Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Aspergera: czym jest?

abcZdrowie.pl
by DonkeyHotey/ CC BY 2.0 (flickr)
Zespół Aspergera to zaburzenie, które sprawia, że dziecko ma problemy z nawiązywaniem relacji. Nie ma jednak problemów z przyswajaniem wiedzy z dziedziny, która je bardzo interesuje.

Zespół Aspergera (ZA) to kontrowersyjne zaburzenie psychiczne. Z jednej strony, utrudnia codzienne funkcjonowanie, z drugiej – idzie w parze z niesamowitą zdolnością koncentracji oraz zapamiętywania przyswajanej wiedzy. Wśród znanych osób, u których podejrzewano ZA znajduje się Albert Einstein, Jane Austen, Karol Darwin oraz Michał Anioł.

Objawy zespołu Aspergera

Zespół Aspergera to zaburzenie rozwojowe całościowe. Zaliczane jest do spektrum autyzmu. Występuje częściej u chłopców niż u dziewczynek. Objawy ZA są zauważalne już w dzieciństwie. Rozpoznanie zespołu Aspergera u dziecka następuje zazwyczaj wtedy, gdy rozpoczyna ono edukację. Maluch idzie do przedszkola, gdzie ma mnóstwo rówieśników. Wówczas okazuje się, że coś jest nie tak, dziecko nie zachowuje się tak, jak jego koledzy i koleżanki. Zastanawiacie się, czy wasza pociecha też ma ZA? Poniżej przedstawiamy symptomy, które mogą o tym świadczyć.

- Szczególne zainteresowanie jednym tematem – mogą to być nowe technologie, motoryzacja lub świat zwierząt. - Dzieci z zespołem Aspergera potrafią zapamiętywać wiele informacji, np. rozkłady jazdy, numery telefonów, ważne daty, ale wiąże się to bardzo często z brakiem zainteresowania innymi dziedzinami.
- Powolne ruchy – zdarza się, że osoby z zespołem Aspergera mają problemy z koordynacją ruchową.
- Zamknięcie na kontakty z innymi osobami – dzieci mają trudności w nawiązywaniu relacji, pierwsze przyjaźnie rodzą się zazwyczaj dopiero w okresie dojrzewania.
- Podniosły styl wypowiadania się – często dzieci nie zdają sobie sprawy z tego, że ich sposób mówienia nie pasuje do codziennej komunikacji z rówieśnikami.
- Unikanie czyjegoś spojrzenia – dziecko ma problemy z nawiązaniem dłuższego kontaktu wzrokowego.
- Nieumiejętność wykorzystania wyobraźni w zabawie – maluch woli bawić się tym, co trzyma w dłoni niż bujać w obłokach.
- Niechęć do wprowadzania jakichkolwiek zmian – dzieci z ZA lubią porządek, czują się bezpiecznie, gdy mają stały harmonogram dnia.
- Charakterystyczna intonacja głosu – często jest ona monotonna, dzieci używają przy tym wysokich tonów.
- Wysoka wrażliwość na różne bodźce – dziecko odczuwa z większą intensywnością smaki, zapachy, dźwięki. Czasem jednak jest zupełnie inaczej – osoba nie reaguje na duże zimno lub ciepło.
- Brak empatii – dziecko wydaje się niewzruszone tym, co dzieje się z jego rozmówcą, nie okazuje współczucia.
- Niezrozumienie żartobliwego tonu innych osób – rodzi to wiele problemów, osoba z ZA odbiera żarty zupełnie poważnie. Przez to trudno jej utrzymywać nawiązane relacje.

Leczenie zespołu Aspergera

Jeżeli rodzic rozpozna u swojej pociechy powyższe objawy, wówczas należy skontaktować się z psychologiem lub psychiatrą. Zaspół Aspergera, podobnie jak każde inne zaburzenie rozwojowe, powinien zostać poddany terapii. Leczenie ZA polega przede wszystkim na przystosowaniu małego pacjenta do życia w społeczeństwie. Dziecko uczy się słuchać innych, właściwie odczytywać różne komunikaty, odmawiać, a także zawierać znajomości. W jaki sposób to działa? Jednym ze sposobów leczenia dziecka jest terapia za pomocą kolorów. Kiedy mały pacjent mówi, wówczas terapeuta pokazuje czerwony, żółty, zielony bądź niebieski kartonik. Dziecko wcześniej jest poinformowane, co one oznaczają. Dzięki temu wie, kiedy powinien zakończyć wypowiedź bądź zmienić intonację.

Systematyczna praca nad sobą pomoże uniknąć odrzucenia, niezrozumienia i samotności w przyszłości. Ponadto terapeuta będzie pracował z dzieckiem nad tym, aby zrównoważyć odbieranie bodźców oraz usprawnić wykonywanie różnych czynności.

Wsparcie redakcyjne od:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto