MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Zbudują fontannę przy Wielkim Młynie [WIZUALIZACJE PROJEKTÓW]

Marek Adamkowicz
I miejsce
I miejsce materiały prasowe GiWK
W Gdańsku pojawi się nowa fontanna. Stanie ona na pl. Heweliusza przy Wielkim Młynie, a będzie upamiętniać prowadzone przez miasto inwestycje wodociągowo-kanalizacyjne. Zobaczcie zwycięskie projekty!

Jak informuje Agnieszka Gajowniczek, rzeczniczka Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, zwycięski projekt, którego autorem jest gdański architekt Ronald Kwaśny, składa się z dwóch części.

Pierwsza nawiązuje do kaskad wodnych tworzonych przy Wielkim Młynie przez Kanał Raduni. Stanowi ona też ciekawe zamknięcie kompozycji w odniesieniu do znajdującego się za nim wyższego muru średniowiecznego z przyporami. Woda spływa tutaj ze ściany na długości 4 metrów, tworząc gładką taflę wody podświetloną wieczorem jednokolorowym światłem. Warstwa wody w ciągu dnia tworzy lustro, w którym odbijają się elementy architektury, drzewa i obrazy na niebie.

- Druga część fontanny stanowi zwilżoną wodą powierzchnię, na której zamontowane są trzy elementy architektoniczne w postaci rur o średnicy 190 cm przerywanych na szczycie na długości 15 cm - wyjaśnia rzeczniczka. - Latem stanowią one wodny tunel, a zimą element architektoniczny na powierzchni fontanny. Fontanna tworzy kilka obrazów wodnych: tarcze wodne, mgłę i lustro wodne. Te trzy tryby mogą pracować samodzielnie lub tworzyć wzajemnie wiele kombinacji. Dzięki temu fontanna jest zmienna obrazowo umożliwiając odpoczynek dorosłym i bezpieczną zabawę dzieciom, tworząc kameralne widowiska wodno-świetlne.

FONTANNY W GDAŃSKU - zobacz zdjęcia!

Inspiracją dla projektantów było słowo wstępne do konkursu przygotowane przez prof. Jerzego Sampa, który przypomniał historię sąsiadującego z pl. Heweliusza Kanału Raduni, tradycje pozyskiwania energii z kół młyńskich, a także bogate gdańskie tradycje wodne. Sąd konkursowy oceniał atrakcyjność proponowanych rozwiązań artystycznych, układ funkcjonalny oraz nawiązanie do istniejącego otoczenia – pomnika Heweliusza i Kanału Raduni.

Gdańsk: Tajniki Fontanny Neptuna [FILM]

- Na podkreślenie zasługuje niezwykła zgodność opinii wszystkich członków sądu, którzy pomimo reprezentowania różnych instytucji, a w związku z tym spojrzeń – bardzo szybko wskazali na pracę najpełniej oddającą ideę i założenia konkursu – mówi Jacek Skarbek, prezes zarządu GIWK. - Jako inwestor projektu pragniemy, aby fontanna bardzo szybko została zaakceptowana przez gdańszczan, stanowiąc przykład zgodnej współpracy różnych środowisk zjednoczonych ideą przemyślanego upiększenia naszego miasta.

Fontanna zwieńczająca gdańskie inwestycje wodociągowo-kanalizacyjne nie będzie pierwszą tego rodzaju pamiątką w mieście. W podobny sposób zakończono prowadzoną pod koniec XIX w. budowę systemu wodociągowego, kiedy to wodę dla Gdańska doprowadzono z odległego o kilkanaście kilometrów ujęcia w Pręgowie. Pamiątkową fontannę postawiono wtedy na dzisiejszym Targu Maślanym. Niestety, nie przetrwała ona próby czasu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto