Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaprezentowano projekty dekoracji artystycznej w ramach "Nowej Szerokiej" [ZDJĘCIA]

Maciej Pietrzak
Projekty dekoracji artystycznej w ramach "Nowej Szerokiej"
Projekty dekoracji artystycznej w ramach "Nowej Szerokiej" Przemek Świderski
Po zeszłorocznej artystycznej rewolucji dotyczącej kamienic na ulicy Ogarnej, jeszcze w tym roku wypięknieje ulica Szeroka.

Dziś zaprezentowano po raz pierwszy wszystkie projekty dekoracji artystycznych, które będą zrealizowane jeszcze w tym roku na elewacjach ulic Szerokiej i Ogarnej w ramach projektu „Nowa Szeroka”. Łącznie, do końca listopada, powstanie ich osiemnaście.

Zobacz też: Gdańsk: Projekt "Ogarna 2.0" zakończony. W sobotę oficjalnie zaprezentowano efekty pracy artystów

Projekt obejmuje piętnaście fasad kamienic na ul. Szerokiej i Tandeta (Szeroka 77-87) oraz trzy na ul. Ogarnej (10, 51 i 52). „Nowa Szeroka” jest kontynuacją zeszłorocznego projektu „Ogarna 2.0” i wkroczył właśnie w decydujący etap realizacji. Na odbudowanych po wojnie w sposób uproszczony (często ahistoryczny) elewacjach budynków przy ul. Szerokiej, między ul. Tandeta i Tokarską, powstają współczesne dekoracje artystyczne oraz elementy wystroju architektonicznego

fasad, właściwe kamienicom gdańskim okresu XIX i początku XX wieku.

Na rogu ul. Szerokiej i Tandeta, na ścianach bocznych kamienic, zostało już zrealizowane malowidło o charakterze muralu, w formie kolażu ze starych gdańskich szyldów i etykiet np. browarów oraz zdjęć i ilustracji z przedwojennego Gdańska.

Operatorem projektu jest, tak jak w przypadku projektu „Ogarna 2.0” Fundacja Urban Forms z Łodzi, która dostała od miasta 290 tys. zł. na jego realizację.

Michał Szymański, kierownik Referatu Estetyzacji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, mówił dziś o ścisłej współpracy przy projekcie ze wspólnotami mieszkaniowymi. Na własny koszt wykonały one remonty i prace przygotowawcze elewacji, wydając na ten cel od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

- Takie projekty motywują mieszkańców Starego Miasta do inwestowania i remontowania budynków. Dekoracje na Szerokiej będą miały szlachetny, subtelny charakter. Zakładamy że projekt zakończy się zgodnie z planem, czyli do końca listopada tego roku – zapewniał Szymański.

Charakter dekoracji w przypadku ul. Szerokiej będzie odmienny niż na ul. Ogarnej, gdzie dominowały dekoracje wielkopowierzchniowe, pokrywające większość przestrzeni fasady. Obok dwóch dużych realizacji malarskich i sgraffitowych pojawią się subtelne elementy wystroju elewacji takie jak rzeźby, płaskorzeźby z ceramiki, nad i podokienniki, a także detale bardziej architektoniczne takie jak gzymsy, markizy okienne czy nowa, artystyczna balustrada schodów wejściowych do budynku. Docelowo mają pojawić się też drzewa w donicach i inne elementy zieleni i małej architektury.

Ważnym elementem całego projektu mają być artystyczne szyldy. Opracowaniem projektowym szyldów i częściowo ich wykonaniem zajmuje się stowarzyszenie Traffic Design, odpowiedzialne m.in. za nowe szyldy na stacji SKM Gdynia Redłowo czy budynku YMCA przy ul. Żeromskiego w Gdyni.

W tym roku duża część artystów biorących udział w projekcie wywodzi się ze środowiska gdańskiej ASP. Na budynku przy ul. Szerokiej 83 powstanie sgraffito autorstwa prof. Jacka Zdybla, kierownika Pracowni malarstwa ściennego i witrażu, a wykonane zostanie wraz ze studentami – podobnie jak w przypadku „Mapy nieba Heveliusza” przy ul. Korzennej. Swoje projekty realizują również artyści związani z Wydziałem Rzeźby – Tomasz Skórka, Mariusz Burdek czy Alicja Fankidejska wraz z Dymitrem Buławką – rzeźby tego pierwszego możemy już podziwiać na kamienicy przy ul .Ogarnej 53.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto