Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o zatoki przynosowe

Mariola Marklowska
Zapalenie zatok przynosowych towarzyszy dość często ostremu lub przewlekłemu nieżytowi nosa. Zmiany zapalne błony śluzowej zatok przynosowych mogą powstawać w wyniku zakażenia wirusowego lub bakteryjnego.

Zapalenie zatok przynosowych towarzyszy dość często ostremu lub przewlekłemu nieżytowi nosa. Zmiany zapalne błony śluzowej zatok przynosowych mogą powstawać w wyniku zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. Zapalenie zatok może być również skutkiem przejścia procesu zapalnego z innego chorego narządu lub tkanki, które znajdują się w sąsiedztwie. Najczęściej dotyczy to zatoki szczękowej, z którą sąsiaduje drugi ząb przedtrzonowy oraz pierwszy i drugi ząb trzonowy szczęki (zęby górne).

Do rozwoju zapalenia zatok prowadzą zaburzenia drożności nosa utrudniające lub uniemożliwiające przewietrzenie zatoki, polipy nosowe, skrzywiona przegroda, zmiany pourazowe nosa i zatok przynosowych. Najczęściej dochodzi do ostrego zapalenia zatok szczękowych, następnie sitowych, czołowych, a znacznie rzadziej klinowych.
• Objawem zapalenia zatok przynosowych jest zwykle pogorszeniu stanu zdrowia po kilku dniach trwania nieżytu nosa. Dochodzi wówczas do całkowitego zatkania nosa. zwiększa się wyciek zielono-żółtej wydzieliny, pojawia się tępy ból głowy, uczucie wzrostu ciśnienia lub ucisk.
Objawy te nasilają się w porze zwiększonej aktywności, czyli przed południem, a zmniejszają lub całkowicie ustępują późnym popołudniem.
• Leczenie powinno przebiegać pod kontrolą laryngologa, do którego należy się zgłosić natychmiast po pojawieniu się któregokolwiek z objawów. Przy zapaleniu zatok wskazane jest zazwyczaj pozostanie w domu. Powietrze w pomieszczeniach powinno być wilgotne, a temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza.
W przypadku, gdy chory nie podejmie leczenia, może u niego dojść do powikłań, polegających na przejściu procesu zapalnego zatok na oczodół i gałkę oczną. Objawia się to obrzękiem powiek, silnymi bólami w okolicy oczodołu, wysoką temperaturą i dreszczami. W rzadszych przypadkach dochodzi do ciężkich i niebezpiecznych dla życia powikłań wewnątrz czaszki. •

Bezpłatny poradnik
W listopadzie rozpoczął się jesienny etap III ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Zdrowe zatoki”, której celem jest dostarczenie polskiemu społeczeństwu wiedzy na temat przyczyn, przebiegu, skutków i metod leczenia bólów zatok. Dzwoniąc na numer infolinii (22) 628-24-04, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 13-17, można zamówić bezpłatny poradnik na temat leczenia zapalenia zatok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto