Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbiornik Wodny Kazimierz powstał na Wyspie Sobieszewskiej [ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
Ze Zbiornika Wodnego „Kazimierz” można podziwiać i ląd, i rzeki, i Zatokę Gdańską. Widać też Półwysep Helski.

Zaraz po II wojnie światowej to na Wyspie Sobieszewskiej (teraz w granicach Gdańska) z wodą pitną nie było najlepiej – wspomina Waldemar Nocny, pisarz, autor książek m.in. o Gdańsku, dyrektor jednej ze szkół w tym mieście. - Wodę czerpano ze studzien. Potem, zainstalowano wodociągi, ale z rur wykonanych z takiego materiału, który do przesyłu wody nie bardzo się nadawał. Ponadto, okazało się, że woda dostarczana do mieszkań, ma za dużo fluoru. Szkodziła zębom, kościom.

Wyspa Sobieszewska. Powstanie wieża ciśnień z widokiem na morze

Po 70 latach od zakończenia II wojny światowej, mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej otrzymują do swych domów wodę pierwszorzędnej jakości. Dostarczaną rurociągiem z odległego o kilkanaście kilometrów miejsca poboru z pokładów głębinowych wodonośnych w Gdańsku Lipcach. Ponadto, zbudowano u nich unikatowy obiekt, który ma zapewnić nie tylko odpowiednie ciśnienie wody w kranach, ale też jest niezwykłą atrakcją turystyczną. Ponadto, służy edukacji ekologicznej. W Gdańsku Orlu – Orlinkach, przy ul. Lazurowej, zbudowano obiekt o nazwie Zbiornik Wodny Kazimierz.

Ma 30 metrów wysokości, pomieści 600 metrów sześciennych wody (600 ton), posiada taras widokowy, z którego podziwiać można przepiękną okolicę – to króciutki opis tego obiektu. Budowa tego wieżowego zbiornika wody (nowoczesnej wieży ciśnień) rozpoczęła się w styczniu 2014 roku Jej ukończenie jest zwieńczeniem inwestycji wodnych drugiego etapu „Gdańskiego projektu wodno - ściekowego”, dofinansowywanego ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 20107 - 2013.

W ramach projektu, w 2012 roku wybudowano magistralę wodociągową, która rok później włączyła Wyspę Sobieszewską do wodociągu centralnego, do ujęcia głębinowego w Lipcach. Inwestycja sprawiła, że dziś w Gdańsku, 100 % wody pitnej spełnia restrykcyjne wymogi jakościowe (zarówno krajowe, jak i europejskie). Zbiornik powstał, by zapewnić odpowiednie ciśnienie wody dostarczanej mieszkańcom Wyspy Sobieszewskiej. Koszt: około 8 mln zł, a budowę zrealizowała ją spółka miejska Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Budowlane KOKOSZKI SA. z Gdańska.
- Bardzo się cieszę, że na mapie infrastruktury technicznej Gdańska oraz na mapie turystycznej Pomorza pojawiła się nowa budowla – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Wierzę, że będzie miała ona szczególne znaczenie dla naszego miasta i odwiedzających je turystów. W industrialnym klimacie zbiornika mamy okazję podziwiać nowy widok na Gdańsk i okolice.

Patronem zbiornika na Wyspie Sobieszewskiej jest Kazimierz Behlke. To ważna postać dla rozwoju infrastruktury Gdańska. Pan Kazimierz przepracował 39 lat w gdańskich wodociągach, w tym większość czasu w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Gdańsk (34 lata), a ostatnie 5 lat jako pracownik Spółki Saur Neptun Gdańsk SA.
- Zbiornik Wody na Wyspie Sobieszewskiej to dla nas inwestycja wyjątkowa, dlatego chcieliśmy by jej patronem został pan Kazimierz Behlke - człowiek, który poświęcił się branży wodociągowo – kanalizacyjnej – mówi Jacek Skarbek, prezes Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej. - Dzięki wieloletniej pracy w jednej branży pan Kazimierz stał się wybitnym specjalistą, a swoją profesją z powodzeniem dzielił się z kolejnymi adeptami wiedzy sanitarno - wodociągowej. Pan Kazimierz mawiał, że warto pracować w wodociągach, bo to więcej niż praca – to służba ludziom. Zbiornik jest potwierdzeniem tych słów - to kolejna inwestycja, dzięki której będziemy jeszcze sprawniej dostarczać wodę, podnosząc tym samym jakość życia mieszkańców.

