Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zioła lecznicze i ich dobroczynne działanie

abcZdrowie.pl
by suzettesuzette (flickr)
Szukasz naturalnego sposobu na zdrowie? Sprawdź, jakie korzyści niosą organizmowi najpopularniejsze zioła lecznicze!

Coraz większa liczba Polaków stosuje zioła lecznicze w walce z nękającymi ich chorobami i dolegliwościami. Niegdyś wykorzystywały je nasze babcie, lecząc codzienne przypadłości. Obecnie niektóre rodzaje ziół znalazły powszechne zastosowanie w medycynie i ziołolecznictwie. Do roślin takich należy na przykład mięta, z której napar łagodzi dolegliwości żołądkowe, działająca uspokajająco melisa czy piołun – recepta na zatrucia pokarmowe. Poznaj rodzaje i prozdrowotne właściwości ziół.

Rodzaje ziół leczniczych

Zioła lecznicze dzielimy na leki ziołowe i preparaty ziołowe. Pierwsze z nich to pojedyncze polskie zioła, takie jak liść melisy, liść mięty czy korzeń mniszka lekarskiego. Do kategorii tej zaliczamy także mieszanki ziołowe, w skład których wchodzi kilka właściwie przygotowanych ziół. Tymczasem preparaty ziołowe występują w różnej formie – drażetek, kapsułek, tabletek czy płynów – i zawierają przetwory roślinne. Są to przede wszystkim olejki, nalewki oraz wyciągi suche i gęste.

Zbiory ziół mogą mieć miejsce na plantacjach lub terenach dziko rosnących. W przemyśle medycznym wykorzystuje się zioła suszone, rośliny lub ich części. Zioła takie nabyć można w aptece lub zielarskim sklepie internetowym. Wszelkie informacje na temat sposobu przyrządzenia i zalecanego spożycia znaleźć można na opakowaniu produktu.

Właściwości lecznicze melisy i rumianku

Do najczęściej stosowanych ziół leczniczych zaliczamy melisę. Jest to znana na całym świecie roślina o cytrusowym zapachu. Rośnie w wielu miejscach – w lasach, na polanach oraz przy drogach. Zbierana jest dwa razy do roku – na początku czerwca i pod koniec sierpnia. Suszone zioło stosuje się w przypadku niepokoju, problemów ze snem, zaburzeń rytmu serca czy nerwic wegetatywnych. Melisa wspomaga apetyt i zwalcza zaburzenia układu trawiennego. Napar z melisy przynieść może ukojenie kobietom doświadczającym bolesnych miesiączek i napięć przedmiesiączkowych. Melisa przyspiesza także gojenie opryszczki.

Kolejnym popularnym ziołem jest rumianek. Kwitnie on w czerwcu i lipcu. Szczególnie korzystne właściwości wykazuje w zakresie regulacji pracy jelit, stymulacji trawienia, wspomagania apetytu, łagodzenia kolki u niemowląt, a także leczenia wrzodów i żylaków. Wykazuje działanie antybakteryjne i antyseptyczne. Wyciąg z rumianku powinien być spożywany przez osoby doświadczające zapalenia pęcherza. Dodatkowo, sporządzona z niego herbata redukuje mdłości ciążowe, bóle miesiączkowe i symptomy menopauzy. Ponieważ rumianek działa przeciwbólowo, można go wykorzystać w terapii bólów zęba, głowy czy migren.

Właściwości lecznicze piołunu i mięty

Piołun wyróżnia się charakterystycznym, gorzkim smakiem. Pomaga on w przypadku zatruć pokarmowych i niestrawności. Wykazuje działanie moczopędne. Wskutek stosowania piołunu wzmaga się krwawienie miesiączkowe i wydzielanie soków żołądkowych. Jest to skuteczny lek na świerzb i wszawicę. Należy jednak pamiętać, że pomimo tak korzystnych właściwości, piołun w nadmiernej ilości może szkodzić organizmowi. Jego częste stosowanie jest szczególnie niewskazane kobietom ciężarnym.

Wśród najczęściej stosowanych ziół pojawia się również mięta lekarska, zwana także pieprzową. Jej stosowanie przynosi wiele korzyści układowi trawiennemu i wątrobie – pomaga w terapii schorzeń tego narządu. Mięta wykazuje właściwości przeciwstresowe i antybakteryjne. Dzięki tej drugiej cesze, stanowi popularny środek odkażający. Podobnie jak inne zioła lecznicze, miętę można kupić w aptece w postaci herbacianych saszetek.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto