kartą bez wątpienia usprawni ich ściągalność.

Policyjni związkowcy są jednak zaniepokojeni szybkością wprowadzania zmian.
- Mamy pewne obawy, że otrzymujemy kolejne zadanie bez odpowiednich sił i środków. Wprowadzenie terminali powinno wiązać się z nowymi etatami, chociażby dlatego, że przecież wydrukami z nich ktoś będzie się musiał zajmować - komentuje kom. Józef Partyka, przewodniczący NSZZ Policjantów województwa pomorskiego.


Czego nie można robić za kółkiem?

Wideo: Dzień dobry TVN/ x-news

Moto

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

jaca_placa (gość)

Jeszcze ubezpieczenia i podręczniki niech zaczną policjanci sprzedawać. Wszak miejsca w aucie sporo.