Oddana do użytku wieża ciśnień na Wyspie Sobieszewskiej to budynek, w którego górnej części umieszczony jest zbiornik z wodą. Z tegoż zbiornika wodę rozprowadza się siecią wodociągową do miejsc jej odbioru, czyli np. mieszkań. Zbiornik zawsze musi być umieszczony powyżej odbiorców wody, ponieważ działa na zasadzie naczyń połączonych. Im wyżej położony jest taki zbiornik z wodą tym wyższe ciśnienie wody płynącej do sieci wodociągowej. Dlatego dzięki wieży ciśnień woda może być rozprowadzona grawitacyjnie do każdego z mieszkań znajdującego się poniżej położenia zbiornika z wodą bez dodatkowego zasilania.

Zbiornik Wody Kazimierz powstał, by stabilizować ciśnienie wody w sieci wodociągowej na Wyspie Sobieszewskiej. Ponadto będzie gromadził zapas wody do celów przeciwpożarowych. Nad prawidłowym działaniem Zbiornika Wody Kazimierz czuwała będzie spółka Saur Neptun Gdańsk SA. – eksploatator obiektu.
- Do tej pory zdarzało się, że ciśnienie wody w sieci na Wyspie Sobieszewskiej było zbyt niskie i przy dużym zużyciu wody, okresowo, nadal musiało być uruchamiane lokalne ujęcie w Świbnie - mówi Serge Bosca - prezes Saur Neptun Gdańsk SA . Zbiornik eliminuje ten problem. Woda z Lipiec dostarczana będzie sprawnie, nawet w chwilach największego jej poboru.

Zbiornik Wody Kazimierz jest przykładem współczesnej wieży ciśnień, czyli takiej, która oprócz ważnej roli w sieci wodociągowej pełni jeszcze dodatkową funkcję edukacyjną lub kulturalną - informują Anna Nawała - rzecznik prasowy GIWK oraz Magdalena Rusakiewicz - rzecznik prasowy SNG. Zbiornik posiada taras widokowy, a w jego niebanalna przestrzeń wykorzystywana będzie na potrzeby zajęć edukacyjnych. Połączenie funkcji technicznej i edukacyjnej zbiornika możliwe było dzięki wypracowanym z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym zasadom użytkowania obiektu. Dla zapewnienia bezpieczeństwa gromadzonej w zbiorniku wody wieżę można odwiedzić po uprzednim zapisaniu się na zajęcia (poprzez formularz na stronie www.giwk.pl lub pod nr tel. 58 326 22 80).

W tym sezonie będzie można oglądać zbiornik od 9 września do 3 października, cztery razy w tygodniu, od środy do soboty. Dziennie na zbiornik może wejść 5 grup liczących od 10 do 15 osób. Zajęcia będą się odbywały pod opieką merytorycznego przewodnika, który przedstawi odwiedzającym zbiornik, opowie o zasadach działania wieży ciśnień, o pięknej okolicy i przyrodzie, którą podziwiać można z tarasu widokowego.

W tym sezonie zbiornik udostępniony będzie przez 16 dni. Zaplanowano 80 zajęć edukacyjnych. W przyszłym sezonie zbiornik będzie dostępny od maja do września. W budynku zbiornika w ciągu najbliższych dwóch lat pojawiały się będą elementy edukacyjnej wystawy poświęconej systemom wodociągowym oraz historii i walorom przyrodniczym Wyspy Sobieszewskiej.

Terminy wizyt (zajęć edukacyjnych) w 2015 roku: 9,10,11,12,16,17, 18,19, 23,24,25,26,30 września i 1,2,3 października, czyli od środy do soboty od 10:00 do 16:00 (o 15:00 ostatnie wejście). Zapisy na wizyty (zajęcia edukacyjne): http://www.giwk.pl/zbiornikwodykazimierz/zapisynazajecia.html ; tel. 58 326 22 80 (zapisy telefoniczne: od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00).

Do ulicy Lazurowej można dojechać z Gdańska autobusem nr 112 - codziennie oraz w dni powszednie autobusem nr 212.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto