Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdrowie: Diagnostyka dla twojej ciąży

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
Jak przygotować się do przyjścia na świat dziecka opowiada Danuta Kozłowska, farmaceutka i specjalistka w dziedzinie diagnostyki ciąży.

Czym jest diagnostyka laboratoryjna?
Danuta Kozłowska: Diagnostyka laboratoryjna to dziedzina medycyny partnerująca lekarzowi w postawieniu pacjentowi pełnego rozpoznania medycznego. Pozwala na ustawienie standardowych granic dla parametrów analitycznych określających stan zdrowia i choroby u osób zależnie od płci i wieku.

Jak ważna jest diagnostyka laboratoryjna w okresie ciąży oraz po porodzie dla mamy i jej dziecka?
Poznanie poziomów parametrów decydujących o stanie zdrowia u kobiet jest ważne w przebiegu całego naszego życia. W okresie rozwojowym i po uzyskaniu stanu pełnej dojrzałości pozwala na indywidualne ustalenie poziomu pewnych parametrów, które miewają swoje "przedziały" charakterystyczne nawet dla danej osoby mieszkającej w różnych regionach Polski. Nasz poziom immunizacji organizmu jest również bardzo istotny i to warto określić jeszcze przed ciążą. Ciąża jest dla kobiety okresem specjalnym i aby zabezpieczyć mamę i dziecko musimy obserwować rozwój w czasie tych dziewięciu miesięcy, poprzez zarówno badania analityczne jak i instrumentalne (USG). Wyłapanie wszelkich niebezpiecznych niedoborów (np. żelaza) nadmiarów (np. glukozy), zapewnia się poprzez realizowanie programu dla matki ułożonego w pełen harmonogram tygodniowy, trymestralny.

Jakie badania powinna wykonać każda przyszła mama, aby świadomie kontrolować swój stan zdrowia w tym wyjątkowym czasie?
Badania, którym powinna się poddawać przyszła mama, są określone w książeczkach przebiegu ciąży. Wszystko zależy od tego, jak mama była przygotowana do ciąży - czy ma wykonane badania, które powinna zrobić przed nią. Jeśli nie, to w porozumieniu z lekarzem powinna je uzupełnić. Z podstawowych można wymienić tak rutynowe jak morfologia, OB., badanie ogólne moczu, próby wątrobowe, glukoza i lipidogram, grupa badań Torach. Istotny jest wiek kobiety i do tego również należałoby dostosować panel badań, wzbogacając go np. o badania tarczycowe. Przygotowując się do porodu każda z pań powinna mieć - razem z partnerem - określoną grupę krwi tak, aby zdiagnozować ewentualne występowanie konfliktu serologicznego.

Czy badania zlecane kobietom przez lekarza prowadzącego ciążę są wystarczające?
Postawiłabym pytanie inaczej. Czy badanie, które może wykonać kobieta w zakresie naszego ubezpieczenia zdrowotnego, czyli bezpłatnie są wystarczające? Otóż w bardzo podstawowym zakresie tak. Natomiast, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie zalecenia, aby objęły one badania wskazane w tym okresie przez ginekologów i perinatologów, jeśli zaczynają się wszelkiego rodzaju komplikacje, to zaczyna to w dużym zakresie finansowo obciążać budżet rodzinny.

Jak oceniłaby Pani świadomość Polaków w zakresie diagnostyki laboratoryjnej?
Z roku na rok większa, ale spontaniczna. Rozumiem przez to nabywanie jej poprzez publikatory najczęściej związane z periodykami prasy kobiecej, popularnej, różnego rodzaju popularno medyczne strony i fora internetowe, gdzie pacjenci dzielą się zdobytymi ciekawostkami. Działanie informacyjne typowo medyczne również jest coraz bardziej widoczne. Pod auspicjami np. sieci laboratoriów "Diagnostyka" pozwala na uporządkowanie pewnych obszarów.

Jakie działania mogą pomóc w poszerzaniu tej świadomości?
Jak powiedziałam już wcześniej: nowoczesna, świadomie prowadzona informacja medyczna. Pełna wiedza o tym, jak ważna jest profilaktyka - badania okresowe od wieku dziecięcego po późną starość. Reforma Służby Zdrowia z dobrym rozmieszczeniem finansów w kierunku pacjenta.

Rozmawiała Magdalena Ciszewska.

Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto