MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

E-Urząd, czyli internetowy Urząd Miasta Sopotu

Łukasz Stafiej
Łukasz Stafiej
Dziś (20 maja) rusza pierwszy etap projektu E-Sopot - E-Urząd. Większość urzędowych spraw będzie można teraz załatwić w prosty sposób sprzed monitora domowego komputera.

Składając wniosek o dowód osobisty, czy rejestrując samochód nie trzeba stać już w długich kolejkach. Każdy sopocianin może teraz w łatwy sposób zarejestrować się w specjalnym serwisie na stronie www.urzad.sopot.pl i otrzymać swój własny folder obywatelski. Gdy chce załatwić jakąś sprawę, po prostu wybiera odpowiedni formularz, wypełnia go, podpisuje elektronicznie i wysyła internetowo do urzędu.

- Teroretycznie każdą sprawę można będzie załatwić bez wychodzenia z domu - mówi Patrycja Tuchanowska z biura prasowego Urzędu Miasta Sopotu. - W praktyce nie każdy może jeszcze sobie pozwolić na elektroniczny podpis i często będzie musiał przyjść podpisać dokument, ale i tak znacznie przyspieszy to obsługę interesantów.

Wypełniane wniosków również ulegnie przyspieszeniu. Znikną także problemy z zagubionymi dokumentami i przeciąganiem się spraw.

- Zakładając konto, musimy podać prawdziwe dane, które potem system automatycznie uzupełni w odpowiednich polach potrzebnego nam formularza - opowiada Tuchanowska. - Wprowadziliśmy także system elektronicznego obiegu dokumentów. Teraz każdy nadesłany przez mieszkańca dokument będzie wyświetlał się na monitorze odpowiedzialnego zań urzędnika.

Równie ciekawie zapowiada się opcja "foldera szkolnego" skierowana zarówno do szkoł, ale także uczniów i rodziców.

- Uczeń będzie mógł między innymi sprawdzić plan lekcji, nauczyciel zamieszczać ważne komunikaty, a rodzic mieć do wglądu internetowy dzienniczek oceń swego dziecka - opowiada rzeczniczka.

Dotychczas z tego systemu korzystają trzy placówki w kurorcie: Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1, Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zespół Szkół Ekonomicznych. Już niedługo dołączą do nich kolejne.

- Wszystkie szkoły są zainteresowane - mówi Marcin Burda, koordynator techniczny projektu. - Z powodów czysto organizacyjnych zostaną one objęte systemem od początku przyszłego roku szkolnego. Najpierw włączymy szkoły ponadpodstawowe. Jednak to tylko pierwszy krok - zgłoszenie mamy nawet od przedszkoli - dodaje.

E-Urząd to również pierwszy krok, ale w informatyzacji całego miasta. Do 2012 roku mają się zakończyć dwa kolejne etapy projektu: budowa szerokopasmowej sieci internetowej w mieście (na początek w bibliotekach, szkołach i centrum) oraz elektroniczna integracja z dużymi urzędami takimi jak Urząd Skarbowy, czy ZUS.

Sopocki projekt jest pierwszym w Polsce przedsięwzięciem typu E-Gmina na tak szeroką skalę. - System został gruntownie sprawdzony, ale wciąż jest w fazie testów. Zachęcamy sopocian do przesyłania nam uwag i opinii, bo E-Urząd to narzędzie dla mieszkańców - dodaje Tuchanowska.

Czytaj też:
Sopot z nowej strony

 

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto