Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościerzyna. Uczniowie Ekonomika na Rynku miasta zatańczyli poloneza!

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Polonez tańczony przez uczniów Ekonomika na Rynku w Kościerzynie jest już tradycją.
Polonez tańczony przez uczniów Ekonomika na Rynku w Kościerzynie jest już tradycją. Edyta Łosińska-Okoniewska
Tegoroczni maturzyści z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie, czyli popularnego Ekonomika zatańczyli poloneza na Rynku miasta. Tradycyjny taniec w ich wykonaniu mogli obejrzeć mieszkańcy. Teraz czeka ich studniówka!

Uczniowie Ekonomika na Rynku w Kościerzynie zatańczyli poloneza

Kościerski Rynek niczym sala balowa gościł tegorocznych maturzystów Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie, czyli popularnego Ekonomika, którzy zatańczyli tu poloneza. Ich występ mogli zobaczyć mieszkańcy powiatu kościerskiego.

Tradycją jest, że młodzież w styczniu tańczy na Rynku poloneza. To świetna okazja, aby przećwiczyć wszystkie figury taneczne, a jednocześnie przypomnieć je obserwującym mieszkańcom. Na zakończenie uczniowie wypuszczają kolorowe balony marzeń. Można się domyślić, że pewnie spora część z nich dotyczy marzeń o zdanej maturze.

Dodajmy, że o oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Dęta Begama działająca przy PZS nr 1 w Kościerzynie, która prowadziła uczniów w drodze ze szkoły na Rynek i z powrotem.

Do wspólnego tańca zaproszono także Alicję Żurawską, starostę kościerskiego, która życzyła tegorocznym maturzystom nie tylko zdania egzaminu, ale także mądrych przyjaciół, którzy będą służyli wsparciem i dobrą radą w różnych sytuacjach, także tych trudnych.

Nazwa tańca polonez
Nazwa polonez pochodzi od francuskiego polonaise (co oznacza „polski”). Niestety brakuje potwierdzonych historycznych faktów dotyczących pochodzenia poloneza, które mogłyby pomóc oszacować jego rzeczywiste początki. Przypuszcza się, że jest tańcem pochodnym od ludowych chodzonych tańców praktykowanych już w wieku XVI.

Polonez charakteryzuje się umiarkowanym rytmem, metrum ¾, a także dostojnością ruchów. W XVII wieku szlachta ceremonialnie wykonywała poloneza przed władcą, często jako rozpoczęcie balów. Zwyczaj przeniósł się na inne europejskie dwory m.in. do Francji i Niemiec.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Do XIX wieku taniec polski (polonez) cieszył się popularnością, rozwijał się i przybierał różne formy (np. dodatkowe elementy ozdobne podczas tańca), a także był wykorzystywany w pracy kompozytorskiej muzyków, w tym Johanna Sebastiana Bacha.

Obecnie polonez tradycyjnie otwiera bale maturalne, czyli studniówki. Prawdopodobnie zwyczaj ten został zapoczątkowany w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy bale maturalne stały się powszechne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto