MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Busko-Zdrój wzbogaci się o nową rzeźbę - "dłoń" Xawerego Wolskiego. Zobacz zdjęcia

Michał Kolera
Michał Kolera
Rzeźba "Dłoń" Xaverego Wolskiego stanie wkrótce przed wejściem do Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju.
Rzeźba "Dłoń" Xaverego Wolskiego stanie wkrótce przed wejściem do Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju. fot. Jacek Kucharczyk / archiwum fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki
Nieopodal wejścia do Parku Zdrojowego wkrótce stanie nowa rzeźba. Praca pod tytułem "Dłoń" autorstwa Xawerego Wolskiego trafi do Buska-Zdroju za sprawą tamtejszego hotelu Bristol i fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki Doroty i Tomasza Tworków. Odsłonięcie rzeźby i spotkanie z artystą w sobotę, 25 maja.

"Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej" to pierwszy program dotacyjny zainicjowany w 2021 przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. W czwartej edycji programu jednym z 25 beneficjentów została fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki.

- W partnerstwie z buskim hotelem Bristol Art & Medical Spa zaproponowaliśmy prezentację rzeźby pod nazwą "Dłoń" autorstwa Xawerego Wolskiego nieopodal wejścia do Parku Zdrojowego. Rzeźba, zgodnie z założeniami programu, ma stać w tym miejscu przez pięć lat - mówi Dagmara Rogers z fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki.

Odsłonięcie rzeźby „Dłoń” oraz spotkanie z artystą już w sobotę, 25 maja, o godzinie 18 w Hotelu Bristol Art & Medical Spa przy ulicy 1 Maja 1 w Busku Zdroju.

"Dłoń" autorstwa Xawerego Wolskiego

Fundacja wybrała właśnie to miejsce i tę rzeźbę z kolekcji artysty nie bez przyczyny.

- Jej uniwersalna forma i złożona symbolika służą zarówno do przekazu myśli, emocji, sygnałów, jak i odbioru bodźców. Artysta w swojej pracy odniósł się do wyjątkowo precyzyjnej części ciała odpowiadającej za niezwykle ważne funkcje życiowe. Dłoń wykonuje zadania zarówno mechaniczne jak i subtelne na niewidzialnym poziomie energetycznym. Jest podstawowym przekaźnikiem zmysłu dotyku, dostarcza informacji o fakturze, kształcie i rozmiarze przedmiotów jak i o ich temperaturze. W kulturze i historii człowieczeństwa jest znakiem komunikacyjnym, sygnalizującym emocje. Przeskalowana niemalże do rozmiaru człowieka dłoń, roztacza wieloznaczeniową aurę zapraszając przechodnia do przystanku i kontemplacji. Rzeźba staje się pomostem międzykulturowym, uniwersalnym znakiem siły, mocy, miłości i braterstwa. Jednoczy zróżnicowane interpretacje w jeden gest, komunikuje bez słów, przekazując odbiorcy poprzez zaklęta w monumentalnym brązie mowę ciała, klucz do własnej analizy - opisuje Dagmara Rogers.

Xavery Wolski

Xavery Wolski urodził się w Warszawie w 1960 roku, gdzie ukończył Akademię Sztuk Pięknych. Studiował też na École Nationale Supérieure des beaux-arts w Paryżu oraz w Studio School of Drawing, Painting and Sculpture w Nowym Jorku. Uczestniczył w programach rezydencji artystycznych, spędzając długi czas w Azji. W 1994 roku wyjechał do Peru, rok później do Meksyku, gdzie otrzymał stypendium francuskiego Ministerstwa Kultury. Założył pracownię w stolicy Meksyku – Mexico City, gdzie stworzył kilka rzeźb. Do Polski powrócił w 2021 roku i osiadł w rodzinnym Dańkowie, gdzie rozwija twórczość artystyczną. Miał ponad siedemdziesiąt wystaw, m.in. w Liu Haisu Art Museum w Szanghaju, Jim Thompson Arts Centre w Bangkoku czy Galeri Nasional Indonesia w Dżakarcie.

Wykonuje rzeźby z materiałów takich jak brąz, ziemia, terakota, kamień, naturalne włókna i nasiona czy nawet tkany drut. W swojej twórczości odkrywa zdolność materii do opierania się przemijaniu oraz poddaje refleksji sposoby działania czasu, badając materialną poetykę i czasowe sploty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Q&A KATARZYNA DOWBOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na buskozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto