Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liczba mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii wzrosła do ponad 1,4 mln. Ich moc zainstalowana przekroczyła 11,3 GW

OPRAC.: MC
Liczba mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii wzrosła do ponad 1,4 mln. Ich moc zainstalowana przekroczyła 11,3 GW
Liczba mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii wzrosła do ponad 1,4 mln. Ich moc zainstalowana przekroczyła 11,3 GW Joanna Urbaniec / Polska Press
Na rynku niezmiennie dominują prosumenckie instalacje fotowoltaiczne. W porównaniu do poprzednich lat zmniejszyła się dynamika przyrostu liczby i mocy instalacji tego typu. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu na temat energii wytworzonej z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacjach i wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej w 2023 r., który przygotował Urząd Regulacji Energetyki.

Do sieci elektroenergetycznych w Polsce przyłączonych było 1 403 875 mikroinstalacji w 2023 r.

- Od lat obserwujemy dynamiczny rozwój rynku prosumenckich instalacji odnawialnych źródeł energii, których liczba w 2023 r. sięgnęła 1,4 mln. Dynamika ich rozwoju na przestrzeni ostatnich lat, zarówno liczby, jak i mocy mikroinstalacji OZE, potwierdza konieczność zwiększenia inwestycji w infrastrukturę sieciową. A sieci dystrybucyjne to jeden z najważniejszych obszarów działań podejmowanych przez Urząd Regulacji Energetyki – podkreśla Prezes URE, Rafał Gawin.

Z raportu, stworzonego na koniec 2023 r. do sieci elektroenergetycznych w Polsce przyłączonych było 1 403 875 mikroinstalacji wytwarzających energię elektryczną, a ich łączna moc zainstalowania wynosiła blisko 11,3 GW. Blisko 98 proc. instalacji było używanych przez prosumentów, którzy eksploatowali 1 386 792 mikroinstalacji.

Ponad 99,9 proc. mikroinstalacji OZE w naszym kraju wykorzystywało energię promieniowania słonecznego. Instalacje tego rodzaju odpowiadają także za zdecydowaną większość - 99,8 proc. i 11,3 GW, mocy zainstalowanej mikroinstalacji.

W 2023 r. mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii wprowadziły do sieci dystrybucyjnych ponad 7,3 TWh energii elektrycznej, a wyprodukowana energia niemal w całości pochodziła z promieniowania słonecznego (99,7 proc.). Blisko 98 proc.(7,1 TWh) wprowadzonej do sieci energii pochodziło z instalacji użytkowanych przez prosumentów.

W porównaniu do poprzednich lat, w 2023 roku odnotowana nieznaczny spadek udziału prosumentów w ogólnej ilości energii wprowadzonej do sieci przez wszystkich wytwórców w mikroinstalacjach. W poprzednich latach udział ten stopniowo wzrastał, w 2022 r. osiągnął 98,1 proc, a w 2023 spadł do poziomu 97,7 proc.

Na koniec 2023 r. ponad 2/3 mikroinstalacji prosumenckich (blisko 930 tys.) przyłączonych było do sieci dwóch operatorów: PGE Dystrybucja oraz Tauron Dystrybucja. Również do sieci tych OSD wprowadzono blisko 2/3 energii wyprodukowanej przez najmniejsze instalacje OZE.

CZYTAJ TAKŻE: Akcje LPP dołują po raporcie amerykańskiej firmy Hindenburg Research. Twierdzi ona, że firma odzieżowa wciąż działa na rynku rosyjskim

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto