Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe tablice znalezione (ZDJĘCIA)

Elżbieta Węgrzyn
Zabytkowe tablice znalezione w Boguszowie-Gorcach
Zabytkowe tablice znalezione w Boguszowie-Gorcach Janusz Skorwid
Zabytkowe tablice znaleziono jesienią na stadionie w Boguszowie-Gorcach. Pamiątka pierwszej wojny światowej nadal czeka na przeniesienie do lapidarium

– Jesienią, moi znajomi z Boguszowa-Gorc opowiedzieli mi o swoim znalezisku. Od tamtej pory pamiątkowe tablice nadal leżą, gdzie je odnaleziono, a służby pytane o możliwość przeniesienia zabytku traktują mnie jak intruza – mówi Janusz Skorwid, mieszkaniec Szczawna-Zdroju.
Pan Janusz wrócił do Polski po kilku dekadach pobytu w USA. Tam nauczył się, że aktywne jednostki mogą wiele zmienić, jeśli tylko chcą. Dewizę tę wprowadza w życie. Jest znany w środowisku lokalnym i szczególnie uczulony na zaniedbania. Jak dowiedział się o boguszowskich tablicach i postanowił działać.
Podczas wiosennego spaceru obejrzał i sfotografował znalezisko. – To fragment pomnika upamiętniającego poległych w pierwszej wojnie światowej. Na tablicach są nazwiska poległych, którzy mieszkali w Boguszowie. Są wśród nich słowiańskie nazwiska – opowiada Skorwid i dodaje, że starał się dowiedzieć, kto powinien zająć się tą pamiątką historyczną. Bezskutecznie, jego zapytania spotkały się z podejrzliwością.

Zabytkowe tablice były częścią pomnika. Takich pomników było więcej...

Tablice leżą na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Kusocińskiego w Boguszowie-Gorcach, niedaleko stąd stał największy z trzech miejskich monumentów upamiętniających ofiary wojny 1914-1918. Jego pozostałości tkwią do dziś na Parkowej Górze, przy stadionie. Pozostał tam niewielki obelisk z 1964 roku postawiony ku czci „Poległych o wolność i demokrację” w 20. rocznicę PRL. Pozostałe elementy dawnego pomnika zostały stąd wyniesione, lub w okolicznych lasach czekają jeszcze na odkrycie.
Dwa kolejne pomniki ku czci ofiar pierwszej wojny światowej w Boguszowie-Gorcach znajdowały się: na skwerze przy ul. Sobięcińskiej, a także przy ul. Żeromskiego. Po pierwszym nie został nawet ślad, a ten ostatni jest znacznie mniejszy i został przemianowany na Pomnik Armii Czerwonej.

Zabytkowe tablice - co na znalezisko konserwator?

– W ustaleniu z Urzędem Miejskim w Boguszowie tablice zmontowane zostaną na nieużytkowanym zabytkowym cmentarzu poewangelickim, który podlega ostatnio powolnemu uporządkowaniu – zapowiada Barbara Nowak-Obelinda Wojewódzki Konserwator Zabytków we Wrocławiu. Kiedy to nastąpi, nie wiadomo. Konserwator dodaje też, że w wypadku przypadkowego znaleziska należy zgłosić je w najbliższym urzędzie miasta lub gminy lub wrocławskim urzędzie konserwatora zabytków, ewentualnie w jego delegaturach terenowych np. w Wałbrzychu.
Pozostałości monumentu przy stadionie w Boguszowie-Gorcach nie raz były tematem sporów. – Kilka lat temu proponowaliśmy utworzenie tam pomnika ku czci boguszowskich sportowców, ale nigdy nie było na ten cel pieniędzy. Uczczenie sportowców przy stadionie wydaje się najbardziej zasadne – mówi Marceli Lorenc, boguszowski radny i właściciel pokaźnej kolekcji zdjęć dawnego Boguszowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto