Znikną godziny karciane? Nauczyciele będą mieć mniej czasu dla uczniów

Od 1 września zniknąć mają godziny karciane - zadeklarowała podczas piątkowego spotkania z przedstawicielami oświatowych związków zawodowych nowa minister edukacji Anna Zalewska. Dwa dni wcześniej spotkała się z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego - tam również padła deklaracja na temat godzin karcianych.
Nauczyciele zastanawiają się, czy zmniejszenie liczby godzin nie wyjdzie na szkodę uczniowi. Podczas zajęć realizowanych w ramach godzin karcianych nauczyciel nie tylko rozwija umiejętności ucznia, ale też może lepiej go poznać.
 Dariusz Gdesz/PP/archiwum

- To będzie jedna z moich pierwszych decyzji. Przygotowujemy już nowelizację Karty nauczyciela, która zniesie godziny karciane - powiedziała szefowa MEN.
- Doceniamy otwartość minister edukacji, ale czekamy na konkrety i szczegóły proponowanych rozwiązań - komentował prezes ZNP Sławomir Broniarz. Jego zdaniem problemem jest nie samo istnienie takich godzin, ale ich wynagradzanie - a raczej brak tego.

Przypomnijmy, że godziny karciane nauczyciel ma przeznaczać na pracę z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Pod tym określeniem kryją się zarówno uczniowie wybitni, jak i ci, którzy orłami w nauce nie są. Obecnie etat nauczyciela wynosi 40 godzin w tygodniu, ale jest rozliczany tylko z 18 - czyli z pracy przy tablicy z uczniem.

Pozostałym czasem może zarządzać dowolnie - np. organizując konsultacje z rodzicami czy przygotowując się do zajęć. Do tego dochodzą wspomniane „godziny karciane” - dwie dodatkowe godziny pracy w tygodniu w szkole podstawowej i gimnazjum, a jedna w szkole średniej.
- Przede wszystkim musimy myśleć o jakości edukacji i o samym uczniu - mówi prezes pomorskiego okręgu ZNP Elżbieta Markowska. - Nie chcę jeszcze jednoznacznie wypowiadać się na temat godzin karcianych, ponieważ dziś ZNP podczas nadzwyczajnego posiedzenia będzie obradować na temat zapowiadanych zmian w szkolnictwie. Jednak w moim przekonaniu nauczyciele powinni się zastanowić, czy im także się to opłaca. Nagle może się okazać, że przez brak tych godzin nie można będzie prowadzić kół zainteresowań w takiej liczbie jak dotychczas. Samorządy już zastanawiają się nad tą kwestią.

Elżbieta Markowska dodaje też, że nie jest pewna, czy likwidacja godzin karcianych zmniejszy biurokrację - co z kolei zakłada MEN. - Moim zdaniem dzisiaj nie da się biurokracji w pracy nauczyciela uniknąć - uważa. - Zastanawiam się, czy zmniejszenie liczby godzin nie wyjdzie na szkodę uczniowi. Podczas zajęć realizowanych w ramach godzin karcianych nauczyciel nie tylko rozwija umiejętności ucznia, ale też może lepiej go poznać.

Czy PiS zlikwiduje gimnazja od września?

A co o godzinach karcianych myślą sami nauczyciele?
- One od samego początku były źle zorganizowane - mówi Agnieszka Stasiak-Sikorska, nauczycielka języka angielskiego w jednym z gdańskich gimnazjów i doradca metodyczny w tamtejszym Ośrodku Kształcenia Ustawicznego w Gdańsku. - Problem polega na tym, że te zajęcia są obowiązkowe dla nauczyciela, a dla ucznia już nie. Nie chodzi o to, że nauczyciele nie chcą pracować, bo i tak pracujemy więcej niż te 18 godzin wynikające z pensum. Chodzi o to, żeby te zajęcia zorganizować w taki sposób, by uczniowie rzeczywiście mieli możliwość na nie przychodzić. Teraz w tym samym czasie odbywają się zajęcia - dajmy na to - z siatkówki i matematyki, a uczeń, choćby chciał, nie pojawi się na obu zajęciach naraz.

Monika Jankowska

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

15.12.2015, 13:57

Samorządy zlikwidować zwłaszcza chodzi o złych wójtów którzy ciągle ponizaja nauczycieli. Przetrzymuja ich pensje wypłacana po pięciu dniach, czerpią z tego zyski w procentach z banku

15.12.2015, 13:53

SUPER Wkrotce nauczyciele będą docenieni!!! Koniec społecznej pracy, uczniowie na tym skorzystaja Brawo PIS!!!!!

08.12.2015, 11:23

45 minut pracy lekcyjnej w szkole z 25 rozwydrzonymi dziećmi nie można w żaden sposób porównać z 1 godziną pracy pracy biurowej.

06.12.2015, 23:34

Jak czytam tutaj wpisy, ze Niemcy cos wykupili, to rece mi opadaja! Podajcie dowody kto i gdzie ktos kupil, dyletanci polscy. W Polsce jak cos sie pieprzy to winni sa albo Ruscy albo Niemcy. Polacy sa sami winni, bo sa dyletantami, ignorantami i leniami!

06.12.2015, 23:31

No jak ty sluchasz i ogladasz media sekty rycka, to rzeczywiscie masz cos do powiedzenia, impotencie umyslowy!

06.12.2015, 23:28

Tyle co ja wiem to smierdza Polacy! Dyletantyzm i ignoranctwo polactwa smierdzi na cala Europe! Ty jestes przykladem upadlego narodku znad Wisly!

04.12.2015, 21:36

właśnie będę miała czas dla dzieci, wtedy kiedy będą one tego potrzebować. Tak było zawsze. A nie godziny karciane przeznaczone na pracę w świetlicy. Po likwidacji tzw. godzin karcianych będzie potrzeba zatrudnienia do pracy w świetlicy, powstaną nowe etaty

04.12.2015, 09:14

Tylko nieuk będzie zawsze .....................

03.12.2015, 22:10

Praca za darmo? Skąd my to znamy? Za komuny tak było.... że ludzie musieli odpracowywać czyny społeczne.

03.12.2015, 13:59

DO NARODU

Nie wiem, ilu nas jeszcze przetrwało w tej ziemi;

Tuszę, że znacznie więcej, niż zliczyć możemy.

Chciałbym na chwilkę wejrzeć w wasze dusze mroczne,

By odnaleźć iskierkę. Rozpalić ją mocniej.

Jak pochodnię... Ognisko... Wulkanem zagadać...

Słońcem wzejść, co z milionów iskierek się składa!

Wiem, że nie wszyscy w Boga jednego wierzymy;

Nie dbam o to, gdy Dobru wspólnemu służymy.

Dla mnie możesz być Żydem, Litwinem, Tatarem,

Kaszubą czy Ślązakiem, Łemkiem czy Madziarem,

Jeśli Polskę masz w sercu – klnę się tu, przed światem –

Będziesz mi druhem szczerym! Wspólnej sprawy bratem!

Jeśli ojciec twój zbłądził, dziad Ojczyznę zdradził

Nie pozwól, by twe losy Fatum dziś prowadził...

Sam wybierz swoją drogę, poszukaj w sumieniu

Prawdy, Dobra i Siły – byś się mógł odmienić...

Stańmy jak jeden Naród! Już Nadzieja świta

I przywróćmy nam wszystkim kraj – RZECZPOSPOLITĄ...

(z tomiku „Pro publico bono”)

03.12.2015, 13:35

całkiem normalnie bedzie wtedy ...kirdy media bedą w 100% Polskie a nie niemieckie!!!

03.12.2015, 13:02

ja spędzam cały dzień poza domem od świtu do nocy, też wolałabym sobie pójść do pracy na 4 godzinki i resztę zrobić w domu, i tak założę się, że nie przepracowujecie 8 godzin dziennie pod presją czasu, tym bardziej w kapciach w domku ;) zwłaszcza wuefiści, rzucą piłkę i myk do swojej kanciapy na kawkę, tak samo pewnie pracują w domu :)

03.12.2015, 12:55

No i super. Dzieci umierają w hospicjach a my mamy wydawać kasę na jakieś zachcianki pań po 40.

03.12.2015, 08:31

Wiadomo Niemiecki Portal to opluwają Pis! Śmierdz Szkopem na tym portalu!

03.12.2015, 08:03

Do : antypisowca
Masz małe wiadomości , tak jak większość wyborców Platformy - radzę poczytać i pogłębić wiedzę na temat kto nami rządzi ! od razu widać po twojej wypowiedzi że nie masz zielonego pojęcia O TYM CO DZIEJE SIĘ W POLSCE I NA ŚWIECIE !! BILDERBERG ( Rostowski , Anne Applebaun żona Sikorskiego i wcześniejsi inii ) , NOWY PORZĄDEK ŚWIATA , PLAN SOROSA I SACHSA - POWIĄZANIA OLIGARCHÓW Z IMIGRANTAMI, PETRU -UCZEŃ BALCEROWICZA itp, obejrzyj "Wezwanie do Przebudzenia" na you tube - tego nie wiesz bo masz wiadomości z mediów niemieckich !
Słuchaj Trwam, Radio Maryja, Republika, czytaj media niezależne.
Polecam wgłębić się w internet , poczytać pooglądać i wspierać PIS ! bo może dojść do Majdanu jak na Ukrainie.

03.12.2015, 07:46

Boże...skąd się biorą tacy ludzie? PIS manipuluje Wami jak chce! Pod przykrywką wiary prze do władzy po trupach! To właśnie PIS skłóca Polaków-naprawdę tego nie widzicie??? W jakim kraju przyszło mi żyć :( Nie mogę uwierzyć do dziś dnia. Nie widzicie co robi PIS-owski sejm? Jak w trybie expresowym przepycha ustawy, które są mu wygodne? Ludzie-otwórzcie oczy w końcu...póki nie jest za późno

03.12.2015, 06:34

Przecież portal -"nasze miasto" jest wykupiony przez NIEMCÓW tak jak 90 % mediów w Polsce - dlatego działają w interesie Niemiec i skłócają POLAKÓW , im naród bardziej skłócony i ogłupiony tym lepiej, bo ludzie się nie buntują - można kraść, prywatyzować, grabić ,zadłużać,
MEDIA WAMI MANIPULUJĄ - LUDZIE OBUDŹCIE SIĘ!
Wspierajcie PIS - bo to oni walczą o POLSKĘ. Trzeba im pomóc - módlcie się za nowy rząd i za Polskę to jest ostatnia szansa odbicia władzy żydokomunistom i przejęcia przez polski rząd.
PO_NOWOCZESNA_PSL reprezentuje interesy zachodniej finansjery, oligarchów i bankowców, firm farmaceutycznych - to jest zaplanowane działanie po 89 roku - plan żydowski SOROSA I SACHSA

02.12.2015, 19:30

Po co to bicie piany? Szczucie i skłócanie społeczeństwa? Tendencyjne oddziaływanie środowiska antypisowskiego...

02.12.2015, 19:26

BRAWO PIS !!!!!

Nie wpuszczę seksedukatorów do szkół. Zewnętrzne zespoły są zagrożeniem dla dzieci, bo ich nie znają. Mogą im tylko zaszkodzić. Trzeba szanować intymność młodych ludzi. Poza tym wychowanie jest po stronie rodziców. To rodzic jest najważniejszy
—powiedziała Anna Zalewska szefowa MEN w rozmowie z Dorotą Łosiewicz na łamach najnowszego numeru tygodnika „wSieci”.
Anna Zalewska podkreślała po raz kolejny, że zrobi wszystko, by to rodzice decydowali, czy ich sześciolatek ma pójść do szkoły, czy zostać z zerówce. Nowa minister edukacji stawia na dialog z rodzicami, samorządami, które zarządzają szkołami, nauczycielami i kuratoriami. Wszyscy muszą w końcu zacząć działać wspólnie dla dobra dzieci.

02.12.2015, 17:43

nareszcie zaczyna wracać normalność

02.12.2015, 14:46

Możesz się zatrudnić.

02.12.2015, 14:18

Ten Broniarz to niezły lewus i kwrierowicz

02.12.2015, 12:18

Realna płaca za tablicowe 18 godzin (tzw. gołe pensum) to począwszy od ok 1600zł netto dla stażysty do 2200zł dla dyplomowanego.

02.12.2015, 10:36

Jaki jeszcze resort pracuje za darmo. Godziny KN to godziny bezpłatne!!!!!!obowiązkowe!!!!!!

02.12.2015, 10:24

Jak zwykle..koronny argument to te "18 godzin". Nie przez przypadek napisałam to w cudzysłowie.... Który nauczyciel pracuje 18 godzin? A te godziny, wieczory, a nawet noce pracy w domu? Tego nikt nie widzi! Jaki inny zawód pracuje tyle w domu? A skoro nauczyciela mają tak dobrze-to każdy może przyjść do pracy w szkole-wtedy sam się przekona jak to się "NIC NIE ROBI"... Ludzie mają problem z wychowaniem jednego swojego dziecka, a wychowawca ma ich ok 30... Tej pracy też nikt nie widzi? Jak to stare przysłowie mówi: "Obyś cudze dzieci uczył"