Młodzież garnie się do zawodu pielęgniarskiego Młodzież garnie się do zawodu pielęgniarskiego

Młodzież garnie się do zawodu pielęgniarskiego. Tymczasem, wykształcone pielęgniarki zarabiają średnio połowę tego co lekarze. (© Wojtek Wojtkielewicz)

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto na Pomorzu wynosi około 5 tys. zł. Od stycznia mamy też nową minimalną stawkę godzinową przy umowie o pracę – 13 zł brutto. Chcesz zarabiać więcej?

Lista średnich płac w różnych branżach na Pomorzu:Sektor informatyczny
Specjaliści tej branży w województwie pomorskim zarabiają średnio prawie 6,5 tysiąca złotych. Dyrektorzy mogą liczyć na ponad 15 tys. zł. miesięcznie, natomiast idąc hierarchicznie w dół, mediana zarobków na kierowniczych stanowiskach wyniosła 9 tys., a dla pracowników szeregowych w zależności od kwalifikacji od 3,5 tys. do 5,5 tys. zł.

Sektor medyczny
Wyspecjalizowany lekarz czy stomatolog dostają miesięcznie średnio około 6 tys. zł. netto. Pielęgniarki, na rękę otrzymują ponad o połowę mniej, ponieważ mediana ich zarobków wynosi niecałe 2,5 tys. zł. Najmniej w szpitalu zarabiają salowe i pomoc medyczna – często poniżej 2 tys. zł.

W oświacie
Wśród nauczycieli zróżnicowanie w wynagrodzeniach nie jest zbyt duże. Zazwyczaj pedagog szkolny zarabia około 1,8 – 2 tys. zł. netto. Po zdobyciu awansu na nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego zarobki mogą wahać się w granicach 2,5 – 2,9 tys. zł.

W sektorze handlowym
Na Pomorzu medianę zarobków sprzedawców zazwyczaj zawyżają pracujący sezonowo. Ich wynagrodzenia miesięczne wynoszą nawet 3 tys. zł na rękę. Natomiast średnio pensja kasjera - sprzedawcy to około 2 tys. zł. netto.

Ile - po podwyżce - zarabia kasjerka w Biedronce, Lidlu, Kauflandzie i Auchan?W usługach
Średnio pracownik w dziale usług zarabia 2 tys. zł. na rękę. Oczywiście wraz z wyższym stanowiskiem mediana wynagrodzeń wzrasta i specjaliści mogą liczyć nawet od 4 do 5 tys. zł.

Kultura i sztuka
Osoby na kierowniczych stanowiskach w tej rozległej branży zarabiają średnio 4 tys. zł. netto. Natomiast wynagrodzenie pozostałych (m.in. fotograf, dziennikarz, konserwator zabytków) wynosi około 3 tys. zł.
Opracowane na podstawie badań serwisu wynagrodzenia.pl Sedlak&Sedlak

Pomorzanie zarabiają coraz więcej? Tak wynika z danych...Zobacz też: Co trzecia firma w Polsce planuje rekrutacje w najbliższych miesiącach

Agencja Informacyjna Polska Press

Rynek pracy

Komentarze (14)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

gość (gość)

Nauczyciel pracuje etat 18 godz. w tygodniu do pensji. Jak nie ma nadgodzin to już o 10.00- 10. 30 jest po pracy. A jak się uda gdy ma zastępstwo to ma dodatkowo nadgodziny. Dostaje miesięcznie dodatki: stażowy, motywacyjny, wiejski i wychowawczy. coś tam jeszcze. I ma wakacje, i ferie zimowe gdzie może też dorobić w szkole i ma przerwy wolne świąteczne wielkanocne i bożonarodzeniowe ponad tydzień.... i trzynastki jeszcze ... Każdy inny pracownik musi pracować w tygodniu 40 godzin.

rodzic (gość)

Nauczyciel ma do pensji 18 godzin pracy w tygodniu i może do tego dorobić ale są to już nadgodziny płacone dodatkowo no i dodatki stażowe, wiejskie, motywacyjne, wychowawcze i płacone dodatkowo godziny za wycieczki za każdą godzinę z uczniami. Jak nauczyciel nie ma nadgodzin to już o 10.30 albo o 10.00 jest po pracy. Fajnie. I strajkuje gdy w innych sektorach ludzie tyrają przez 8-9 godz. dziennie. A nauczyciel ma i wakacje, i ferie zimowe, i przerwa wielkanocna i przerwa bożonarodzeniowa wszystko każde ponad tydzień.

tez cos (gość)

Ty masz pirdolca jezeli pielegniarka tyle zarabia a godziny policzylas ktore musi wyrobic zeby tyle miec?

gość (gość)

fakt strajki w szkole powinny być po lekcjach a nie kosztem uczniów którzy nie mają w tym czasie opieki bo rodzic pracuje.

rodzic (gość)

fajnie strajkować od rana jak nie ma lekcji i zaraz do domku i zapłacone za cały dzień ha!

gość (gość)

gdy pielęgniarki głodowały strajkowały to zapłaty za te dni nie miały a nauczyciele tak.

gość (gość)

praca pielęgniarki jest ciężka i wymagająca odporności na różne krwawe widoki a pensja słaba. a sprzedawcy???? całe dnie na nogach praca na stojąco od rana do wieczora i tez za marne grosze.

azs (gość)

ściema, trzeba dodać że zarobki w oświacie to pensum za 19-20 godzin tygodniowo,. w wiekszości ci co popierają ... mają nadgodziny a to już 3000 do 4000 zł miesięcznie 28 godzin pracy przy tablicy

Pracuś (gość)

Jak Wam się lewica i Niemcy nie podobają to pracujcie dla Ruskich,Rydzyka albo sami zakładajcie firmy.Większość umie tylko narzekać.

Flora (gość)

Hmmm... jeśli bierzecie pod uwagę zarobki pielęgniarek kontaktowych i tych co pracują na umowę o pracę to faktycznie może wyjść 2,5 tys... netto... i nie kłamcie, że młodzież garnie się do pielęgniarstwa. Garna się na kierunek lekarski, nie pielęgniarski. Są szpitale gdzie pielęgniarka ma 2,1 tys brutto podstawy.

Niemcy płacą najlepiej dla swoich folksdojczów (gość)

Sektor Niemiecki jest najlepiej opłacany na Pomorzu Donald Tusk 20000 euro miesięcznie u Merkelowej w biurze

analfabeci z niemieckiego portalu nauczcie się polskiego!!! (gość)

NAJLEPIEJ ZARABIAJA WÓJTOWIE, BIRMISTRZOWIE I PREZYDENCI Z NADANIA POPSL!!!!!

Niemcy płacą najlepiej trolom z PO (gość)

Hejterzy PO dziennikarze Nasze Miasto i Trójmiasto.pl są najlepiej opłacani. Robienie manipulacji hejtu za to biorą pieniądze na tych portalach żeby jakoś lemingi kredyt mieszkaniowy mogły spłacić!