Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert w bazylice świętej Brygidy upamiętniający Polaków pomordowanych na Wołyniu. Dziś dalsza część obchodów rocznicy ukraińskiej zbrodni

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Koncert był pierwszym akcentem obchodów 80. Rocznicy Rzezi Wołyńskiej.
Koncert był pierwszym akcentem obchodów 80. Rocznicy Rzezi Wołyńskiej. Karolina Misztal
W sobotę wieczorem, 8 lipca, rozpoczęto w Gdańsku obchody związane z kolejną rocznicą ludobójstwa, dokonanego w 1943 roku na Wołyniu przez ukraińskich nacjonalistów, bandytów z Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Pierwszym akcentem był koncert Litania Wołyńska w bazylice świętej Brygidy. Dziś nastąpiła dalsza część obchodów.

Litania Wołyńska w Gdańsku. Koncert w bazylice świętej Brygidy

Warstwa literacka tego wyjątkowego utworu opiera się na twórczości Krzysztofa Kołtuna, piewcy Kresów. Przedstawia m.in. wspomnienia jednego z ocalałych mieszkańców Kisielina, gdzie 11 lipca 1943 roku ukraińscy bandyci z UPA zamordowali 82 osoby.

W bohaterskiej obronie miejscowości przed ludobójstwem udział brali rodzice Krzesimira Dębskiego, który skomponował muzykę do Litanii Wołyńskiej.

Utwór pierwszy raz wykonany został ponad 20 lat temu w Lublinie. Wczoraj wysłuchali go mieszkańcy, zgromadzeni w bazylice świętej Brygidy w Gdańsku podczas koncertu, zorganizowanego przez przedstawicieli Muzeum II Wojny Światowej, przy współpracy z Fundacją Pomorskich Kresowian.

Kolejna rocznica ludobójstwa w 1943 roku na Wołyniu. Dalsza część obchodów

Dziś w związku z 80. Rocznicą Rzezi Wołyńskiej odbyły się kolejne uroczystości. O godz. 11 odprawiono mszę świętą w intencji ofiar w bazylice św. Brygidy.

Po jej zakończeniu, o godz. 12, rozpoczęła się oficjalna część obchodów przy Pomniku Pamięci Ofiar Eksterminacji Ludności Polskiej na Wołyniu, na placu u zbiegu ul Mniszki, Katarzynki i Stolarskiej.

Do tzw. krwawej niedzieli na Wołyniu doszło 11 lipca 1943 roku. Ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w niemal stu miejscowościach i rozpoczęli rzeź.

Bandyci z UPA masowych morderstw dopuszczali się aż do 1944 roku, nie oszczędzając kobiet i dzieci. Ocenia się, że ofiarami ludobójstwa tylko na Wołyniu paść mogło nawet 60 tysięcy Polaków.

Kolejne około 40 tys. osób zginęło z rąk ukraińskich nacjonalistów w Galicji Wschodniej, a co najmniej 4 tysiące na dzisiejszych terenach Polski. Niektóre z ofiar zamordowano w wyjątkowo bestialski sposób, torturowano, palono żywcem lub wrzucano do studni.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto