Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Laureat Nagrody Artusa

red
Paweł Huelle. Fot. Adam Warżawa
Paweł Huelle. Fot. Adam Warżawa
Laureatem Nagrody Artusa został Paweł Huelle za słynną już, wzbudzającą kontrowersje powieść "Mercedes-Benz". Otrzymał więc czek na 12 tys. zł, a Jego powieść zdobyła tytuł Gdańskiej Książki Roku 2001.

Laureatem Nagrody Artusa został Paweł Huelle za słynną już, wzbudzającą kontrowersje powieść "Mercedes-Benz". Otrzymał więc czek na 12 tys. zł, a Jego powieść zdobyła tytuł Gdańskiej Książki Roku 2001. Tym samym dołączyła do zacnego grona laureatek poprzednich lat.

A były to m.in.: powieść "Hanemann" Stefana Chwina, album starych fotografii "Był sobie Gdańsk" Donalda Tuska i zespołu, dzienniki polarne Marka Kamińskiego "Moje bieguny", tom poetycki "Znikliwa odwieczność" Kazimierza Nowosielskiego i znów album fotograficzny "Koniec i początek. Gdańsk 1945 - 1955" tandemu Stefan Figlarowicz - Aniela Śliwka.

W konkursie Media Książce, organizowanym przez "Dziennik Bałtycki", Telewizję Gdańsk i Radio Plus, nominacje za rok ubiegły otrzymali: ks. Franciszek Kamecki za tom poezji "Ten co umywa nogi", Paweł Huelle za powieść "Mercedes-Benz", Bożena Kaniewska-Pakuła, po raz pierwszy w historii nagrody za książki dla dzieci ,Kocie sprawki" oraz Stanisław Dejczer za powieść "Człowiek w trzech mundurach". Wczoraj rozstrzygnęliśmy plebiscyt internautów. Na stronie www.gdansk.naszemiasto.pl najwięcej głosów oddano na poezję ks. Kameckiego. Interartus nie miał jednak żadnego wpływu na Artusa.

Nagrodę Artusa współfundują trzy media: Polskapresse, w imieniu której działa "Dziennik Bałtycki", Radio Plus i Telewizja Gdańsk. Dziś będzie siódma jej odsłona. Całoroczny konkurs Media - Książce odbywa się przy udziale Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

ZA CO NOMINOWANI

"Kocie sprawki"
Jury uznało, że debiut autorski Bożeny Kaniewskiej-Pakuły wyróżnia na rynku literatury dla dzieci szlachetnej próby amatorstwo, wywodzące się z pierwotnego znaczenia tego słowa, tj. umiłowania małego czytelnika, w odróżnieniu od pisarstwa zawodowego, nacechowanego edukacyjnie. Umiłowanie to przejawia się w swoistym klimacie świata przedstawionego, który emanuje ciepłem i humorem, zaciekawia i rozładowuje napięcia, do którego nie mają wstępu strach, przemoc i złość - choć próbują się podstępnie dostać - i który opiera się na przejrzystych zasadach moralnych.

"Człowiek w trzech mundurach"
Jury kierowało się następującymi przesłankami: to powieść z pomysłem, opowiadająca o paradoksach przyjaźni mlecznych braci spod Grudziądza, Polaka i Niemca, w trudnych latach I wojny światowej. Dejczer odmalował w niej nieistniejący już świat, ciekawie i plastycznie odtworzył czasy pruskiego Wilhelma, nieboszczki c.k. Austrii i carskiej Rosji. Ale także lata dzielnego wojaka Szwejka i okresu dojrzewania Witolda Gombrowicza. Nie brak w tej powieści, charakterystycznego dla Dejczera, dystansu do świata i, nieraz gorzkiej, ironii.

"Ten co umywa nogi"
Jury zaakcentowało w pierwszym rzędzie poetycko wyraziste opowiedzenie się autora po stronie wartości uniwersalnych i zarazem fundamentalnych dla naszej cywilizacji. Wiersze ks. Kameckiego wpisują się w tradycję filozoficzno-poetycką wyznaczoną przez takich współczesnych poetów polskich jak Anna Kamieńska, Zbigniew Herbert, Janusz St. Pasierb, Jan Twardowski, stanowiąc jej oryginalne, a zarazem skromne dopełnienie. Kameckiego jako poetę cechuje rodzaj chwalebnej pokory wobec arcydzieł, a nade wszystko wobec Arcydzieła Stworzenia.

"Mercedes-Benz"
Jury zwróciło przede wszystkim uwagę na wybitne walory literackie powieści, a więc: umiejętność przetwarzania życiowego doświadczenia w literaturę, czyli przeobrażania zwykłości w niezwykłe, wysokiej próby sztukę ,mówionej" narracji, odwagę ujawnienia źródła inspiracji, a w tym przypadku również złożenia hołdu mistrzowi prozy, Bohumilowi Hrabalowi. Jury ponadto zwróciło uwagę, że - wbrew deklaracjom autora i pobieżnym odczytaniom - książkę przenika miłość do rodzinnego miasta.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto