Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żłobki w Trójmieście. Mało miejsc w żłobkach na całym Pomorzu. Dlaczego?

asz
sxc.hu
O ponad 27 procent wzrosło upowszechnienie edukacji przedszkolnej w grupie 3-5 lat od roku szkolnego 2006/2007 - wynika z danych publikowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Obecnie już 72 proc. dzieci w grupie wiekowej 3-5 lat jest objętych edukacją przedszkolną - w samej tylko grupie pięciolatków wzrost był jeszcze większy i wyniósł ponad 40 proc. Oznacza to, że w obecnym roku szkolnym w przedszkolach różnych typów naukę pobiera już ponad 1,16 miliona dzieci, czyli o prawie 300 tysięcy więcej niż w roku 2006.

Przeczytaj także: Debata o gdańskiej edukacji. O likwidacji szkół i prognozach demograficznych dla gdańskiej oświaty

Największy wzrost udziału dzieci w edukacji przedszkolnej odnotowano na terenach wiejskich. Tam edukacją przedszkolną objętych jest 52,1 proc. dzieci w wieku 3-5 lat, co w porównaniu z rokiem szkolnym 2006/2007, kiedy do przedszkoli uczęszczało 21,4 proc. dzieci, stanowi znaczący wzrost.

Upowszechnienie edukacji przedszkolnej jest możliwe dzięki zmianom w prawie oświatowym (między innymi wprowadzeniu prawa pięciolatków do wychowania przedszkolnego oraz możliwości zakładania innych form wychowania przedszkolnego) oraz wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej na wsparcie organizacji edukacji przedszkolnej.

Rekrutacja w przedszkolach publicznych 2012

Obecnie środki na tworzenie nowych miejsc w przedszkolach gminy pozyskują przede wszystkim z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013. Do dyspozycji było 369,8 mln euro znajdujących się w dyspozycji marszałków województw. Rząd czyni starania, aby w kolejnym okresie programowania, w latach 2013-2020, w programach współfinansowanych przez UE edukacja przedszkolna była nadal traktowana priorytetowo.

Przeczytaj: Raport. Polscy pedagodzy zajmują się biurokracją

Z kolei według danych GUS na tysiąc dzieci do trzeciego roku życia miejsce w żłobku znajduje się zaledwie dla ok. 30. Najgorzej jest na Śląsku, Kujawach, Lubelszczyźnie i Pomorzu - tam miejsc jest najmniej i przybywało ich do tej pory najwolniej.

Pomóc miała przygotowana przez Ministerstwo Pracy ustawa, która wprowadza ułatwienia w tworzeniu żłobków i m.in. promuje legalne zatrudnianie niań. Resort zobowiązał się, że co roku będzie dawał gminom 40 mln zł na takie inwestycje, pod warunkiem, że połowę potrzebnej kwoty wysupłają samorządy. Mija rok, od kiedy obowiązują nowe przepisy, i efekty tych zmian są niewielkie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto