Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w programie “Rodzina 500+”. Na co zwrócić uwagę?

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Zainteresowanie programem „Rodzina 500+” w tym roku jest ogromne - podkreślają miejscy urzędnicy. W naszym mieście z programu korzysta 8335 rodzin. W tym 4108 rodzin dostaje świadczenia także na pierwsze dziecko, a 4227 na drugie i kolejne dzieci. Dodatki wychowawcze otrzymują również rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka oraz placówki opiekuńczo - wychowawcze typu rodzinnego. W sumie z programu „Rodzina 500+” korzysta w mieście ok. 12 tys. dzieci. Tylko 1 sierpnia złożono 270 papierowych wniosków.

- Program na pewno jest pomocą dla rodzin. My akurat mamy jedno dziecko i nie wiemy, czy się na niego w tym roku załapiemy. Z jednym dzieckiem pomoc jest również potrzebna - mówi Adam Janusz czekając w kolejce w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.

Jakie są zmiany w przepisach?

Zmiany w ustawie dotyczą m.in. rodziców samotnie wychowujących dzieci, którzy ubiegają się o świadczenie wychowawcze. Do wniosku muszą dołączyć wyrok zasądzający alimenty na dziecko od drugiego rodzica, ugodę alimentacyjną oraz postanowienie o zabezpieczeniu powództwa o alimenty.

W przypadku, gdy ojciec dziecka jest nieznany, powództwo o ustalenie świadczenia zostało oddalone, jedno z rodziców nie żyje, dziecko jest pod naprzemienną opieką obojga rodziców lub sąd zobowiązał jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka, do wniosku trzeba dołączyć dokument potwierdzający brak alimentów.

Natomiast soby, które ubiegają się o świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dziecko składają jedynie wniosek.

Zmienił się również przepis dotyczący opieki naprzemiennej, która powinna być sprawowana w porównywalnych i powtarzających się okresach, potwierdzona wyrokiem sądu. Wtedy, jak tłumaczą urzędnicy - świadczenie wychowawcze zostanie przyznane każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego świadczenia.

Utrata dochodów też jest ważna

Wprowadzono również nowe regulacje dotyczące stosowania przepisów o utracie i uzyskaniu dochodów. Jeżeli wnioskodawca rozwiąże umowę i w ciągu trzech miesięcy podpiszą nową, zmniejszającą pensję z tym samym pracodawcą to nie będzie to traktowane jako utrata dochodu.

Nie można także zlikwidować działalności gospodarczej i założyć jej na nowo przed upływem trzech miesięcy. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i płacą zryczałtowany podatek będą miały zmienione zasady ustalania dochodu - będzie ustalany przez ministerstwo i ogłaszany publicznie. Przy ustalaniu prawa do otrzymywania pieniędzy na pierwsze lub jedyne dziecko pod uwagę będą brane dochody za rok 2016.

Co się nie zmieniło od zeszłego roku?

Nie zmieniły się podstawowe zasady wypłacania świadczenia „500+” . - Pieniądze z programu „Rodzina 500+” przysługują każdej rodzinie wychowującej co najmniej dwoje nieletnich dzieci. Dostaną one, bez względu na osiągane dochody, po 500 złotych na drugie i każde kolejne dziecko - wyjaśnia Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. Wsparcie finansowe będzie można otrzymać na pierwsze lub jedyne dziecko, jeśli dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 800 zł „na rękę”. - Jeśli rodzina wychowuje dziecko niepełnosprawne, próg ten wynosi 1200 zł netto - dodaje.

Gdzie można składać wnioski?

Wnioski o wypłatę świadczeń wychowawczych na nowy okres w ramach rządowego programu „Rodzina 500+” można składać do 30 września. Aby otrzymać wsparcie finansowe „500+” należy ponownie złożyć wniosek, który obejmuje okres od 1 października 2017 roku do 30 września 2018 roku. Wnioski mieszkańców Rudy Śląskiej są przyjmowane w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, 7 sekcjach pracowników socjalnych działających na terenie miasta oraz w magistracie. Można je również przesłać pocztą oraz przez Internet.

- W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej znajduje się dwadzieścia punktów, które przyjmują wnioski, a na sekcjach mamy ich siedem. Siedmiu pracowników jest w sekcjach w każdej dzielnicy Rudy Śląskiej. Odpowiadają na pytania mieszkańców i przyjmują wnioski - mówi nam Małgorzata Starzyk, kierownik Sekcji Obsługi Stron w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.

W mieście realizacją programu „Rodzina 500+” zajmuje się Dział Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wnioski można składać w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Markowej 20, w siedzibach Sekcji Pracowników Socjalnych oraz w Biurze Obsługi Mieszkańców rudzkiego magistratu.

- W siedzibie głównej MOPS przyjmujemy wnioski na pierwsze i kolejne dziecko. Na sekcjach staramy się przyjmować tylko te od drugiego dziecka, gdzie nie trzeba posiadać wszystkich dodatkowych dokumentów takich jak wyroki alimentacyjne czy zaświadczenia w zakładzie pracy. Każda dzielnica ma swój punkt do składania wniosków - mówi nam Kalina Kaczyńska, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.

Sekcje w dzielnicach też przyjmują

Sekcje Pracowników Socjalnych znajdują się:

dla mieszkańców Goduli, i Orzegowa - ul. Przedszkolna 6.

Ruda: ul. Wolności 14.

Kochłowice ul. Tunkla 1.

Bykowina ul. Kowalskiego 1a.

Halemba ul. Solidarności 7.

Bielszowice ul. Bielszowicka 114a.

Wirek ul. Jankowskiego 8.

W Urządzie Miasta Ruda Śląska, w Biurze Obsługi Mieszkańców przy placu Jana Pawła II 6.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto