Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski w Gdańsku. Od poniedziałku „dogłosowanie” na tegoroczne projekty

M.Lenart, J.Wierciński
Spotkanie władz Gdańska z wnioskodawcami projektów Budżetu Obywatelskiego 2018 [6.11.2017]
Spotkanie władz Gdańska z wnioskodawcami projektów Budżetu Obywatelskiego 2018 [6.11.2017] Piotr Hukało/6.11.2017
W ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku w dniach 15-21 stycznia 2018 r. zaplanowano dodatkowe "dogłosowanie". Władze Gdańska zdecydowały się na takie rozwiązanie po tym, jak okazało się, że podczas wrześniowo-październikowego głosowania na projekty BO 2018 przygotowany system elektroniczny nie zliczał prawidłowo głosów.

- Wystąpił błąd informatyczny, który kasował dublujące się głosy - w sytuacji, kiedy mieszkańcy oddawali po jednym lub po dwa głosy na co najmniej dwa różne projekty. W takiej sytuacji system rejestrował głosy tylko przy jednym z projektów - tłumaczą urzędnicy.

Przy końcu grudnia władze miasta zaprosiły ubiegłorocznych wnioskodawców Budżetu Obywatelskiego oraz trójmiejskich dziennikarzy do testowania przygotowanego systemu elektronicznego do dodatkowego głosowania. Testy przeprowadziło, jak podaje miasto, 13 osób.

- W testowaniu, oprócz sprawdzenia samego mechanizmu poprawności przebiegu procesu głosowania, chodziło także o sprawdzenie jasności komunikatów zawartych w systemie. Dodatkowo można było sprawdzić np. jednorazowość głosowania, celowe stosowanie błędów w danych osobowych - mówi Sylwia Betlej z UM.

Budżet Obywatelski 2018 w Gdańsku. Działacze apelują do prezydenta o "usunięcie naruszeń prawa"

„Dogłosowanie” w gdańskim BO budzi wiele kontrowersji, choć dzięki temu rozwiązaniu pula budżetu powiększyła się do z 15 do 16 mln zł. Społecznicy z inicjatywy Rowerowa Metropolia, autorzy jednego z projektów zgłoszonych do budżetu, którzy ujawnili „znikanie głosów,” od początku przekonują, że rozwiązanie zaproponowane przez magistrat jest nie do przyjęcia.

Czytaj: Zniknęło tysiące głosów w Budżecie Obywatelskim w Gdańsku. Wniosek do Komisji Rewizyjnej

- Głosowanie w dogłosowaniu to forma nieznana w demokracji i prawie, która nie spełnia zasady równości siły głosów i równości szans projektów. Będzie to jawna manipulacja budżetem obywatelskim, łamiąca podstawy demokratycznego głosowania - mówił Roger Jackowski z RM.

Budżetom obywatelskim i ich realizacji ma się w tym roku przyjrzeć Najwyższa Izba Kontroli.
- Problematyka funkcjonowania budżetu partycypacyjnego nie była dotychczas przedmiotem kontroli planowej NIK. W coraz większej liczbie miast powstaje budżet partycypacyjny, a rady miast przeznaczają na ten cel z roku na rok coraz więcej środków budżetowych - wyjaśnia Zbigniew Matwiej, kierownik Wydziału Prasowego NIK.

I dodaje: - W polskim systemie prawnym, w tym w przepisach dotyczących funkcjonowania samorządu terytorialnego, nie ma przepisów zawierających definicję, jak i określających zasady funkcjonowania budżetu partycypacyjnego. Wobec tego istnieje ryzyko nieprawidłowego planowania i wykorzystywania środków publicznych na realizację zadań w ramach tego budżetu.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto