Młodzież garnie się do zawodu pielęgniarskiego Młodzież garnie się do zawodu pielęgniarskiego

Młodzież garnie się do zawodu pielęgniarskiego. Tymczasem, wykształcone pielęgniarki zarabiają średnio połowę tego co lekarze. (© Wojtek Wojtkielewicz)

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto na Pomorzu wynosi około 5 tys. zł. Od stycznia mamy też nową minimalną stawkę godzinową przy umowie o pracę – 13 zł brutto. Chcesz zarabiać więcej?

Lista średnich płac w różnych branżach na Pomorzu:Sektor informatyczny
Specjaliści tej branży w województwie pomorskim zarabiają średnio prawie 6,5 tysiąca złotych. Dyrektorzy mogą liczyć na ponad 15 tys. zł. miesięcznie, natomiast idąc hierarchicznie w dół, mediana zarobków na kierowniczych stanowiskach wyniosła 9 tys., a dla pracowników szeregowych w zależności od kwalifikacji od 3,5 tys. do 5,5 tys. zł.

Sektor medyczny
Wyspecjalizowany lekarz czy stomatolog dostają miesięcznie średnio około 6 tys. zł. netto. Pielęgniarki, na rękę otrzymują ponad o połowę mniej, ponieważ mediana ich zarobków wynosi niecałe 2,5 tys. zł. Najmniej w szpitalu zarabiają salowe i pomoc medyczna – często poniżej 2 tys. zł.

W oświacie
Wśród nauczycieli zróżnicowanie w wynagrodzeniach nie jest zbyt duże. Zazwyczaj pedagog szkolny zarabia około 1,8 – 2 tys. zł. netto. Po zdobyciu awansu na nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego zarobki mogą wahać się w granicach 2,5 – 2,9 tys. zł.

W sektorze handlowym
Na Pomorzu medianę zarobków sprzedawców zazwyczaj zawyżają pracujący sezonowo. Ich wynagrodzenia miesięczne wynoszą nawet 3 tys. zł na rękę. Natomiast średnio pensja kasjera - sprzedawcy to około 2 tys. zł. netto.

Ile - po podwyżce - zarabia kasjerka w Biedronce, Lidlu, Kauflandzie i Auchan?W usługach
Średnio pracownik w dziale usług zarabia 2 tys. zł. na rękę. Oczywiście wraz z wyższym stanowiskiem mediana wynagrodzeń wzrasta i specjaliści mogą liczyć nawet od 4 do 5 tys. zł.

Kultura i sztuka
Osoby na kierowniczych stanowiskach w tej rozległej branży zarabiają średnio 4 tys. zł. netto. Natomiast wynagrodzenie pozostałych (m.in. fotograf, dziennikarz, konserwator zabytków) wynosi około 3 tys. zł.
Opracowane na podstawie badań serwisu wynagrodzenia.pl Sedlak&Sedlak

Pomorzanie zarabiają coraz więcej? Tak wynika z danych...Zobacz też: Co trzecia firma w Polsce planuje rekrutacje w najbliższych miesiącach

Agencja Informacyjna Polska Press

Rynek pracy

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Pracuś (gość)

Jak Wam się lewica i Niemcy nie podobają to pracujcie dla Ruskich,Rydzyka albo sami zakładajcie firmy.Większość umie tylko narzekać.

Flora (gość)

Hmmm... jeśli bierzecie pod uwagę zarobki pielęgniarek kontaktowych i tych co pracują na umowę o pracę to faktycznie może wyjść 2,5 tys... netto... i nie kłamcie, że młodzież garnie się do pielęgniarstwa. Garna się na kierunek lekarski, nie pielęgniarski. Są szpitale gdzie pielęgniarka ma 2,1 tys brutto podstawy.

Niemcy płacą najlepiej dla swoich folksdojczów (gość)

Sektor Niemiecki jest najlepiej opłacany na Pomorzu Donald Tusk 20000 euro miesięcznie u Merkelowej w biurze

analfabeci z niemieckiego portalu nauczcie się polskiego!!! (gość)

NAJLEPIEJ ZARABIAJA WÓJTOWIE, BIRMISTRZOWIE I PREZYDENCI Z NADANIA POPSL!!!!!

Niemcy płacą najlepiej trolom z PO (gość)

Hejterzy PO dziennikarze Nasze Miasto i Trójmiasto.pl są najlepiej opłacani. Robienie manipulacji hejtu za to biorą pieniądze na tych portalach żeby jakoś lemingi kredyt mieszkaniowy mogły spłacić!