Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Autyzm staje się coraz mniej tajemniczy w Malborku dzięki pracy SORW

Jacek Skrobisz
Przez cały rok w Malborku trwają akcje, imprezy i działania informacyjne mające przybliżyć mieszkańcom wiedzę na temat autyzmu. W grudniu młodzi malborczycy obejrzą jeszcze przedstawienie teatralne. Poniżej informacja Aleksandry Ciachorowskiej, nauczycielki SORW dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku.

Trwa Europejski Tydzień Autyzmu. Obchodzony jest co roku w pierwszym tygodniu grudnia. Święto zostało zainicjowane przez Parlament Europejski, który w 1996 roku uchwalił Kartę Praw Osób z Autyzmem. Celem tego szczególnego tygodnia jest przede wszystkim dostarczenie rzetelnej wiedzy społeczeństwu na temat autyzmu, uwrażliwienie na potrzeby i problemy osób borykających się z tym zaburzeniem.
Nazwa "autyzm" pochodzi od greckiego słowa "autos" - czyli sam. Osoby autystyczne często sprawiają wrażenie zamkniętych we własnym świecie, nie wykazują zainteresowania otoczeniem, jak by ich własne towarzystwo w zupełności im wystarczało. Tymczasem dzieci dotknięte tym poważnym zaburzeniem układu nerwowego potrzebują natychmiastowej pomocy i wsparcia zarówno rodziców jak i lekarzy, specjalistów, terapeutów, nauczycieli. Autyzm objawia się zwykle przed trzecim rokiem życia. Obecnie, do najważniejszych objawów autyzmu zalicza się: zaburzenia interakcji społecznych, zaburzenia w komunikowaniu się oraz ograniczone, powtarzające się i stereotypowe wzorce zachowań, zainteresowań i aktywności. Obecnie autyzm jest najczęściej występującym zaburzeniem rozwojowym i eksperci spodziewają się, że dzieci dotkniętych autyzmem każdego roku będzie przybywać. Poziom świadomości społeczeństwa na ten temat jest wciąż niewystarczający.
Dzięki takim inicjatywom jak "Zaświeć się na niebiesko" czy organizowaniu różnych imprez, warsztatów, wykładów podczas Europejskiego Tygodnia Autyzmu czy Światowych Dni Wiedzy na Temat Autyzmu, kierujemy uwagę świata w stronę problematyki autyzmu i trudności z jakimi borykają się na co dzień osoby z tym zaburzeniem oraz ich rodziny. Brak wiedzy oraz pokutujące wciąż nieprawdziwe przekonania, że autyzm jest rzadkością i można z niego wyrosnąć, powodują, że często rodzice chorych dzieci zbyt późno zaczynają szukać pomocy. Zwlekanie z diagnozą i terapią powoduje nasilanie objawów autyzmu, a w skrajnych przypadkach może być przyczyną ciężkiej niepełnosprawności.
Jesień w Specjalnym Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem to czas wytężonej pracy zarówno nauczycieli jak i dzieci. W nowym roku szkolnym 2016/2017 rozpoczęła już też swoją działalność grupa teatralna "Płomyki" pod opieką pań Katarzyny Plutowskiej-Kapusty i Barbary Sidor. Zespół miał przyjemność wystąpić podczas Powiatowego Konkursu Teatrów Szkolnych w SP nr 2 w Malborku w przedstawieniu "Odważny Pionokio". Na podkreślenie zasługuje fakt, że dzieci fantastycznie wcieliły się w przydzielone im role, dając z siebie wszystko. Część z nich doskonale zdaje sobie sprawę z powagi wydarzenia i odgrywanej przez nie roli, stresują się przed występem, ale cierpliwie czekają na swoje wyjście. Teatr Płomyki działa przy Ośrodku już ponad 10 lat i z roku na rok widać rozwój zdolności aktorskich naszych wychowanków. Są naszą dumą i radością, z niecierpliwością czekamy na każdego nowego "aktora" spośród dzieci z ośrodka, gotowego zmierzyć się z aktorską przygodą.
Dzieci w ośrodku uczą się, biorą udział w hipoterapii, rytmice, zajęciach na zamku, na basenie, odwiedzają bibliotekę w Szkole Łacińskiej i rozwijają się kulturalnie biorąc udział w przedstawieniach teatralnych, zarówno czynnie, jak i będąc odbiorcą sztuki. W ramach projektu napisanego przez panią Małgorzatę Korna i Cecylię Zdończyk pt. "Razem łatwiej" odbyły się dwa wyjazdy dla dzieci, ich rodziców i rodzeństwa: do aquaparku w Sopocie i do fokarium na Helu. Oprócz tego z pieniędzy pozyskanych dzięki projektowi zorganizowane zostaną jasełka i zakupione prezenty mikołajkowe.
Projekt "Razem łatwiej" obejmował także konsultacje dla dzieci nie objętych terapią w ośrodku, a które potrzebują specjalistycznego, wieloprofilowego wsparcia w rozwoju. Pomoc jest również przewidziana dla całej rodziny w miarę potrzeb. Przed świętami dzieci wraz z nauczycielkami odwiedzą Krainę Elfów na gdańskim stadionie Amber Expo.
Wychowankowie wzięli udział w konkursie plastycznym w ramach Bożego Narodzenia w Sztuce. Jedną z 24 nagród otrzymał Oskar Łuczak, którego praca plastyczna będzie widniała w kalendarzu adwentowym w centrum miasta. Przygotowujemy się również do II Międzyszkolnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek Dla Dzieci i Młodzieży "A nadzieja niech znów wstąpi w nas" w SOSW w Malborku.
Nauczycielki z ośrodka pogłębiały swoją wiedzę podczas szkolenia z panem Jackiem Kielinem pt. "Jak nauczyć porozumiewania się dzieci, które chciałyby mówić ale nie mogą?", dwie panie studiują podyplomowo. Pani Joanna Skwira zaproponowała cykl zajęć psychoedukacyjnych "Szkoła dla Rodziców" dla chętnych rodziców dzieci uczęszczających na zajęcia w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju.
W ramach Europejskiego Tygodnia Autyzmu pragniemy podzielić się z państwem wiedzą o pracy ośrodka. Zaprosimy również zaprzyjaźnione dzieci na przedstawienie "Odważny Pinokio" w dniu 9 grudnia.
W przyszłym roku będziemy obchodzić 20-lecie działalności SORW dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem i z pewnością przygotujemy rozmaite atrakcje przy okazji Światowych Dni Wiedzy na Temat Autyzmu. Tegoroczny piknik biegowy i Nordic Walking cieszył się dużym powodzeniem, a koncert "Niebieskie dźwięki" z udziałem władz i znanych osobistości z Malborka potwierdził jak wielu mamy sympatyków oraz przyjaciół. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i zapraszmy do dalszej współpracy.

Informacja nadesłana przez Aleksandrę Ciachorowską, nauczycielkę SORW dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto